Hospodársky denník
USD39,725 Sk
EUR41,342 Sk
CHF28,35 Sk
CZK1,319 Sk
  Štvrtok  9.Januára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zruční neandertálci

Neandertálci a dávny Homo sapiens síce chodili na lov s oštepmi, ale ešte ich nevedeli po koristi hádzať. Dlhý čas ich používali ako bodnú zbraň, ktorou ulovenú zver dorážali. Túto teóriu vyslovili americkí antropológovia na základe analýzy skamenených ramenných kostí a laboratórnych experimentov, uviedol Journal of Archaeological Science.

Prvým priamym dôkazom používania oštepu ako vrhacej zbrane je asi 19 000 rokov starý nástroj atlatl. Je to jednoduchý, ale veľmi účinný vrhač oštepov. Z nálezov hrotov vedci usudzujú, že samotný oštep sa používa najmenej 35 000 rokov.

Ešte staršími nepriamymi dôkazmi sú asi 230 000 rokov staré ramenné kosti neandertálcov a Homo sapiens, ktoré sú na jednej strane tela viac vyvinuté ako na druhej. Antropológovia z toho doteraz odvodzovali, že už títo hominidi oštep vrhali a nepoužívali ho obojručne ako bodnú zbraň.

Steven Churchill a jeho kolegovia z Duke University v Durhame, štát Severná Karolína, sa rozhodli, že tieto domnienky konfrontujú s výsledkami pokusu. Vedci si zavolali niekoľko študentov, dali im do ruky hliníkový oštep vybavený meračmi sily a požiadali ich, aby ho zabodli do matraca. Pokus nakrúcali na video.

Analýza záznamov ukázala, že pri obojručnom vedení oštepu bola zadná ruka zaťažovaná v priemere o 70 percent a v extrémnych prípadoch až šesťkrát viac ako predná. Zaťaženie nebolo rovnomerné, ale pôsobilo najviac na prednú a zadnú stranu ramennej kosti.

Rovnaké anomálie sa zistili aj u veľmi starých fosílnych ramenných kostí: ich predná a zadná strana je viditeľne viac vyvinutá ako vnútorná a vonkajšia strana. Mladšie kostry z obdobia, v ktorom je doložené používanie oštepu na vrhanie, majú prierez kosti rovnomerný vďaka dodatočnému namáhaniu.

(kab)

Počasie

Na našom území budú prevládať intenzívnejšie ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti starších poranení a jaziev. Je sklon k depresívnym stavom, k zhoršeniu ekzematóznych kožných ochorení a k zvýšeniu krvného tlaku. U osôb s vysokým tlakom krvi stúpa výskyt anginóznych ťažkostí. Spánok je zväčša hlboký s dobrou regeneráciou síl organizmu. Pri vegetatívnej dystónii je zvýšená potreba spánku. Mierne je znížená výkonnosť a koncentrácia. Častejšie sa môžu vyskytnúť dýchacie a zažívacie ťažkosti. Zvýšená je chladová záťaž.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí bez podstatnejšej zmeny.(zč)

Dnes bude jasno až polojasno. Zrána v nižších polohách ojedinele hmla. Neskôr na juhu pribúdanie oblačnosti a ojedinele sneženie. Najvyššia teplota -8 až -3, v dolinách a kotlinách miestami okolo -11 stupňov. Slabý premenlivý, neskôr severný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m -6 stupňov.n V piatok bude polooblačno až oblačno, miestami sneženie alebo snehové prehánky. Veterno a vytváranie snehových jazykov a závejov. Nočná teplota -12 až -16, v horských dolinách -18 až -23, ojedinele aj chladnejšie, denná -9 až -5 stupňov. V sobotu bude prevažne polooblačno a naďalej veľmi chladno. Nočná teplota -13 až -17, v dolinách -19 až -24, ojedinele aj nižšie, denná -9 až -4 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.47 a zapadne o 16.16 hod.

Amsterdampolojasno-2
Atényoblačno2
Belehradsneženie0
Berlínoblačno-8
Bratislavaoblačno-5
Bruselpolojasno0
Budapešťoblačno-6
Bukurešťsneženie-1
Frankfurtpolojasno-4
Helsinkisneženie-11
Istanbuldážď8
Kodaňpolooblačno-7
Kyjevpolojasno-10
Lisabonpolooblačno16
Londýnpolojasno4
Madridpolooblačno12
Moskvajasno-15
Oslopolojasno-8
Parížpolojasno-1
Prahaoblačno-7
Rímoblačno13
Sofiadážď4
Štokholmsneženie-6
Varšavapolojasno-9
Viedeňpolojasno-5
Záhrebsneženie-3
Ženevapolojasno-2

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.