Hospodársky denník
USD38,352 Sk
EUR41,719 Sk
CHF28,416 Sk
CZK1,327 Sk
  Štvrtok  30.Januára 2003

Sústrediť sa na jazdu

Vodiči používajúci pri riadení dopravných prostriedkov mobilný telefón, dokonca aj so zariadením umožňujúcim telefonovanie bez použitia rúk, trpia určitým druhom tunelového videnia, ktorým ohrozujú seba aj iných, uviedli americkí vedci, ktorí problém skúmali. Legislatívne opatrenia nariaďujúce „bezpečnejšie“ mobilné telefóny so zariadením bez použitia rúk môžu poskytovať klamlivý pocit bezpečnosti, varujú vedci. Na výskumoch Davida Strayera, profesora psychológie na univerzite v Utahu, sa zúčastnilo 20 dobrovoľníkov, ktorí riadili dopravný simulátor pri telefonovaní a bez neho. Vedci monitorovali ich reakčnú dobu, štýl riadenia a celkový výkon.

Strayerova skupina v odbornom časopise Journal of Experimental Psychology uviedla, že telefonovanie vodičov jednoznačne vyrušovalo. Výsledkom iného výskumu bolo, že telefonovanie až štvornásobne zvyšuje nebezpečenstvo autonehody. „Ľudia mali pri telefonovaní spomalené reakcie, nepresný štýl a pomalšie reagovali na nepredvídateľné udalosti, ako brzdiace auto pred nimi či zmena svetla na semafore,“ povedal profesor Strayer a dodal, že zariadenie na telefonovanie bez rúk stav nemenilo. Závažným zistením podľa vedcov bolo, že ľudia si zhoršenie svojich schopností neuvedomovali. „Je to, ako keď si 90 % ľudí myslí, že šoférujú nadpriemerne, pričom to platí len pre 40 % z nich,“ povedal Strayer.

Vedci tiež zistili, že pri telefonovaní za volantom vzniká druh tunelového videnia, pri ktorom ľudia neregistrujú periférne videnie. „Je to forma slepoty pri nepozornosti a ovplyvňuje vnímanie značiek, iných dopravných prostriedkov či semaforov,“ povedal Strayer.

Nepozornosť však podľa výsledkov výskumov nevzniká pri počúvaní hudby, audio kníh alebo rozhovore so spolujazdcom.

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.