Hospodársky denník
USD35,373 Sk
EUR41,278 Sk
CHF26,665 Sk
CZK1,287 Sk
  Utorok  14.Októbra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pokus o skrotenie neistých časov

Ekonomická súčasnosť je plná rizík a neistoty. Balansovanie najväčších ekonomík nad priepasťou recesie už nejaký ten čas sprevádza kolísanie akcií na svetových burzách a neistý vývoj na devízových trhoch. Ekonómi a analytici sa pri svojich predpovediach nemôžu spoliehať na makroekonomické údaje a dáta, ktoré pravidelne chrlia štatistické úrady, ministerstvá, či centrálne banky. Jednoducho žijeme v neistých časoch, ktoré si vyžadujú nové riešenia. Aj preto tohtoročnú Nobelovu cenu za ekonómiu získali Američan Robert F. Engle a Brit Clive W. J. Granger za svoje práce v oblasti ekonomickej štatistiky, v ktorých sa pokúsili „skrotiť“ neisté časy.

Pochopenie náhodného kolísania v čase (volatilita) na finančných trhoch je obzvlášť dôležité, pretože pomáha určovať hodnotu finančných nástrojov, ako sú akcie či opcie. Volatilita vo finančnom svete môže výrazne zmeniť kapitálové toky na devízovom alebo akciovom trhu a vlastne ohroziť celkovú ekonomickú situáciu danej krajiny. Turbulentné obdobia striedajú tie pokojné a tento stav komplikuje analytikom prognózovanie budúceho vývoja. Isté riešenie objavil americký profesor na New York University Robert F. Engle. Ten začiatkom 80-tych rokov prichádza z modelom (nazvaným ARCH), ktorý sa dokáže popasovať s problémom striedania viac a menej volatilných období. Engle svoj model prvýkrát použil pri štúdiu inflácie. O niekoľko rokov sa ARCH stal významným pomocníkom analytikov a ekonómov vo finančnom sektore, kde im pomáha lepšie analyzovať portfóliové investície a cenu opcií.

Clive W. J. Granger, profesor ekonómie na University of California, sa pokúsil rozlúsknuť jeden ekonomicko-štatistický problém. Granger zistil, že na analýzu ekonomických veličín nemôžu byť použité rovnaké štatistické postupy. Niektoré dáta sú ovplyvňované okolnosťami len z dlhodobejšieho hľadiska (hrubý domáci produkt) a niektoré reagujú na vonkajšie podnety okamžite (devízový kurz). Problém nastáva vtedy, ak treba spolu analyzovať údaje z týchto rozdielnych skupín. Rovnaké štatistické analýzy použité pri oboch skupinách makroekonomických ukazovateľov by mohli viesť k zavádzajúcim výstupom. A od tých je len na skok k zlým ekonomickým rozhodnutiam. Jeho prínosom bolo objavenie špecifického postupu, ktorý prináša štatisticky správne výsledky.

Eagle a Granger si vďaka minulotýždňovému udeleniu Nobelovej ceny rozdelia rovnakým dielom prémiu v hodnote 10 mil. švédskych korún (35,6 mil. Sk). Rovnakú sumu pred nimi získali aj Milton Friedman, Jospeh Stiglitz, Paul Samuelson alebo Robert Mundell. Nadácia, ktorú v roku 1900 založil Alfred Nobel, udeľuje päť ocenení: cenu za mier, medicínu, fyziku, chémiu a literatúru. Cenu za ekonómiu nedotuje priamo Nobelova nadácia, ale švédska centrálna banka Riksbank a udeľuje sa od roku 1968. Oficiálny názov ocenenia je Cena Riksbank v ekonomických vedách na pamiatku Alfreda Nobela.

Marcel Laznia

Počasie

Očakávame ústup zdravotných ťažkostí. Budú prevládať pozitívne účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami nemajú preceňovať svoje sily, majú sa šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresovým situáciám. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi citliví na počasie môžu reagovať bolesťami hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu, a pocitom závratu. Výraznejšie môžu ustúpiť reumatické ťažkosti. Spánok počas oddychových fáz je hlboký a pokojný - pomáha lepšej regenerácii síl organizmu.Zajtra predpokladáme pretrvávanie zväčša priaznivých vplyvov počasia.(zč)

n Dnes bude jasno alebo len malá oblačnosť. Na severe a východe územia miestami časom oblačno. Zrána v údoliach miestami hmla. Najvyššia teplota 12 až 15, na severe okolo 10 stupňov. Na horách vo výške 1500 m okolo -2 stupne. Slabý vietor.n V stredu bude jasno až polojasno. Zrána ojedinele hmla. Na východe časom oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 3 až -1, v údoliach okolo -3, denná teplota 9 až 13, na severe okolo 7 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, zrána lokálne hmla. Nočná teplota 1 až -3, v dolinách miestami okolo -5, denná teplota 9 až 13, na severe okolo 7 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.12 a zapadne o 18.03 hod.

Amsterdampolojasno14
Atényjasno24
Belehradjasno18
Berlínjasno13
Bratislavatakmer jasno14
Bruseloblačno16
Budapešťjasno15
Bukurešťpolooblačno17
Frankfurtpolojasno15
Helsinkidážď8
Istanbuloblačno18
Kodaňjasno14
Kyjevprehánky11
Lisabonoblačno22
Londýnoblačno16
Madridprehánky19
Moskvaprehánky10
Oslojasno13
Parížoblačno18
Prahajasno14
Rímoblačno23
Sofiaslnečno16
Štokholmpolojasno12
Varšavaoblačno10
Viedeňpolojasno15
Záhrebpolojasno16
Ženevaoblačno17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.