Hospodársky denník
USD38,856 Sk
EUR41,745 Sk
CHF28,4 Sk
CZK1,331 Sk
  Piatok  31.Januára 2003

Napätie investorov stúpa

Mediálny gigant AOL so stratou takmer 100 miliárd USD

Nepriaznivý vývoj svetovej ekonomiky stále pretrváva. Predpovedané globálne oživenie sa stále nie a nie dostaviť, čo popredné svetové hospodárstva prenecháva napospas nevýraznému rastu, v horších prípadoch útlmu. Stagnácia, rast alebo útlm však nie sú iba kamennou maskou danej ekonomiky, ale skôr zrkadlom jej interného fungovania. K jej správnemu chodu je potrebná súhra mnohých komponentov, ktoré netvoria iba makroekonomické faktory ako ekonomické ukazovatele, ale v podstatnej miere aj mikrosféra. Práve ona je jedným z vitálnych orgánov hospodárstva, keďže jej stav má priamy dosah aj na vývoj ekonomických indikátorov.

Podniková sféra sa nachádza momentálne v období vyhlasovania svojich hospodárskych výsledkov, čo medzi svetovými odborníkmi, analytikmi a investormi na kapitálových trhoch vyvoláva patričné napätie. Vo väčšine prípadov totiž neboli vyhliadky a prognózy podnikov na rok 2002 priaznivé, čo odzrkadľovalo dosah recesie a útlmu svetového hospodárstva. Ako to už býva zvykom, aj v tomto mori správ sa nájde mnoho svetlých či temných príkladov, ako aj škandálov. Preto sme trochu zalovili a vybrali pár „pikošiek“.

Americký mediálny gigant AOL Time Warner Inc. zaznamenal za minulý rok čistú stratu takmer 100 mld. USD, čo predstavuje najvyššiu ročnú strata jednotlivej spoločnosti v histórii Spojených štátov. Na strate sa najviac podieľal prepad internetovej divízie, ktorá stratila prakticky celú hodnotu v roku 2001 po prasknutí investičnej a akciovej bubliny okolo firiem podnikajúcich v oblasti informačných technológií.

Skupina zároveň oznámila, že ju v máji opustí podpredseda Ted Turner, ktorému už dlhší čas nevyhovuje jeho slabnúce postavenie v podniku od fúzie s AOL. Nasleduje tak nedávne rozhodnutie predsedu spoločnosti Steva Case a šéfa CNN Waltera Isaacsona. V tomto roku očakáva spoločnosť nízky rast príjmov. Prevádzkový zisk má zostať takmer bez zmeny. Akcie mediálneho gigantu od januára 2001, keď sa AOL a Time Warner spojili, padli o 70 percent.

Pozitívnym príkladom je najväčšia japonská maklérska spoločnosť Nomura Holdings Inc., ktorá vykázala v treťom štvrťroku fiškálneho roka prudký rast zisku až o neuveriteľných 670 percent. Čistý zisk spoločnosti podľa amerických účtovníckych štandardov vzrástol za posledné tri mesiace 2002 na 14,97 mld. JPY (126,4 mil. USD) z 1,94 mld. JPY v rovnakom období predošlého roku. Príjmy spoločnosti však medziročne klesli na 204,14 mld. JPY z 364,01 mld. JPY. Nomura je jednou z mála japonských maklérskych spoločností, ktoré vytvorili zisk aj za prvých deväť mesiacov fiškálneho roka. Čistý zisk v tomto období dosiahol 146,04 mld. JPY oproti strate 75,91 mld. JPY v období apríl až december 2001. Príjmy podniku klesli o 44 percent na 634,39 mld. JPY.

O nový škandál sa postarala správa americkej Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC), ktorá obvinila audítorskú spoločnosť KPMG z klamania investorov a finančného podvodu. Komisia vo svojom vyhlásení uviedla, že KPMG nechala výrobcu kopíriek Xerox zverejňovať falšované finančné výsledky, aby nestratila prvotriedneho klienta. Xerox sa v apríli minulého roka dohodol so SEC na zaplatení rekordnej pokuty 10 mil. USD. Mimosúdne sa tak vyriešilo obvinenie firmy z účtovníckych machinácii s cieľom nadhodnotiť zisky. SEC požaduje, aby bola KPMG udelená nešpecifikovaná pokuta a firma zúčtovala poplatky, ktoré za príslušné roky od Xeroxu inkasovala. Postup SEC proti KPMG je zatiaľ posledným škandálom audítorských firiem, ktorých dôveryhodnosť podkopala minuloročná vlna účtovníckych škandálov.

Peter Machala

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.