Hospodársky denník
USD38,843 Sk
EUR41,931 Sk
CHF28,537 Sk
CZK1,341 Sk
  Streda  29.Januára 2003

Udajov tanec na hrane

Moskva nevyužije právo veta v Bezpečnostnej rade OSN

„V prípade americkej invázie do Iraku sa Bagdad nebude pokúšať zaútočiť na ciele v USA, môže však zaútočiť na Kuvajt,“ vyhlásil iracký vicepremiér Tárik Azíz. Skúsený diplomat tak uviedol na správnu mieru slová Udaja Husajna, syna irackého prezidenta, podľa ktorého „samovražedné útoky z 11. septembra 2001 boli len piknikom v porovnaní s tým, čo sa stane Amerike, ak zaútočí na Irak“. Skúsený diplomat Azíz si jasne uvedomuje, že silácke reči je to posledné, čo v danej situácii jeho krajina potrebuje. Konfrontácia, vyhrážky a najmä spomínanie pre Američanov mimoriadne citlivého 11. septembra je priama cesta do vojny, ktorú Bagdad jednoducho nemôže vyhrať.

Azíz bol umiernený aj v reakcii na pondelkovú správu inšpektorov OSN. „Žiadajú Irak o viac spolupráce. Dobre, nech to povedia. My tak urobíme,“ povedal Azíz v rozhovore pre kanadskú televíziu CBS po tom, čo hlavní inšpektori Hans Blix a Mohammed El Baradei pred Bezpečnostnou radou OSN vyhlásili, že Bagdad by mohol robiť viac, aby im pomohol v práci. Azíz dodal, že v otázke spolupráce s inšpektormi sú len dve sporné oblasti - otázka, či pri inšpekciách môžu lietať nad Irakom americké prieskumné lietadlá U2 a podmienky, za ktorých môžu inšpektori OSN vypočúvať irackých vedcov. „Všetky ostatné aspekty spolupráce boli splnené a sľubujeme, že v budúcnosti budeme ústretovejší a na všetky ich potreby budeme reagovať spôsobom, ktorý ich uspokojí,“ povedal iracký vicepremiér.

Správa inšpektorov vyvolala búrlivé debaty, no dôležitejšie rozhodnutia možno čakať až v najbližších dňoch. Bezpečnostná rada OSN totiž prerušila poradu venovanú irackej kríze a bude v nej pokračovať až dnes, po prejave amerického prezidenta Georga W. Busha o stave únie (americký prezident vystúpil až po našej uzávierke). Diplomati OSN vyjadrili predpoklad, že po Bushovom vystúpení bude jasnejšie, koľko času chcú USA dať zbrojným inšpektorom OSN na rozhodnutie o vojenskej akcii proti Bagdadu. Okrem toho nemožno rátať s tým, že vlády 15 členských krajín BR svojim veľvyslancom do stredy zašlú nové inštrukcie.

Reakcie členov BR OSN na správu nevyznievajú práve najpriaznivejšie pre Irak. K ostrému americkému stanovisku sa tradične priklonil Londýn. Britský šéf diplomacie Jack Straw včera vyhlásil, že Irak zásadným spôsobom porušuje požiadavky OSN o odzbrojení. Zdôraznil tiež, že Bagdad sa už nemôže ďalej zahrávať so zbrojnými inšpektormi. „Irak by urobil najzávažnejšiu chybu, keby si myslel, že môže ďalej pokračovať v hre,“ uviedol Straw pre britskú rozhlasovú stanicu BBC. Zároveň odmietol špekulácie, že termín odovzdania ďalšej správy inšpektorov, 14. február, je zároveň ultimátom pre Irak, dokedy by sa mal dikcii rezolúcie plne podrobiť. „V súčasnosti nie sú stanovené žiadne ultimáta, každý z týchto termínov je však veľmi dôležitý,“ uzavrel Straw.

Šéf ruskej diplomacie Igor Ivanov včera v Moskve vyhlásil, že jeho krajina nevyužije na pôde Bezpečnostnej rady OSN v irackej otázke právo veta, ktoré jej ako stálemu členovi prislúcha. Ivanov v rozhovore pre americkú televíznu stanicu NBC odmietol akúkoľvek jednostrannú akciu a zdôraznil, že nie sú žiadne dôvody na silové riešenie irackej krízy. Dodal však, že Moskva sa chce vyhnúť uplatneniu práva veta a pokúsi sa na pôde BR OSN nájsť také riešenie, ktoré zabezpečí jednotu jej členov. Podľa neho vetovanie nie je najlepším spôsobom riešenia krízy. Prezident Vladimir Putin dokonca uviedol, že by Rusko mohlo ešte viac pritvrdiť politiku voči Iraku, ak Bagdad nebude dostatočne spolupracovať s inšpektormi.

Čína je presvedčená o tom, že zbrojní inšpektori by mali dostať možnosť sami rozhodnúť o tom, koľko času potrebujú na dokončenie svojej práce v Iraku. Nezáleží na tom, či to budú týždne alebo mesiace. Podľa Pekingu by BR OSN v tejto veci nemala robiť unáhlené rozhodnutia.

Vzhľadom na to, že Peking je tradične rezervovaný v zapájaní sa do svetových kríz, pre Bagdad je povzbudzujúci len názor Paríža. Francúzsky minister zahraničných vecí Dominique de Villepin včera vyzval vládu USA, aby zbrojným inšpektorom OSN poskytla svoje informácie o irackých zbraniach hromadného ničenia, ktorými bagdadský režim podľa tvrdení Washingtonu disponuje.

„Je na Američanoch poskytnúť inšpektorom informácie, aby ich tí mohli čo najlepšie využiť,“ povedal minister v rozhovore pre francúzsku verejnoprávnu televíziu. „Ak chceme, aby inšpektori mohli pracovať, informácie, ktorými disponujú spravodajské služby členských krajín Bezpečnostnej rady, by mali byť súhlasné s inšpektormi,“ dodal.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.