Hospodársky denník
USD38,843 Sk
EUR41,931 Sk
CHF28,537 Sk
CZK1,341 Sk
  Streda  29.Januára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Tábory Pre a Proti

Rozloženie síl pred možným útokom

Spojené štáty intenzívne koncentrujú svoju vojenskú silu v Perzskom zálive, pripravené udrieť proti režimu prezidenta Saddáma Husajna. V posledných dňoch prišli do Perzského zálivu desaťtisíce bojových jednotiek v sprievode ničivého arzenálu. Do konca februára by sa mala vojenská sila USA zvýšiť na predpokladaných 200 000 vojakov, no v oblasti bude minimálne 150 000 amerických vojakov. K nim sa určite pridružia Briti, jednotky plánuje vyslať Austrália, možno Kanada, pomôže Kuvajt, Poľsko, Maďarsko, Washington požiadal o pomoc ČR a Slovensko, v Maďarsku sa pripravujú stovky irackých dobrovoľníkov... Miniprehľad zoskupenia síl. Z iniciatívy USA vytváraný medzinárodný blok spojencov môže byť nakoniec väčší, kým Irak, aj napriek nesúhlasu viacerých arabských a moslimských štátov s plánmi USA, v prípade konfliktu zostane sám ako prst.

* BR OSN

Dôležité bude najskôr to, čo sa odohrá v Bezpečnostnej rade OSN, ktorá by ako jediná mala mať právomoc zatrúbiť na útok. BR OSN však podmieňuje svoje rozhodovanie výsledkom pátracích misií inšpektorov, ktoré tam vyslala. A inšpektori zatiaľ nenašli nič. Nič, čo by morálne ospravedlnilo masový útok spojencov. V správe prednesenej v pondelok šéf inšpektorov Hans Blix sa mohol posťažovať akurát na „nepochopenie hlbšej podstaty inšpekcií“ zo strany Bagdadu a naznačil, že Irak asi niečo skrýva. Ako by vyzeralo hlasovanie v BR OSN? Známa je protivojnová pozícia Nemecka, to je však nestálym členom BR OSN, bez práva veta. Z „veľkej päťky“ tých, ktorí majú právo veta, je to pomer traja proti dvom. Iba USA a Veľká Británia podporujú útoky na Irak aj bez súhlasu OSN. Čína a Rusko sú za intervenciu, ak sa na tom zhodne OSN. To je aj pozícia Francúzska, ktoré však v tandeme s Nemeckom vníma posibilitu vojny iba ako maximálne krajné riešenie a nevidí dôvod na útoky proti Bagdadu. Čína vyzvala Francúzsko, aby spoločne zachránili povesť a autoritu svetovej organizácie a zabránili vojne.

* Západná Európa

Už sme zaradili Britov, Francúzov, Nemcov a Rusov. Otvorene v ústrety plánom USA vychádzajú členovia NATO Taliansko a Španielsko. Španieli možno ani nebudú trvať na súhlase OSN. Nórsko sa k spojencom pridá, ak bude na to platný mandát OSN. S menším nadšením by sa k USA pripojili ešte Holandsko a Dánsko. Menšie štáty ako Belgicko a Grécko sú proti vojne a akúkoľvek činnosť podmieňujú schválením v BR OSN. Švédsko a Fínsko, členovia EÚ, ale nečlenovia NATO, sú pacifisticky naladené a sympatizujú s pozíciou Paríža a Berlína.

* Stredná a východná Európa

„Európsky priateľ Ameriky č. 1“ - Poľsko - ak chce zostať verné tomuto pomenovaniu zo strany G. W. Busha, určite nebude sedieť so založenými rukami a podporí „vojnovú turistiku“ v Iraku. Poľskí predstavitelia už USA prisľúbili zaslanie „symbolických jednotiek“, čo môže byť niekoľko sto až tisíc vojakov. Česká republika, zahanbená odchodom svojich 27 vojakov z misie v Kuvajte, je ochotná zaslať aj ďalšie sily do regiónu. Reč je najmä o odborníkoch z protichemickej jednotky, no možno pôjdu aj iní vojaci. Maďarsko je do vojnových príprav už zapojené. Do základne v Tászári prichádzajú irackí a inonárodní dobrovoľníci, ktorých prilákali vojnové tamtamy. Čím konkrétne prispeje maďarská armáda, sa ešte má rozhodnúť. Podobnú dilemu má aj Slovensko, v nedeľu „poctené“ verbálnou nótou zo strany USA o pomoc pri zostavovaní mnohonárodnej protiirackej aliancie. Neodpovedať na prosbu silného spojenca by bolo zložité a ignorovať nesúhlas verejnosti s angažovaním sa v Iraku tiež. Našou silnou stránkou sú ženijné jednotky, takže bez svojich uniforiem v eventuálnom konflikte s Irakom nebude asi ani SR. Rumunsko a Bulharsko USA už dlho ponúkajú svoju strategickú polohu pri Čiernom mori, len niekoľko hodín letu do Iraku. V prípade žiadosti o vyslanie bojových jednotiek nezaváhajú. Turecko si vojnu v Iraku neželá kvôli destabilizácii pomerov v regióne, kvôli vyššej uvedomelosti Kurdov a aj preto, že len málo Turkov vojnu podporuje. Aj napriek tomu, už Ankara poskytla vzdušný priestor prieskumným misiám nad Irakom a zvyšuje vojenskú prítomnosť v severnom Iraku. Otázne je, či vyjde v ústrety USA, aby sa pozemný útok konal aj z tureckého teritória.

* Blízky východ

Krajiny Blízkeho východu počas vojny v Perzskom zálive v roku 1991 stáli po boku Washingtonu - Saudská Arábia, Katar, Bahrajn, Omán, Spojené arabské emiráty, Egypt a Sýria. Dnes sa zhodujú na tom, aby použitie sily v Iraku podliehalo súhlasu OSN. Saudská Arábia, nachádzajúca sa v ochladení vzťahov s USA, tvrdí, že nepodporí vpád do Iraku, ak OSN nepredloží dôkazy, že Bagdad má sporné zbrane. Saudi sa nezúčastnia na vojenskom zásahu, avšak americkí vojaci môžu využívať vojenské základne v ich krajine na podporné letecké misie. Katar povolil USA rozšíriť kontrolno-veliteľskú základňu na svojom území a dáva možnosť bojovej prípravy americkým jednotkám, ktoré tu už nasimulovali vojnu v Iraku. Kuvajt, najohrozenejší v prípade vojny, vychádza maximálne v ústrety USA a malý Bahrajn Američanom poskytol základne. Susedný Irán je proti vojenskej intervencii, dal však najavo, že sa nebude do ničoho pliesť. Sýria, ďalší iracký sused, je podozrievaná z toho, že ukrýva časť irackého arzenálu. S vojnou nesúhlasí, Bagdadu však na pomoc nepríde. Jordánsko akceptuje situáciu takú, aká je. Jordánsky kráľ cez víkend vyhlásil, že zrejme už len zázrak odvráti vojnu v Iraku. Tvrdú mierovú pozíciu zastáva Egypt, ktorý tentoraz nechce mať nič spoločné s udalosťami v Iraku.

* Zvyšok sveta

Z ďalších oblastí sa budú Američania spoliehať hlavne na Austráliu, ktorá je ochotná zaslať svojich vojakov (už sú v stave pohotovosti) aj bez súhlasu OSN. Kanada je ochotná vo vojne pomôcť, ale so súhlasným mandátom OSN. Malajzia, spojenec USA v boji proti terorizmu, je rozhodne proti útoku na Irak. Indonézia, najľudnatejšia moslimská krajina na svete, je proti jednostrannému útoku na Irak, riešenie vidí iba na pôde OSN.

Iaromír Novák

Počasie

Dnes očakávame u meteosenzitívnych ľudí pretrvávanie zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy, jaziev, prípadne fantómové bolesti. Znížená je tolerancia telesnej a duševnej námahy a schopnosť koncentrácie. Vyššia je náchylnosť na nervozitu, podráždenosť, depresívne stavy, únavu. Zvýšiť sa môžu zdravotné ťažkosti pri ochoreniach srdcovo-cievneho a dýchacieho systému (anginózne bolesti, dýchavičnosť, astmatické záchvaty). Väčší je sklon k výskytu tráviacich ťažkostí a kolík (žlčníkové, obličkové).Zajtra predpokladáme pretrvávanie uvedených ťažkostí.

n Dnes bude polooblačno až oblačno. Na severe miestami, inde len ojedinele snehové prehánky. Najvyššia denná teplota 0 až 4 stupne. Západný až juhozápadný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -4 stupne.n Vo štvrtok bude prevažne oblačno, miestami snehové prehánky. Nočná teplota -3 až -7, denná -3 až 1 stupeň. V piatok bude prevažne veľká oblačnosť a miestami snehové prehánky alebo občasné sneženie. Nočná teplota -4 až -8, v horských dolinách a v kotlinách -9 až -14, denná -6 až -1 stupeň.n Slnko zajtra vyjde o 7.27 a zapadne o 16.44 hod.

Amsterdamoblačno2
Atényoblačno17
Belehradoblačno6
Berlínprehánky1
Bratislavaprehánky3
Bruseloblačno3
Budapešťzamračené3
Bukurešťoblačno7
Frankfurtoblačno2
Helsinkisneženie-4
Istanbuloblačno7
Kodaňoblačno-1
Kyjevsneženie-1
Lisabonprehánky9
Londýnpolooblačno5
Madridoblačno7
Moskvasneženie-3
Oslooblačno-2
Parížoblačno4
Prahasneženie0
Rímpolojasno10
Sofiazamračené4
Štokholmprehánky-3
Varšavasneženie0
Viedeňoblačno0
Záhrebdážď5
Ženevaoblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.