Hospodársky denník
USD39,588 Sk
EUR41,205 Sk
CHF28,255 Sk
CZK1,316 Sk
  Streda  8.Januára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Príprava na referendum o EÚ

Maďari môžu dať impulz ďalším kandidátom

V Maďarsku sa rozbehla verejná kampaň na prípravu obyvateľstva k referendu o vstupe krajiny do EÚ s účasťou všetkých štyroch parlamentných strán a občianskych organizácií pri koordinácii na tento účel založenej spoločenskej nadácie. Ľudové hlasovanie je naplánované na 12. apríla 2003 (jedno z prvých spomedzi desiatky štátov, o ktoré sa EÚ v máji 2004 rozšíri na východ). Takmer 80-percentná podpora Maďarov európskej integrácii dosahuje najvyššiu úroveň v porovnaní s ďalšími kandidátmi pripravujúcimi sa na pripojenie k EÚ. Očakávaný pozitívny výsledok plebiscitu môže dať priaznivý impulz aj ostatným krajinám, kde je proeurópsky postoj verejnosti o niečo nižší alebo ešte stále nerozhodný. „Som si istý, že účasť na referende bude tentoraz oveľa vyššia,“ optimisticky vyhlásil šéf maďarskej diplomacie a predseda Maďarskej socialistickej strany (MSZP) László Kovács. V Maďarsku sa totiž konalo ľudové hlasovanie aj pred vstupom krajiny do NATO v roku 1999, na rozdiel od Českej republiky a Poľska. Napriek nie celkom polovičnej účasti voličov sa však vtedy drvivá väčšina vyslovila za členstvo v aliancii.

„Pripravenosť maďarskej ekonomiky takmer zodpovedá podmienkam vstupu do EÚ. Požiadavkám ešte celkom nevyhovuje inštitucionálny systém, ale máme skoro jeden a pol roka napraviť nedokonalosti. Dôležitá je aj príprava verejnosti,“ dodal s odhodlaním dobehnúť zameškané šéf diplomacie. To, čo Maďarsku vari najviac chýba (no nielen jemu z kandidátov), je európska úroveň politickej kultúry. Vyhrotený politický súboj dvoch najsilnejších politických subjektov krajiny - teraz opäť vládnej MSZP a už opozičného FIDESZ-Maďarskej občianskej strany - prekračoval hranice prípustnosti a tvrdej konkurencie aj počas predchádzajúcej vlády Viktora Orbána. Po vlaňajšom vytvorení ľavicovo-centristického kabinetu Pétera Medgyessyho vzájomná nevraživosť až nenávisť dvoch hlavných strán pokračovala, aj keď v poslednom období sa napätie medzi vládou a opozíciou zmiernilo. Na vstup do zjednocujúcej sa Európy sa Maďarsko paradoxne pripravuje vnútorne rozdelené na dva tábory. FIDESZ po strate moci aj v dôsledku prehnane sebaistého a dosť bezohľadného vládnutia sa ešte nezmieril s tým, že Maďarsko sa môže stať členom EÚ už počas vlády socialistov a slobodných demokratov.

Nová vláda obnovila naštrbenú spoluprácu s ďalšími štátmi Vyšehradskej štvorky, vrátila spochybnenú dôveru USA k Maďarsku ako spojencovi a po dlhej prestávke začala nový politický dialóg s Ruskom. Zatiaľ sa jej však nepodarilo dohodnúť o novej podobe zákona o podpore zahraničných Maďarov so susedmi, najmä so SR a s Rumunskom, pre ich výhrady k doterajšiemu obsahu krajanského zákona, ktorý nie je v súlade s európskymi normami ani podľa EÚ a Rady Európy. Tento stav podľa Kovácsa spôsobila najmä bývalá vláda Orbána, ktorá dokument predložila do parlamentu bez konzultácií so susedmi, čo vyvolalo napätie nielen s nimi, ale aj s európskymi inštitúciami. Terajšia vláda vypracovala základné princípy nového krajanského zákona, lebo na prahu vstupu do EÚ si nemôže dovoliť nerešpektovať jej názor, hoci stanovislo Benátskej komisie Rady Európy bolo oveľa menej kritické.

Martin Benko

Budapešť

Počasie

Predpokladáme, že na väčšine územia budú intenzívnejšie zdravotné problémy pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Meteosenzitívne osoby môžu reagovať na prevládajúci typ počasia mierne zvýšeným sklonom k zhoršeniu zdravotného stavu pri niektorých ochoreniach srdcovo-cievneho, dýchacieho, prípadne zažívacieho systému, ako aj nervozitou, podráždenosťou a nižšou toleranciou telesnej a duševnej námahy a schopnosťou sústredenia.Zajtra očakávame čiastočný ústup nepriaznivých vplyvov počasia.(zč)

n V stredu bude oblačno až zamračené, na severe a východe miestami sneženie. V priebehu dňa ubúdanie oblačnosti a zrážok. Chladno. Najvyššia teplota -9 až -5 stupňov, na severe lokálne aj chladnejšie. Severný vietor 3 až 6, na východe spočiatku ešte okolo 8 m/s, v priebehu dňa na celom území zoslabne. Teplota na horách vo výške 1500 m -12 stupňov.n Vo štvrtok bude oblačno až polooblačno, ojedinele snehové prehánky. Nočná teplota -8 až -13, v horských dolinách -14 až -18, ojedinele aj chladnejšie, denná teplota -10 až -5 stupňov. V piatok bude premenlivá veľká oblačnosť a početné snehové prehánky, na severe aj trvalejšie sneženie. Veterno a tvorba snehových závejov. Nočná teplota -8 až -13, v dolinách okolo -16, denná teplota -10 až -6 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.46 a zapadne o 16.15 hod.

Amsterdamoblačno-1
Atényoblačno14
Belehradoblačno-4
Berlínoblačno-8
Bratislavaoblačno-6
Bruselpolooblačno0
Budapešťoblačno-5
Bukurešťdážď1
Frankfurtpolojasno-4
Helsinkijasno-16
Istanbuldážď8
Kodaňpolooblačno-7
Kyjevsneženie-8
Lisabonpolooblačno16
Londýnpolooblačno2
Madridpolooblačno12
Moskvaoblačno-13
Oslojasno-12
Parížpolojasno-1
Prahaoblačno-9
Rímoblačno13
Sofiadážď3
Štokholmjasno-12
Varšavaoblačno-12
Viedeňoblačno-6
Záhrebsneženie-2
Ženevapolojasno-2

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.