Hospodársky denník
USD39,725 Sk
EUR41,342 Sk
CHF28,35 Sk
CZK1,319 Sk
  Štvrtok  9.Januára 2003

Teplý čaj bude, rum však určite nie

Od dnešného dňa pravidelne predpoludním budú odborári, podľa jednotlivých zväzov KOZ, každodenne prichádzať pred ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave, aby jeho pracovníkov informovali o svojich názoroch a podľa možnosti s nimi aj hovorili o novele Zákonníka práce. Na takýto postup, ktorý bude možno modifikovaný konkrétnou situáciou, je minister Ľudovít Kaník, ako nám nedávno povedal, pripravený. Dozvedeli sme sa, že ministerstvo bude variť pre štrajkujúcich odborárov čaj, aby neprechladli či nebodaj nepomrzli. Na našu otázku, či aj s rumom, sme dostali odpoveď, že nie, lebo keby sa podával, tak by si protesty asi predĺžili. Či sa rozhodne Ľ. Kaník prejsť pri príchode do práce odborárskym špalierom, to záleží na momentálnom rozhodnutí. Stanovisko ministra sa nám však včera pre jeho pracovnú zaneprázdnenosť nepodarilo získať.

Nový Zákonník práce, podľa odborovej centrály „Kaníkova novela“, je úplne nová, lebo obsahuje okolo 180 úprav. „Z nášho hľadiska je to špekulácia, lebo Slovenská republika uzatvorila s Európskou úniou kapitolu o sociálnej politike v situácii, keď tým, ktorí s nami rokovali, predložila Zákonník práce. Dnes je tu snaha zmeniť v prechodnom období pravidlá hry, ktoré boli dohodnuté na základe konsenzu sociálnych partnerov,“ uviedol včera prezident KOZ Ivan Saktor. V tejto súvislosti upozorňuje na vyhlásenie podpredsedu vlády Ivana Mikloša, ktorý mal podľa neho povedať, že SR sa bude ponáhľať znižovať štandardy EÚ do času nášho prijatia, aby potom spätne prijímala pravidlá únie, ako jej plnoprávny člen. „Ako zástupcovia zamestnancov budeme tvrdo bojovať za Zákonník práce,“ odkázal vláde prezident KOZ. Podľa neho na základe uzatvorených kolektívnych zmlúv nižšieho stupňa vôbec nič nenaznačuje, že by súčasný Zákonník práce bránil zamestnávateľom vo flexibilite, v zamestnávaní atď. Odborári tvrdia, že ich odborné stanovisko sa opiera o medzinárodné dohovory a zvykové právo v Európskej únii a majú podozrenie, že niektorí odborníci ministerstva sa na novej právnej norme ani nepodieľali. Nevylučujú, že ide o individuálnu sólohru niektorých politikov a zamestnávateľov menšieho kalibru. Prekvapujúce je však to, ako vláda chce meniť pravidlá pracovného života, hoci sama ho neabsolvuje, ale vzťahuje sa na zamestnancov a zamestnávateľov. Kabinet by mal byť preto skôr sprostredkovateľom v týchto otázkach. Odborári budú požadovať dodržanie legislatívnych pravidiel, teda aj rozporové konanie na ministerstve, „lebo ide o vážny kódex upravujúci pracovné práva dvoch miliónov občanov“.

Na našu otázku, ako vníma názor ministerstva, podľa ktorého pôvodný Zákonník práce, pretože sťažuje prepúšťanie, na minimum znižuje ochotu zamestnávateľov prijímať nových pracovníkov, Ivan Saktor uviedol, že odbory nikdy nepodporovali darebákov a ľudí, ktorým sa nechce pracovať. Nemôžu však pripustiť, aby zamestnanci boli nástrojom zamestnávateľa bez akejkoľvek ochrany. Zníženie ochrany zamestnancov nemôže nahradiť neschopnosť niektorých zamestnávateľov organizovať prácu a produkovať sofistikované výrobky. Vlády doteraz nevytvárali dostatočný trh práce a zamestnanec si nemôže prácu vybrať. Je stále nútený prijať takú, ktorú mu núkajú, pričom Zákonník práce by ho mal ochraňovať pred prácou za dumpingové ohodnotenie.

Vladimír Turanský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.