Hospodársky denník
USD39,765 Sk
EUR41,256 Sk
CHF28,356 Sk
CZK1,316 Sk
  Utorok  7.Januára 2003

Už nám dvíhajú adrenalín

Kto je zodpovedný za problémy s mäsom?

Minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon po svojom nástupe do funkcie zaviedol verejnú internetovú diskusiu Fórum ministra, v rámci ktorej odpovedá na aktuálne otázky tým, ktorí prejavili záujem o takúto formu komunikácie. Okrem iného sa tak pred zrakmi verejnosti odvíja aj nasledujúci dialóg:

Pán minister, toto je priama otázka, preto prosím o priamu odpoveď. Aký je operačný plán vášho ministerstva v oblasti krízy s bravčovým mäsom na Slovensku?

Marcel Lörincz

P. S. Pán minister, nemusíte byť stručný, pretože viacero ľudí si na tomto fóre žiadalo odpoveď na túto otázku, ale vy ste vždy odpovedali na niečo iné. Iba sám seba zosmiešňujete, ak neodpovedáte na otázku. Kríza je vo vašom rezorte pán minister, prosím, uvedomte si plnú zodpovednosť!

Odpovedať ministra na príspevok:

Napriek tomu, že účastníci diskusie zľahčujú moju prvú odpoveď, v ktorej som vysvetlil všetky zákonné možnosti riešenia situácie, ktoré nám ponúka platná legislatíva, pravda je taká, že kvóta minimálneho prístupu na trh (19-tisíc ton) nie je vyčerpaná, pretože sa do SR doviezlo asi 17-tisíc ton bravčového mäsa (k decembru 2002 - pozn. Hd). Uskutočnilo sa rokovanie Zväzu chovateľov ošípaných a Zväzu mäsiarov za účasti zodpovedných pracovníkov ministerstva. Ukázalo sa, že každá z týchto profesijných inštitúcií operuje s inými číslami nepredajných ošípaných v maštaliach a na skladoch. „Na definitívne posúdenie krízy, ktorá nie je krízou SR, ale prebytku bravčového mäsa v celej Európe, potrebujeme reálne čísla. Požiadali sme preto príslušné zväzy, aby si sadli za jeden stôl a zjednotili sa na číslach, odrážajúcich skutočnú situáciu na trhu. Na základe odstránenia anarchie v evidencii ošípaných bude rezort pôdohospodárstva hľadať riešenie, teda rozhodne, či zvolí intervenčný nákup alebo formu exportnej dotácie. Dovoľte, aby som pri prvej možnosti pripomenul, že v roku 2002 sme na spracovanie ošípaných vynaložili takmer 40 mil. Sk s tým, aby spracovatelia platili poľnohospodárskym producentom minimálne 48 Sk za jeden kilogram. Pritom situácia na trhu je v súčasnosti taká, aká je. Znamená to, že táto intervencia štátu nepriniesla žiadne ovocie. Pri zvolení alternatívy exportných dotácií musíme mať najprv jasnú odpoveď, kde sa bravčové mäso vyvezie, keďže sú prebytky v celej Európe a tomu nasvedčujú aj ceny. Čiže najprv musí prísť dôkladný prieskum zahraničných trhov, až potom sa môžeme rozhodnúť pre exportné dotácie. Ak som spomenul ceny, dovoľte, aby som položil chovateľom otázku, ako je možné, že pri kurze 1,40 Sk za 1 Kč je české bravčové na našom trhu lacnejšie ako domáce? Nemáte pocit, že v tom môže hrať podstatnú úlohu úžitkovosť, keď v SR sa dosahuje priemerný odstav 15,6 kusa na prasnicu, kým v ČR 20 až 21 kusov?“

Zsolt Simon

Reakcia na ministra:

Píšete, že domáci chovatelia nie sú schopní vyprodukovať také výsledky v chove ošípaných ako Česi a že v roku 2003 budeme dovážať neurčité množstvo bravčového mäsa. Namiesto toho, že dáte, nám chovateľom, krátke zaškolenie, mohli by ste niečo urobiť proti kríze.

Ján Szabó

(tu)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.