Hospodársky denník
USD38,352 Sk
EUR41,719 Sk
CHF28,416 Sk
CZK1,327 Sk
  Štvrtok  30.Januára 2003

Desatina z medu

Národný program včelárstva

Med ako komodita, ktorú produkujú včely, je len desatinou výnosu zo včiel. To podstatné je v opeľovacej činnosti, ktorá, žiaľ, nie je honorovaná, konštatuje predseda Slovenského zväzu včelárov Július Selčan. Podľa dostupných prameňov v žiadnom štáte nie je podpora včelárstva uplatnená len na komoditu med a nie je to inak ani v Českej republike. „Sme ochotní s pomocou špičkových včelárov a včelárskeho výskumu spolupracovať na koncepcii rozvoja včelárstva na Slovensku, ktorá by v sebe zahŕňala podporu včelárstva a vyústila by do Národného programu rozvoja včelárstva v SR,“ napísal ministrovi pôdohospodárstva SR Zsoltovi Simonovi. „Aj my, slovenskí včelári, sa chceme plnohodnotne zaradiť do veľkej rodiny európskych včelárov v pripravovanom vstupe do Európskej únie. Rok 2003 by sme mali plne využiť na túto prípravu a počas tohto roka vypracovať podrobné kritériá na podporu včelárstva na ďalšie obdobie. Kritériá z roku 2002 zatiaľ treba ponechať v platnosti aj na rok 2003,“ konštatoval.

Pri vstupe Slovenska do Európskej únie čakajú slovenských včelárov viaceré problémy v podobe otvorených cenových nožníc a zvýšených požiadaviek na kvalitu dopracovaného medu.

Podľa niektorých činovníkov hlavne starším slovenským včelárom zvoní na Slovensku umieračik. Pred desiatimi rokmi sa kilogram medu predával po 35 korún a včelí úľ stál 490 Sk. V súčasnosti je cena medu podobná, ale cena úľa sa vyšplhala na tritisíc. Nelichotivá finančná situácia našich včelárov sa podpísala pod skutočnosť, že tomuto odboru sa venuje oveľa menej ľudí ako v minulosti. Za posledné roky ich počet klesol z vyše 38-tisíc na 20-tisíc. Ubudlo približne 200-tisíc včelstiev.

Andrej Pokojný

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.