Hospodársky denník
USD35,337 Sk
EUR41,27 Sk
CHF26,778 Sk
CZK1,295 Sk
  Štvrtok  2.Októbra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Súboj o 55 % v parlamente

Kapacity na spracovanie mäsa by sme mali mať dostatočné

Európska únia vyslovuje obavy z meškania nášho pôdohospodárstva v príprave na integráciu. Súvisia najmä s bezpečnosťou a hygienou výroby potravín, Integrovaným administratívnym a kontrolným systémom a Pôdohospodárskou platobnou agentúrou. V oblasti bezpečnosti potravín Slovensko vykonalo veľký kus práce, čo potvrdilo aj v júli t. r., keď vláda schválila 57 aproximačných nariadení v oblasti veterinárnej starostlivosti. Podstatnú časť legislatívnych požiadaviek tak máme splnenú a ostali otvorené len dve otázky. Ide o používanie tzv. medikovaných krmív a financovanie štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Ako sme sa dozvedeli na ministerstve pôdohospodárstva, hygienické štandardy EÚ splní do konca tohto roka približne 22 priemyselných bitúnkov. Práve táto oblasť vzbudzovala u nás značnú obavu, pretože tieto prevádzky z dôvodu nedostatku financií len

veľmi ťažko

modernizovali svoju technológiu. Uvedený počet bitúnkov však kapacitne predstavuje dostatočný ekvivalent k predpokladanej poľnohospodárskej produkcii v SR. To znamená požiadavku na usmrtenie 200-tisíc ton jatočných ošípaných za rok a 72-tisíc ton hovädzieho dobytka. „Keby som to mal názorne povedať, tak Slovensko potrebuje denne usmrtiť 8000 kusov ošípaných a 550 kusov hovädzieho dobytka. Kapacita v priemyselných bitúnkoch bude predstavovať 9110 kusov ošípaných a 660 kusov hovädzieho dobytka,“ priblížil nám reálnu situáciu minister pôdohospodárstva Zsolt Simon. Regionálne nízkokapacitné bitúnky v súčasnosti spracúvajú asi pätnásť percent slovenskej produkcie. Znamená to, že Slovensko bude mať dovedna k dispozícii 120 percent výrobných kapacít na svoju produkciu. Do piateho októbra je ešte termín na prípadné požiadanie tzv. prechodného obdobia a štátna veterinárka a potravinová správa podľa stanovených kritérií posúdi, či tá-ktorá prevádzka môže dostať povolenie na takéto obdobie. Zaujímali sme sa,

koľko povolení

na prechodné obdobie už bolo vydaných. Podľa informácií rezortného ministerstva zatiaľ nebolo schválené ani v jednom prípade. Napriek tomu však budeme mať toľko spracovateľských kapacít, že dokážeme zhodnotiť doma vyrobené mäso. Dňom vstupu Slovenska do Európskej únie však aj táto oblasť bude liberalizovaná a hranice SR aj v tejto činnosti prestanú existovať. Ošípané a hovädzí dobytok bude možné odvážať na usmrtenie kamkoľvek. Tento stav nepochybne vyvolá medzi spracovateľmi mäsa väčšiu konkurenciu a mal by viesť k sústavnému zlepšovaniu podmienok na bitúnkoch a vo výrobniach mäsa a mäsových produktov.

Strana maďarskej koalície, ako aj samotný Zsolt Simon už približne mesiac hovoria o svojich prioritách, medzi ktoré patrí najmä dofinancovanie slovenského agrokomplexu. Už viackrát sme sa zaujímali o názor šéfa rezortu o možnosť zvýšenia priamych platieb na rok 2004 zo štátneho rozpočtu do povolenej úrovne 55 percent priemeru EÚ. Ako je známe, vláda zatiaľ rozhodla len o päťdesiatich percentách. Pretože aj táto otázka

úzko súvisí

s podmienkami vytvorenými na začiatku nášho vstupu do EÚ, minister včera zdôraznil, že pre neho „bude 50 percent definitívne (až) vtedy, keď ich schváli NR SR. Chcem však upriamiť pozornosť na to, že Národná rada SR v tejto veci už raz hlasovala“. Týmto výrokom šéf rezortu dal na vedomie, že poslanci už schválili uznesenie smerujúce k zvýšeniu priamych platieb do výšky 55 %, no vláda ho zatiaľ nerešpektovala. Ak by však pri schválení štátneho rozpočtu na rok 2004 zákonodarcovia akceptovali vládny návrh, dostali by sa do rozporu so svojím vlastným verdiktom.

Vladimír Turanský

do rastra

Hygienické štandardy splnia na Slovensku do konca tohto roka dve tretiny mliekarní. V súčasnosti sa tak stalo už v prípade dvanástich podnikov. Reálne splní podmienky ďalších deväť, čo predstavuje ročné spracovanie mlieka v objeme 1,212 miliardy litrov.

Počasie

Vyššia intenzita dráždivosti počasia môže spôsobiť slabo zníženú schopnosť rýchlych a presných reakcií, horšiu telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Pretrváva vyšší sklon k bolestiam hlavy, často migrenózneho pôvodu a k výskytu astmatických záchvatov. Vyskytovať sa môžu aj rôzne subjektívne fyzické aj psychické ťažkosti (malátnosť, nespokojnosť, únava a pod.).Zajtra bez podstatnejšej zmeny.

(zč)

n Dnes bude polojasno až oblačno. Na západe a severe pri zväčšenej oblačnosti ojedinele slabý dážď. Najvyššia teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov. Južný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 11 stupňov.n V piatok bude polooblačno, časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v údoliach miestami okolo 4 stupňov, denná 18 až 22, na severe okolo 16 stupňov. V sobotu bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach prehánky alebo občasný dážď, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 13 až 9, v horských dolinách okolo 7 stupňov, denná 17 až 21 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.51 a zapadne o 18.31 hod.

Amsterdamoblačno16
Atényslnečno26
Belehradpolojasno21
Berlínoblačno16
Bratislavapolojasno20
Bruseloblačno16
Budapešťpolojasno21
Bukurešťpolojasno23
Frankfurtzamračené16
Helsinkidážď10
Istanbulpolojasno21
Kodaňoblačno13
Kyjevpolooblačno19
Lisabonprehánky19
Londýnzamračené18
Madridoblačno20
Moskvaprehánky17
Oslopolooblačno11
Paríždážď19
Prahaoblačno16
Rímslnečno25
Sofiapolooblačno20
Štokholmoblačno13
Varšavaprehánky15
Viedeňoblačno17
Záhrebpolooblačno16
Ženevaoblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.