Hospodársky denník
USD39,765 Sk
EUR41,256 Sk
CHF28,356 Sk
CZK1,316 Sk
  Utorok  7.Januára 2003

Likvidačný zostatok nezdaňujú

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Akým spôsobom sa zdaňuje zámenná zmluva pri vzájomných výmenách pozemkov, keď každý z účastníkov zámennej zmluvy previedol časť pozemku na iného v rovnakej rozlohe, aká bola prevedená na neho. Počuli sme, že to rieši od 1. apríla 2002 novelizovaný zákon o dani z prevodu nehnuteľností. Je to správna informácia?

- Pri určení spôsobu zdanenia by bolo administratívne náročné osobitne posudzovať každú zámenu časti pozemku. Je pravdou, že v tomto vašom prípade bude potrebné vychádzať z príslušných ustanovení zákona SNR č. 318/1992 Zb. o dani z dedičstva, dani z darovania a dani z prevodu a prechodu nehnuteľností v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon). Podľa ustanovenia § 8 ods. 1 písm. d) cit. zákona pri prevode vymieňaných nehnuteľností platia daň z prevodu a prechodu nehnuteľností, penále a pokutu spoločne a nerozdielne prevodca s nadobúdateľom. V uvedenom prípade všetky tri subjekty zámennej zmluvy sú daňovníkmi dane z prevodu a prechodu nehnuteľností.

Podľa ustanovenia § 9 ods. 3 cit. zákona pri výmene nehnuteľností sa považujú ich vzájomné prevody za jeden prevod a podľa ustanovenia § 10 ods. 2 cit. zákona základom dane z prevodu a prechodu nehnuteľností pri výmene nehnuteľností je vyššia z cien vymieňaných nehnuteľností. Ak sú ceny vymieňaných nehnuteľností rovnaké, základom dane z prevodu a prechodu nehnuteľností je jedna z nich.

Keďže v uvedenom prípade ide u manželov (prevádzajú pozemok v prospech podielových spoluvlastníkov - manželov a ďalšej tretej fyzickej osoby) o prevod pozemku najväčšej výmery (25 m2), vyberie sa daň z prevodu tohto pozemku. Daň z prevodu a prechodu nehnuteľností, ako som spomenul, sa platí spoločne a nerozdielne. V predloženej zámennej zmluve je uvedený aj prevod vo výmere nehnuteľnosti (7m2), ktorá je v podielovom spoluvlastníctve jedných manželov na druhých manželov. Pri tomto prevode sa prevádza iba časť tejto nehnuteľnosti vo výmere 5m2, ktorej podielovým spoluvlastníkom je tretia fyzická osoba, do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Pri tomto prevode pozemku nedochádza k zámene a ani k odplatnému prevodu vlastníctva k nehnuteľnostiam, čo je podmienkou uplatnenia režimu dane z prevodu a prechodu nehnuteľností. Ide prakticky o bezplatný prevod nehnuteľností, ktorý podlieha režimu dane z darovania. V ustanovení § 5 ods. 1 cit. zákona daňovníkom dane z darovania je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá nadobudla majetok darovaním. Pri vami uvedenom bezplatnom prevode sú to obdarovaní manželia.

Akou majetkovou daňou mi daňový úrad zdaní odpustenú časť dlhu z úveru, ktorý mi ako klientovi poskytla banka, za predpokladu dodržania určitých zmluvných podmienok?

- Odpustenie časti preukázaného dlhu alebo povinného úroku z omeškania spĺňa podmienku predmetu dane z darovania. Daňovníkom je dlžník, ktorému bola jeho dlžoba alebo jej časť odpustená. Základom dane z darovania je odpustená dlžná suma, teda rozdiel medzi zmluvne zabezpečenou pôžičkou a dlžníkom zaplatenou sumou. Základom dane z darovania, prípadne súčasťou základu dane z darovania sú aj úroky, ak boli odpustené. Základ dane z darovania podľa ustanovenia § 7 ods. 1 zákona č. 318/1992 Zb. o dani z dedičstva, dani z darovania a dani z prevodu a prechodu nehnuteľností v znení neskorších predpisov sa znižuje o nezdaniteľnú sumu, ktorá je vo vašom prípade daňovníka podľa ustanovenia § 7 ods. 2 písm. c) zákona č. 318/1992 Zb. o dani z dedičstva, dani z darovania a dani z prevodu a prechodu nehnuteľností v znení neskorších predpisov v sume 50 000 Sk a ako daňovník si môžete najviac v úhrne 50 000 Sk uplatniť v priebehu kalendárneho roka.

Chcel by som vedieť, či v súvislosti s vydaním likvidačného zostatku prevodom nehnuteľností mi vznikne aj nejaká majetková daňová povinnosť. Moji bývalí spoločníci z obchodnej spoločnosti mi povedali, že budem platiť tzv. daň z prevodu a prechodu nehnuteľností a možno aj daň z darovania, je to tak?

- Ak je so zrušením spoločnosti spojená likvidácia, má spoločník právo na podiel na majetkovom zostatku, pokiaľ vyplynul z likvidácie. Vydanie podielu na majetkovom zostatku spoločníkovi vo forme nehnuteľností nemožno spájať s odplatným prevodom alebo prechodom vlastníctva k nehnuteľnostiam, čo znamená v danom prípade nesplnenie náležitostí predmetu dane z prevodu a prechodu nehnuteľností podľa ustanovenia § 9 ods. 1 zákona č. 318/1992 Zb. o dani z dedičstva, dani z darovania a dani prevodu a prechodu nehnuteľností v znení neskorších predpisov a tiež dane z darovania podľa ustanovenia § 6 ods. 1 citovaného zákona. Dôvodom je skutočnosť, že vydaný podiel na majetkovom zostatku tvorí podiel spoločníka v spoločnosti a z tohto hľadiska nie je možné považovať vydanie podielu za zmenu vlastníctva, či už formou odplatného prevodu alebo prechodu vlastníctva k nehnuteľnostiam.

Z uvedeného vyplýva, že vydanie podielu na majetkovom zostatku (likvidačný zostatok) vo forme nehnuteľností nepodlieha právnemu režimu podľa citovaného zákona a zároveň v danom prípade vám nevzniká povinnosť podania daňového priznania na daň z prevodu a prechodu nehnuteľností ani na daň z darovania. Jednou z náležitostí na vyrubenie dane z prevodu a prechodu nehnuteľností je naplnenie jej predmetu. Základným atribútom predmetu dane z prevodu a prechodu nehnuteľností je odplatnosť spočívajúca v prevode alebo prechode vlastníctva k nehnuteľností.

JUDr. Otto Nedveď

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.