Hospodársky denník
USD38,843 Sk
EUR41,931 Sk
CHF28,537 Sk
CZK1,341 Sk
  Streda  29.Januára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ropa potečie aj naďalej

Škody sa dajú napraviť rovnako rýchlo ako v Kuvajte v roku 1991

Prípadná vojna s Irakom sa dôkladne analyzuje z vojenskej, politickej a ekonomickej stránky. Americká armáda sa obáva pouličných bojov v Bagdade, Európa roztržky v radoch Severoatlantickej aliancie a každý bez výnimky hospodárskych následkov, ktoré so sebou môžu priniesť padajúce bomby na ropné polia v Iraku.

Najhorších nočných môr by medzinárodné spoločenstvo mohol zbaviť sám iracký prezident Saddám Husajn, ak dobrovoľne „stiahne chvost“, zbalí svoj „skromný majetok“ a stiahne sa do ústrania v krajine s výhodnou klímou pre jeho „chatrné zdravie“. Posledné udalosti však dávajú za pravdu najhorším pesimistom, očakávajúcim poplašné sirény a vybuchujúce rakety.

Čarovným slovíčkom v ústach Bagdadu a Washingtonu zostáva čierne zlato - ropa - nástroj vydierania a hlavná cena pre víťaza.

Iracké denníky tvrdia, že Spojené štáty chcú okupovať krajinu s cieľom zmocniť sa veľkých zásob ropy - druhých najväčších na svete po Saudskej Arábii. Noviny sa opierajú o fakt, že vysokí členovia americkej administratívy, medziiným viceprezident Dick Cheney a prezidentská poradkyňa pre bezpečnosť Condoleezza Riceová, pracovali vo vedeniach ropných spoločností.

Washington na druhej strane neoficiálne tvrdí, že sa Irak „chystá poškodiť alebo zničiť“ svoje vlastné ropné polia, ak vypukne vojna, avšak „americká armáda má plány na zaistenie a ochranu týchto polí“.

Otázkou teda ostáva, bez ohľadu na fakt, kto chce či nechce zničiť či ovládnuť ropné polia, aký bude mať dosah prípadný konflikt na ceny čierneho zlata na svetových trhoch. Podľa odborníkov však ani vojna a možný útok na saudskoarabské ropné polia nemusí z dlhodobého hľadiska znamenať zotrvanie cien na ich súčasnej úrovni či dokonca ich ďalší nárast. V najhoršom prípade sa môže stať, že Irak zaútočí na Izrael a zničí saudské ropné polia, čo spôsobí výpadok dodávok na medzinárodných trhoch. Ale dnes je už možné napraviť škody rovnako rýchlo, ako to bolo v Kuvajte v roku 1991, keď po irackom odvetnom útoku horeli skoro všetky tamojšie ropné veže. Všeobecne sa počíta s iným variantom vývoja, podľa ktorého Irak alebo zahraničné spoločnosti investujú do obnovy ťažobných zariadení a začnú dodávať na trh ďalšie suroviny. Dodatočná ponuka môžem potom ceny naopak znížiť.

Mimochodom, prvá vojna v Perzskom zálive vyšla USA na 61,1 miliardy dolárov, iracké straty sa odhadovali do 150 a kuvajtské do 50 miliárd dolárov. Odborníci tiež predpokladajú, že najnovší útok by Spojené štáty vyšiel na 80 miliárd dolárov, čo by mohlo zabrzdiť rast amerického HDP.

Očakávaný konflikt sa dotkne aj Európy, či už v podobe financovania povojnovej rekonštrukcie Iraku alebo celkového zhoršenia ekonomickej situácie. „Pokiaľ však nedôjde k vojne, bude to znamenať oslobodzujúci podnet pre hospodárstvo,“ konštatoval nemecký minister hospodárstva Wolfgang Clement. Napokon hlavný ekonomický nápor, ktorý so sebou prinesie konflikt, sa bude týkať najmä Spojených štátov a tie s ohľadom na „hladný“ zbrojný a ropný priemysel zasa až tak neprerobia.

Mladen Bosiočič

Počasie

Dnes očakávame u meteosenzitívnych ľudí pretrvávanie zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy, jaziev, prípadne fantómové bolesti. Znížená je tolerancia telesnej a duševnej námahy a schopnosť koncentrácie. Vyššia je náchylnosť na nervozitu, podráždenosť, depresívne stavy, únavu. Zvýšiť sa môžu zdravotné ťažkosti pri ochoreniach srdcovo-cievneho a dýchacieho systému (anginózne bolesti, dýchavičnosť, astmatické záchvaty). Väčší je sklon k výskytu tráviacich ťažkostí a kolík (žlčníkové, obličkové).Zajtra predpokladáme pretrvávanie uvedených ťažkostí.

n Dnes bude polooblačno až oblačno. Na severe miestami, inde len ojedinele snehové prehánky. Najvyššia denná teplota 0 až 4 stupne. Západný až juhozápadný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -4 stupne.n Vo štvrtok bude prevažne oblačno, miestami snehové prehánky. Nočná teplota -3 až -7, denná -3 až 1 stupeň. V piatok bude prevažne veľká oblačnosť a miestami snehové prehánky alebo občasné sneženie. Nočná teplota -4 až -8, v horských dolinách a v kotlinách -9 až -14, denná -6 až -1 stupeň.n Slnko zajtra vyjde o 7.27 a zapadne o 16.44 hod.

Amsterdamoblačno2
Atényoblačno17
Belehradoblačno6
Berlínprehánky1
Bratislavaprehánky3
Bruseloblačno3
Budapešťzamračené3
Bukurešťoblačno7
Frankfurtoblačno2
Helsinkisneženie-4
Istanbuloblačno7
Kodaňoblačno-1
Kyjevsneženie-1
Lisabonprehánky9
Londýnpolooblačno5
Madridoblačno7
Moskvasneženie-3
Oslooblačno-2
Parížoblačno4
Prahasneženie0
Rímpolojasno10
Sofiazamračené4
Štokholmprehánky-3
Varšavasneženie0
Viedeňoblačno0
Záhrebdážď5
Ženevaoblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.