Hospodársky denník
USD38,352 Sk
EUR41,719 Sk
CHF28,416 Sk
CZK1,327 Sk
  Štvrtok  30.Januára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Kontrola beží, oznámenia tiež

Lesy SR v prvom rade potrebujú pomoc, najmä od vlády

Na hospodárenie štátneho podniku Lesy SR Banská Bystrica sa v súčasnosti zamerala kontrola ministerstva pôdohospodárstva. Podľa šéfa rezortu Zsolta Simona už doterajšie predbežné výsledky môžu smerovať k podaniu trestných oznámení. Za jeden z najväčších nedostatkov považuje to, že podnik bol už pri vzniku zriadený ako verejnoprospešná inštitúcia. Tým sa naň nevzťahuje legislatíva pre verejné obstarávanie. „Podnik si zadal a mohol si nakúpiť za koľkokoľvek, tým pádom mohlo dôjsť k niektorým nedostatkom,“ uviedol minister. Problémom je podľa neho aj to, že štátne lesy drevo vyvážajú do zahraničia, ale domáce výrobné kapacity v drevospracujúcom priemysle sú nevyužité. Úvodná kontrola v š. p. Lesy SR je podľa neho zameraná na zistenie tých najmarkantnejších nedostatkov. Minister upozornil, že preverovanie tejto veľkej organizácie je veľmi náročné. Ministerstvo pripravuje jeho transformáciu na

akciovú spoločnosť,

čo predpokladá aj programové vyhlásenie vlády. Zmena má priniesť zvýšenie zisku podniku a postupne sa majú odbúrať aj dotácie. Predchádzajúci riaditeľ š. p. Lesy SR Blažej Možucha napriek tomu, že kontrola nie je dokončená, musel ako jediný spomedzi riaditeľov štátnych podnikov z funkcie odísť ešte pred zavŕšením konkurzu, keďže ministerstvo mu nedalo poverenie na dočasné vedenie. Vlani viedli predstavitelia podniku a spracovateľov dreva až nevraživú polemiku o hospodárení s drevom na Slovensku.

Hospodársky denník získal protokol z kruhov blízkych ministerstvu o výsledkoch prvej, mesiac trvajúcej kontroly. Zdroj neuvádzame, no nie preto, aby sme poskytli dôvod na špekulovanie, komu to má prospieť. Ak sa však na ministerstve rozhodli už teraz hovoriť o trestných oznámeniach, považujeme za korektné priniesť niektoré fakty o kontrole, aj keď, vzhľadom na rozsah dokumentu, nie je možné uviesť ho celý.

„Na úvod možno konštatovať, že väčšina podnetov v sťažnostiach (na Lesy SR - pozn. autora) nie je konkrétna a nie je podložená dôkazným materiálom,“ uvádza sa v záverečnom protokole. „Rozsah podniku aj podaní je taký, že bez konkrétnej informácie nie je možné plošne preveriť úplnosť a pravdivosť predložených materiálov.“ Lesný majetok štátu spravovaný Lesmi SR podľa zákona o štátnom podniku predstavuje 68,4 % užívaných lesov, z toho dosiaľ je neusporiadaných na listoch vlastníctva 22 633 parciel s celkovou výmerou takmer 200-tisíc hektárov. V roku 2001 usporiadal podnik 728 parciel s výmerou 13 332 hektárov. K 30. septembru 2002 bolo na list vlastníctva založených ďalších 293 parciel s výmerou 4853 hektárov. „Tento trend vysporiadavania lesného majetku štátu je nedostatočný a nie je

adekvátny počtu

vyše 60 pracovníkov, ktorí túto agendu v odštepných závodoch a na generálnom riaditeľstve v pracovnom pomere zabezpečujú. Čiastočne možno uznať objektívne faktory, ktoré túto činnosť negatívne ovplyvňujú - legislatívna komplikovanosť, pomalý postup schvaľovania ROEP-ov (registre obnovenej evidencie pozemkov), ktoré dokonca narúšajú už založené listy vlastníctva, no útlm aktivity je v tomto smere evidentný,“ uvádza protokol. Čo sa týka výšky pohľadávok, vzhľadom na rozsah obratu a podmienky na trhu je primeraná, vývoj priaznivý a väčšina tvrdení v médiách o ich rozsahu a štruktúre je účelová. Protokol o. i . ďalej uvádza, že sťažnosti vo veci odpísaných a odstúpených pohľadávok neboli konkrétne. Podľa predložených dokladov podnik doteraz neodpísal žiadnu pohľadávku, odstúpenie bolo vždy dohodnuté za veľmi výhodných podmienok pre podnik (pohľadávky voči krachujúcim dlžníkom väčšinou za nominálnu hodnotu), čo sa často dosiahlo viazaním ďalších

dodávok dreva

na odkúpenie nedobytných pohľadávok. Podnik tak vykonával činnosť dobrého hospodára na hranici zákona. Lesy SR nedodržiavali všeobecne záväzné právne predpisy o tvorbe opravných položiek k pohľadávkam spred svojho vzniku (1999). Vedome tým dochádzalo k skresľovaniu hospodárskych výsledkov podnikov štátnych lesov od roku 1991. Podnikovú smernicu treba spresniť a dať do súladu so zákonom.

Podľa záverov z tejto časti kontroly pri prerokovaní odbytu dreva nedošlo k zhodným záverom. Problematika je podľa výsledného protokolu príliš zložitá a časovo náročná na to, aby sa v rámci tejto kontroly zistili presné čísla, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili nevýhodnosť niektorých kontraktov. Na získanie presných údajov treba ustanoviť odbornú komisiu, ktorá urobí presnú analýzu položkovým vyhodnotením dodávok. Medzi závermi z kontroly sa tiež uvádza, že niektoré problémy nevyrieši vedenie š. p. Lesy SR „ani pri najlepšej vôli“ a bude potrebné, aby mu zakladateľ a ústredný orgán štátnej správy lesného hospodárstva a poľovníctva pomáhal. Ide najmä o zladenie, aktualizovanie a precizovanie legislatívy týkajúcej sa poskytnutia finančných prostriedkov štátu lesnému hospodárstvu.

Aj keď v programovom vyhlásení vlády sa hovorí o postupnom

zastavení dotácií

do lesného hospodárstva, formou štátnej objednávky bude potrebné aj naďalej niektoré výkony v lesnom hospodárstve vykonávať a financovať. Legislatívne treba doriešiť odovzdanie lesných ciest, ktorých v súčasnosti podnik štátnych lesov eviduje 7057 km. Časť z nich (1693 km) je v správe štátnych lesov, vedú však cez odovzdané neštátne pozemky a tieto neštátne subjekty ich aj využívajú, ale odpisy z investícií, náklady na údržby a opravy zaťažujú štátny sektor. Legislatívne nie je doriešená delimitácia drobných vodných tokov, ktorých je momentálne v správe štátnych lesov 19 500 km. Pritom by bolo možno vhodné využiť pripravovanú delimitáciu vodného hospodárstva na ministerstvo životného prostredia, s ktorým treba dohodnúť jednoznačné kompetencie rezortov pri plnení svojich povinností, vyplývajúcich hlavne zo zákonov o lesoch a o hospodárení v lesoch a štátnej správe lesného hospodárstva. Ide najmä o problematiku hospodárenia na chránených územiach v 2. až 5. stupni ochrany, kde dochádza k zbytočným nedorozumeniam. Vyriešiť tiež treba nejednotnosť

postupu katastra

v okresoch pri zápise vlastníckych a užívacích práv k pozemku. Novelou zákona o lesoch treba definovať, čo štát od lesného hospodárstva očakáva a ktoré výkony formou štátnej objednávky bude potrebné vykonávať. Novelou zákona o poľovníctve upraviť najmä nájomné a urýchlene vydať usmernenie po linke štátnej správy, hlavne k uzatváraniu nových nájomných zmlúv v roku 2003.

Už sa ozvali hlasy, že minister zrejme nie je presne o priebehu a doterajších výsledkoch kontroly informovaný, pričom niektorí pracovníci rezortu vraj majú záujem nájsť chyby stoj čo stoj.

Vladimír Turanský

Počasie

Dnes očakávame u meteosenzitívnych ľudí prevládanie zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa vyskytujú bolesti hlavy (najmä pri ochoreniach krčnej chrbtice), jaziev, prípadne fantómové bolesti. Znížená je tolerancia telesnej a duševnej námahy a schopnosť koncentrácie. Zvýšená je náchylnosť na mrzutosť, podráždenosť, depresívne stavy, únavu. Výraznejšie sú zdravotné ťažkosti pri ochoreniach srdcovo-cievneho a dýchacieho systému (anginózne bolesti, dýchavičnosť, astmatické záchvaty). Je väčší sklon k výskytu tráviacich ťažkostí a kolík (žlčníkové, obličkové). Celkove prevláda všeobecne nepriaznivý vplyv počasia na citlivých ľudí.Zajtra postupné zmiernenie zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí.

n Dnes bude premenlivá, prevažne veľká oblačnosť, miestami, najmä na severe, snehové prehánky. Najvyššia denná teplota -1 až 3 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -5 stupňov. Slabý vietor.n V piatok bude prevažne oblačno, miestami snehové prehánky. Nočná teplota -4 až -9 stupňov, denná -4 až 0 stupňov. V sobotu bude veľká, prechodne časom zmenšená oblačnosť, miestami snehové prehánky. Nočná teplota -7 až -11, v horských dolinách a kotlinách -12 až -17 stupňov, denná -7 až -2 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.26 a zapadne o 16.45 hod.

Amsterdamprehánky3
Atényprehánky12
Belehradoblačno3
Berlínsneženie0
Bratislavazamračené2
Bruselprehánky3
Budapešťoblačno2
Bukurešťzamračené3
Frankfurtoblačno1
Helsinkisneženie-10
Istanbulprehánky10
Kodaňzamračené0
Kyjevzamračené1
Lisabonprehánky11
Londýnprehánky3
Madridprehánky10
Moskvasneženie-2
Oslozamračené-5
Paríždážď9
Prahaprehánky0
Rímdážď10
Sofiaoblačno2
Štokholmzamračené-4
Varšavaprehánky-1
Viedeňzamračené3
Záhrebzamračené1
Ženevaoblačno2

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.