Hospodársky denník
USD35,255 Sk
EUR41,187 Sk
CHF26,655 Sk
CZK1,288 Sk
  Štvrtok  16.Októbra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Bude sex už iba virtuálny?

Tí skôr narodení si možno pamätajú, že v rokoch päťdesiatych, šesťdesiatych až sedemdesiatych svet, nachádzajúci sa v nevídanom technickom rozmachu, ovládali nadšené predstavy o tom, ako bude ľudstvo vyzerať v roku 2000. Pri dosiahnutí tejto magickej hranici v kalendári sme už mali veselo dobývať okolitý vesmír, podávať jedlo vo forme piluliek, bývať v podmorských habitátoch, nepoznať najzhubnejšie choroby, prepravovať sa vo vlastných vrtuľníkoch či v ekologických vznášadlách, že najťažšie práce budú vykonávať roboty, ktoré budú dostupné v každej domácnosti, verilo sa technike laseru a predpokladalo sa, že sa ľudstvo dovtedy vyrovná aj s problémom vojen hladu a získa nové druhy energie.

Medzitým sme akoby nič vplávali do tretieho tisícročia a musíme poopraviť ilúzie spred dvoch generácií. Vojen sme sa nezbavili, hoci pokrok nastal v nevídanej elektronizácii a medializácii konfliktov. Ani proti chorobám ešte stále nedokážeme úspešne bojovať a popri starých pliagach ako rakovina sme medzitým „objavili“ aids, ebolu, SARS atď. a vracajú sa aj vykorenené choroby ako týfus. Veľké farmaceutické koncerny pritom bojujú skôr za vyššie zisky ako za konečnú likvidáciu pliag. Dobývanie vesmíru zlyháva na prioritách a sile ekonomík. A ešte nepredvídaných katastrofách. Veľkolepé ciele existujú, aj sa majú realizovať, avšak so značným oneskorením voči pôvodným nadšeným predstavám. Na život na Marse a Mesiaci si ešte dlho počkáme. Optimizmus nevyhral ani v masovej doprave. Lietadlá sú síce rýchlejšie a kapacitnejšie, ale stali sa aj terčom teroristov, aj tie najväčšie aerolínie sa musia spájať, aby ekonomicky prežili. Medzitým pribudli milióny osobných áut, krásnych, účelných a rýchlych, rastú aj diaľnice a obchvaty, avšak oveľa rýchlejšie rastú dopravné zápchy. O osobných lietadlách či vrtuľníkoch môžu hovoriť iba členovia elity. Robotizácia skutočne pokročila neuveriteľným tempom, predovšetkým však v priemysle. Pôvodné predstavy robotov ako každodenných pomocníkov človeka sa neuskutočnili. Pravdaže, ak do toho nerátame japonské roboty-mačky či psov, ktorí majú ľuďom spríjemniť samotu. Problém bývania sa zlepšil z hľadiska nových stavebných materiálov (lacnejších a pevnejších), novej architektúry, bloky rastú do nebies, ale pre obyčajných ľudí bývanie a náklady na bývanie sú čoraz drahšie a pribúdajú milióny ľudí, ktorí sú nútení žiť v neuveriteľnej biede slumov. Podmorské, na mori plávajúce či vesmírne mestá zostávajú stále iba architektonickým snom. Energetická kríza aj na prahu 21. storočia zostáva nočnou morou ľudstva, ktoré ešte nedokázalo nájsť alternatívne zdroje energie, ktoré je závislé od ropy a ropnej politiky a v najbližších desaťročiach bude zrejme nútené pokračovať v budovaní jadrových elektrární.

Smer, v ktorom však ľudstvo naozaj pokročilo a kde neboli až také veľké očakávania, je dynamický vývin telekomunikácií, „kompjuterizácie“ spoločnosti vo všetkých smeroch jej činnosti. Neočakávali sa také výrazné politické zmeny vo svete (zánik bipolárneho sveta s rozpadom komunistického bloku, integračné snahy) a ani fenomén globalizácie.

Ľudia však pozerajú dopredu, a tak je namieste otázka, ako bude vyzerať náš svet na konci tohto storočia? Aké úžasné objavy urobíme, kam za hranice nepredvídaného sa dostaneme, budeme žiť lepšie alebo horšie? V tomto duchu je koncipovaná kniha americkej neurologičky Susan Greenfieldovej Ľudia zajtrajška: Ako technológia 21. storočia zmení náš spôsob rozmýšľania a cítenia. Jej vízie sa občas podobajú na vedecké fikcie z literatúry, ale ako sama pripomína, fikcia a realita sa čoraz viac zlievajú do jedného. Podľa nej ľudí najviac ovplyvní prelínanie informačných technológií (IT) a biotechnológie. Práve vývin v tomto smere môže najviac pozmeniť človeka v jeho evolúcii a nie je isté, či to bude mať dosah priaznivý alebo katastrofálny. Podľa Greenfieldovej v budúcnosti prestaneme rozlišovať hranice medzi svetom virtuality (počítače) a reality. Vďaka internetu čoraz vyššia interaktívnosť a interoperabilita počítačov medzi sebou a s inými elektronickými zariadeniami (televízor, domáce spotrebiče, terminály v zamestnaní, doprave, potravinách a reštauráciách atď.) prinútia ľudí, aby čoraz menej vychádzali z domu. Domácnosti sa vďaka nanotechnológiám v biológii a vo svete počítačov stanú rozšírením nášho tela a našej mysle. Elektronickými čipmi môžeme byť pripojení priamo na chladničku, na spravodajský kanál, na mobil, na monitor stále zisťujúci naše zdravie. Proti chorobám v tele potiahnu armády nanorobotov, ktoré do tela dopravíme obyčajnou injekciou. Nábytok bude čoraz flexibilnejší a multifunkčnejší tak, aby vyhovoval rôznym potrebám - relaxačnej, cvičnej, estetickej. V móde majú dostať hlavné slovo umelo upravené látky, pravdaže nekrčivé, ktoré samy bojujú so špinou a s nečistotami. Takíto ľudia - čoraz viac závislí od prístrojov okolo nich, ktoré im budú dbať o zábavu, zdravie a predlžovať životné funkcie -, sa však stanú čoraz menej spoločenskými. Vpád virtuálnej reality do našich životov, rôznych psychicky stimulačných drog a umelých pomôcok uspokojí sexuálne potreby a len čo medicínska technológia dokáže zaistiť reprodukčnú činnosť nezávisle od pohlavného styku, sexualita po milióny rokov budovaná na primárnom reprodukčnom pude dostane vážny úder pod pás. Ľudia sa vďaka šikovným elektronickým vzdelávacím programom a zariadeniam budú môcť rýchlo učiť, môže však nastať situácia, keď čítanie a písanie bude celkom zbytočné, veď vďaka počítačom všetky potrebné informácie budeme oveľa rýchlejšie a kvalitnejšie dostávať priamo do mozgu inými prostriedkami.

Znie to príliš fantasticky, utopicky, neuveriteľne, dekadentne? Technológia napreduje míľovými krokmi, počítače vďaka novým čipom znásobujú svoju kapacitu každých 18 mesiacov, americkým vedcom sa podarilo mozgovými implantátmi spojiť opicu s robotom, hovorí sa o klonovaní ľudí, ľudské väzby v spoločnosti sú už narušené, na rýchlej výmene informácií stojí ekonomika celého sveta. Bolo by príliš ľahké tvrdiť, že osud ľudstva sa skončí uväznením vo svete pôžitkov a záhaľky. Našťastie, podobné vízie vždy mali aj svoju varovnú dimenziu, a tak je dobré vedieť, čím by sme sa mohli stať, než sa tým naozaj staneme.

Iaormír Novák

Počasie

Na našom území očakávame pretrvávanie zväčša priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. Výraznejšie sa môžu znížiť ťažkosti u pacientov s ochoreniami pohybového systému, predovšetkým u reumatikov. Mierne sa zvyšuje telesná a duševná výkonnosť, schopnosť sústredenia a pohotových reakcií. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Meteosenzitívni, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu, a miernym pocitom závratu.Zajtra očakávame podstatnejšiu zmenu v pôsobení počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude jasno až polojasno. Na severe miestami zväčšená oblačnosť a ojedinele slabé zrážky, väčšinou snehové. Ráno ojedinele hmla. Najvyššia teplota 4 až 9, na juhozápade a juhu stredného Slovenska okolo 11 stupňov. Na horách vo výške 1500 m okolo -3 stupňov. Severný vietor 3 až 6 m/s.n V piatok bude jasno až polojasno. Zrána lokálne hmla. Nočná teplota 1 až -3, v údoliach miestami okolo -5 stupňov, denná teplota 9 až 13, na severe okolo 7 stupňov. V sobotu bude jasno až polojasno, zrána a miestami aj predpoludním lokálne hmly. Nočná teplota 1 až -3, v dolinách okolo -5 stupňov, denná teplota 9 až 14, na severe okolo 7 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.13 a zapadne o 18.02 hod.

Amsterdamoblačno13
Atényzamračené20
Belehradzamračené11
Berlínpolooblačno8
Bratislavapolojasno11
Bruselpolooblačno15
Budapešťpolooblačno12
Bukurešťoblačno15
Frankfurtpolojasno12
Helsinkioblačno7
Istanbulzamračené17
Kodaňpolojasno9
Kyjevdážď8
Lisabonoblačno21
Londýnoblačno16
Madridoblačno21
Moskvadážď7
Osloslnečno8
Parížpolooblačno20
Prahapolooblačno8
Rímdážď15
Sofiazamračené10
Štokholmpolooblačno9
Varšavaoblačno6
Viedeňpolojasno11
Záhrebpolooblačno12
Ženevapolooblačno14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.