Hospodársky denník
USD35,446 Sk
EUR41,286 Sk
CHF26,666 Sk
CZK1,286 Sk
  Streda  15.Októbra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zaručiť bezpečnosť potravín

Ešte je čo robiť v potláčaní BSE, salmonely a ďalších nákaz

Príprava slovenských potravinárskych podnikov na plnenie prísnych hygienických noriem Európskej únie, ako aj dokončenie kľúčových hraničných priechodov, ktorými budú prechádzať agropotravinárske komodity na vnútorný trh únie, sú hlavnými úlohami v oblasti potravinovej bezpečnosti. Na nich musí Slovensko pred svojím vstupom do spoločenstva ešte výrazne pracovať. Upozorňuje na to komisár EÚ pre zdravotníctvo a ochranu spotrebiteľa David Byrne. Za dôležité považuje aj vyriešenie problému vysokých zásob prestarnutých pesticídov, ktoré podľa neho môžu u nás spôsobiť znečistenie životného prostredia.

„Slovensko v potravinovej bezpečnosti už urobilo veľký pokrok a dobre kráča k naplneniu našich noriem. Stále mu však ešte zostáva prejsť dlhú cestu. Problémy krajiny nie sú neprekonateľné,“ uviedol k plneniu potravinárskych noriem únie D. Byrne. Priznal však, že Slovensko je v porovnaní s ostatnými kandidátskymi krajinami na tom v tejto oblasti veľmi dobre. K zatváraniu značnej časti slovenských podnikov spracujúcich živočíšne produkty z dôvodu nesplnenia noriem spoločenstva hovorí, že časť firiem, ktoré to nestihli, ešte môže dostať prechodné obdobie aj po vstupe do EÚ. Svoje produkty však budú môcť počas tohto maximálne trojročného prechodného obdobia predávať len na

vnútornom trhu

svojej krajiny. Minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon tvrdí, že na zabezpečenie potrieb slovenského trhu budú plne stačiť tie spracovateľské kapacity, ktoré už dlhší čas investovali a splnenie noriem stihnú aj pred rozšírením EÚ. Pripravené firmy potreby Slovenska v spracovaní bravčového mäsa zaručujú na 120 %. V spracovaní hovädzieho mäsa je to ešte viac. Podobne asi o tretinu sú vyššie aj dobudované mliekarenské kapacity. Potravinová bezpečnosť by tak ohrozená nemala byť. Slovensko denne potrebuje usmrtiť asi 8000 ošípaných a 550 kusov hovädzieho dobytka. Priemyselné bitúnky pripravené na plnenie noriem EÚ však majú kapacity až na 9110 ošípaných a 660 kusov dobytka. Spolu s ďalšími menšími regionálnymi bitúnkami tak potreby SR na spracovateľské kapacity naplnia. Tie slovenské potravinárske firmy, ktoré nie sú schopné plniť podmienky spoločného európskeho trhu, boli podľa ministra vyzvané, aby požiadali o udelenie prechodného obdobia. Tieto podniky by tak mohli do konca roku 2006 produkovať aspoň pre domáci trh. Minister Simon k plneniu veterinárnych

noriem EÚ

tiež dodáva, že chýba prijať už len dve posledné normy o využívaní medikovaných krmív a o financovaní štátnej veterinárnej správy. Slovensko sa však musí čo najskôr plne pripraviť aj na kontrolu potravín dovezených z tretích štátov. Na to potrebuje dokončiť tri kľúčové hraničné stanice - v Čiernej nad Tisou, vo Vyšnom Nemeckom a na bratislavskom letisku. Minister pôdohospodárstva ubezpečuje, že stavebné práce na prvej z nich budú onedlho hotové a vzápätí sa začnú inštalovať technické zariadenia. Vo Vyšnom Nemeckom stačí namontovať ventilačnú techniku. Slovensko by podľa komisára EÚ malo zvýšiť úsilie aj v oblasti zdravia zvierat. V záujme potlačenia nákazy BSE v chovoch hovädzieho dobytka treba priamo do legislatívy zaradiť zákaz skrmovania mäsovokostných múčok. SR tiež musí dokončiť vytváranie registra všetkých kusov dobytka a dobudovať register fariem na chov ošípaných, oviec a kôz. Ministri poľnohospodárstva Európskej únie sa dohodli na sprísnení

kontroly potravín

v súvislosti s prevenciou proti šíreniu nákazlivých chorôb, akou je napríklad salmonelóza, lebo počet infekcií u spotrebiteľov, ktoré pochádzajú z potravín, je po celej Európe stále príliš vysoký. Nové pravidlá EÚ výrazne znížia prítomnosť salmonely na farmách a mali by viesť k zníženiu infekcií u ľudí. Salmonelózou sa každoročne nakazí v krajinách EÚ viac ako 160-tisíc ľudí a z toho chorobe podľahne asi 200 osôb.

Choroboplodné zárodky možno nájsť v celom rade potravín, akými sú surové vajcia, hydina, hovädzie či bravčové mäso. Súčasný európsky zákon poskytuje monitoring iba štyroch choroboplodných pôvodcov živočíšneho pôvodu vrátane salmonely. Táto kontrola sa rozšíri na viacero pôvodcov a bude sa v rámci národných programov vyhodnocovať.

(Vladimír Turanský/TASR)

Počasie

Počasie prevládajúce na našom území má zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia sa. Spánok je pokojný a osviežujúci. Osoby so srdcovo-cievnymi ochoreniami však nemajú preceňovať svoje sily - majú sa vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresom. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia, citliví na počasie, môžu reagovať sklonom k migrénam a miernym pocitom závratu. Ráno miestami možnosť výskytu dýchacích ťažkostí.Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude ráno jasno až polojasno. Cez deň prevažne polojasno, na severe a východe územia miestami zväčšená oblačnosť a ojedinele prehánky. Ráno ojedinele hmla. Najvyššia teplota 10 až 15, na severe okolo 8 stupňov. Slabý, prevažne severný vietor. Na horách vo výške 1500 m 1 stupeň.Vo štvrtok bude jasno až polojasno. Zrána ojedinele hmla. Na východe časom oblačno a ojedinele prehánky, asi od 800 m snehové. Nočná teplota 3 až -1, v údoliach okolo -3 stupňov, denná 9 až 13, na severe okolo 7 stupňov. V piatok bude jasno až polojasno, zrána lokálne hmla. Na východe časom až oblačno a ojedinele prehánky, asi od 800 m snehové. Nočná teplota 1 až -3 stupne, v dolinách miestami okolo -5 stupňov, denná 9 až 13, na severe okolo 7 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.12 a zapadne o 18.03 hod.

Amsterdamoblačno13
Atényoblačno21
Belehradslnečno14
Berlínpolojasno13
Bratislavapolojasno15
Bruselpolooblačno12
Budapešťpolojasno14
Bukurešťprehánky15
Frankfurtpolojasno15
Helsinkioblačno6
Istanbulpolooblačno20
Kodaňslnečno9
Kyjevprehánky8
Lisabonpolojasno23
Londýnoblačno16
Madridpolooblačno21
Moskvaoblačno8
Osloslnečno8
Parížoblačno16
Prahapolojasno12
Rímdážď20
Sofiaprehánky14
Štokholmoblačno7
Varšavaoblačno8
Viedeňpolooblačno14
Záhrebslnečno15
Ženevapolooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.