Hospodársky denník
USD39,588 Sk
EUR41,205 Sk
CHF28,255 Sk
CZK1,316 Sk
  Streda  8.Januára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pomáha pri určovaní veku

Pre archeológov a geológov je datovanie hornín základným pracovným nástrojom. Na určovanie veku objektov sa používajú rôzne postupy. K tým existujúcim pribudli ďalšie dva, ktoré vyvinuli nemeckí vedci z Inštitútu Maxa Plancka pre jadrovú fyziku v Heidelbergu.

Vedúci tímu výskumníkov Günther Wagner používa dlhší čas techniky určovania veku, ktoré využívajú luminiscenčné vlastnosti minerálov. Nová metóda opticky stimulovaného svetielkovania vychádza z rozpadu prírodných rádioaktívnych prvkov vo vnútri minerálov.

Každá hornina obsahuje malý podiel rádioaktívnych prvkov ako tórium, urán alebo kálium, ktorých jadrá sa postupne rozpadajú a uvoľňujú energiu. Táto energia vytrháva z okolitých atómov elektróny, ktoré sa vplyvom denného svetla voľne pohybujú a môžu opäť vyplniť zanechané „diery“. V takomto prípade uvoľní elektrón energiu vo forme svetla.

Ak však vonkajšia energia svetla chýba, uviaznu uvoľnené elektróny v defektoch kryštalickej mriežky minerálu. Pretože rádioaktívne prvky sa rozpadajú aj v tme, v určitých častiach minerálu sa hromadí čoraz viac elektrónov. Keď sa tieto „vyslobodia“ a vrátia sa do dier, vyšlú charakteristický svetelný záblesk. Pritom platí, že čím dlhšie bola hornina v tme, tým viac svetla sa uvoľni pri opätovnom kontakte so svetlom.

Wagner tento efekt využil. V laboratóriu osvetľoval ultrafialovým žiarením horniny, ktoré boli stovky alebo tisíce rokov schované pred svetlom, a meral tzv. chladné svetlo. Svoj postup otestoval na starovekých stĺpoch, ktoré v kameňolome južne od Tróje zanechali Rimania a ležali stáročia zakryté zemou. Wagnerom zistený vek sa zhodoval s historicky doloženými dátami. Za ďalší prominentný cieľ si vedec vybral známe umelecké diela juhoamerickej kultúry Nazca.

Okrem luminiscenčnej metódy, ktorá dokáže zachytiť obdobie asi 100 000 rokov, pracuje Wagner ešte na ďalšom spôsobe určovania veku hornín, ktorý nazval metóda alfa-spätného odrazu. Táto zužitkováva ďalší aspekt rádioaktívneho rozpadu, keď sa pri rozpade jadra emituje častica alfa. Jadro utrpí spätný náraz, a keďže je viazané v kryštalickej mriežke, túto štruktúru poškodí. Z rozsahu škôd je Wagner schopný určiť obdobie vzniku kryštálu.

V prvých testoch tejto druhej metódy sa podarilo datovať 12 900 a 350 000 rokov starú vulkanickú horninu z regiónu Eifel a desať miliónov rokov starú horninu v Indickom oceáne. Výsledok sa zhodoval s vekom určeným bežnými postupmi, ale dopracovať sa k nemu bolo jednoduchšie.

(hy)

Počasie

Predpokladáme, že na väčšine územia budú intenzívnejšie zdravotné problémy pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Meteosenzitívne osoby môžu reagovať na prevládajúci typ počasia mierne zvýšeným sklonom k zhoršeniu zdravotného stavu pri niektorých ochoreniach srdcovo-cievneho, dýchacieho, prípadne zažívacieho systému, ako aj nervozitou, podráždenosťou a nižšou toleranciou telesnej a duševnej námahy a schopnosťou sústredenia.Zajtra očakávame čiastočný ústup nepriaznivých vplyvov počasia.(zč)

n V stredu bude oblačno až zamračené, na severe a východe miestami sneženie. V priebehu dňa ubúdanie oblačnosti a zrážok. Chladno. Najvyššia teplota -9 až -5 stupňov, na severe lokálne aj chladnejšie. Severný vietor 3 až 6, na východe spočiatku ešte okolo 8 m/s, v priebehu dňa na celom území zoslabne. Teplota na horách vo výške 1500 m -12 stupňov.n Vo štvrtok bude oblačno až polooblačno, ojedinele snehové prehánky. Nočná teplota -8 až -13, v horských dolinách -14 až -18, ojedinele aj chladnejšie, denná teplota -10 až -5 stupňov. V piatok bude premenlivá veľká oblačnosť a početné snehové prehánky, na severe aj trvalejšie sneženie. Veterno a tvorba snehových závejov. Nočná teplota -8 až -13, v dolinách okolo -16, denná teplota -10 až -6 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.46 a zapadne o 16.15 hod.

Amsterdamoblačno-1
Atényoblačno14
Belehradoblačno-4
Berlínoblačno-8
Bratislavaoblačno-6
Bruselpolooblačno0
Budapešťoblačno-5
Bukurešťdážď1
Frankfurtpolojasno-4
Helsinkijasno-16
Istanbuldážď8
Kodaňpolooblačno-7
Kyjevsneženie-8
Lisabonpolooblačno16
Londýnpolooblačno2
Madridpolooblačno12
Moskvaoblačno-13
Oslojasno-12
Parížpolojasno-1
Prahaoblačno-9
Rímoblačno13
Sofiadážď3
Štokholmjasno-12
Varšavaoblačno-12
Viedeňoblačno-6
Záhrebsneženie-2
Ženevapolojasno-2

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.