Hospodársky denník
USD35,384 Sk
EUR41,256 Sk
CHF26,6 Sk
CZK1,297 Sk
  Utorok  21.Októbra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













KEĎ SILNEJŠÍ BERIE...

V neutrálnom Švajčiarsku sa obrovská masa Helvétov nezachovala neutrálne k „drsnoslovnej“ kampani pravicovej Švajčiarskej ľudovej strany (SVP) založenej na odmietaní nelegálnej migrácie a „antieurópanstve“. Až 27,7 percenta švajčiarskej voličskej základne v nedeľu v parlamentných voľbách hlasovalo práve za SVP. Už 44 rokov nezískal žiadny helvétsky politický subjekt toľko podpory zo strany voličov. SVP v 200-člennej Národnej rade (parlamente) obsadí 55 kresiel, najviac zo všetkých strán a z pozície najistejšieho víťaza v duchu hesla „silnejší berie“ chce v krajine helvétskeho kríža spôsobiť menšie zemetrasenie vo vláde. Od roku 1959 v krajine kantónov totiž platí tzv. čarovná formulka vládnutia, ktorá vopred vylučovala potenciálne vládne spory o ministerské kreslá. Podľa spomínanej rovnice sedemčlenná vláda bola vždy zastúpená z predstaviteľov 4 strán, pričom Kresťanskodemokratická strana (CVP), Liberálnodemokratická strana (FDP) a Sociálnodemokratická strana (SPS) mali vždy po 2 ministroch a najmenšia SVP iba jedného. A hoci to vždy bol kresťansko-liberálno-sociálnodemokraticko-ultrapravicový guláš, Švajčiari sa na svojich ministrov málokedy sťažovali...

Karta sa však obrátila, ľudovci už po druhý raz za sebou vyhrali voľby (v roku 1999 len so slabučkým náskokom, keď získali 22,5 % hlasov). Sociálni demokrati získali 24,2 % hlasov, FDP 16 %, CVPO 13 % a Zelení si trochu polepšili, keď získali 7,7 % preferencií. Ľudovci však tentoraz zabodovali dokonca aj vo frankofónnom západnom Švajčiarsku a v kantóne Ženeva, tradičnej bašte sociálnych demokratov. Ľudovcom sa už predošlé stranícke zloženie vlády nezdá logické. Môže opakovaný víťaz volieb zastávať pozíciu najslabšieho? Za svojho druhého ministra už delegovali predsedu SVP v kantóne Zürich, vyštudovaného právnika, podnikateľa a miliardára Christopha Blochera (63).

Podľa volebných výsledkov celkom oprávnené požiadavky ľudovcov však narazili na múr nepochopenia zo strany spoluvládnucich partnerov. Zvyšné trio vládnucich strán požiadavku vedenia SVP odmietajú. Predseda CVP Philipp Stähelin dokonca vyzval zvyšných koaličných partnerov, aby nepodľahli diktátu SVP. Blocher a jeho stranícky súpútnici sa však môžu odvolať na státisíce voličov, ktorí dali hlas práve SVP a poukázať tak, že hlas ulice, ktorý sa presadil tou najdemokratickejšou cestou, nemôže byť ignorovaný. Podľa analytikov sa črtá patová situácia, keď SVP sa svojich dobytých vládnych pozícií nebude chcieť vzdať (buď dve kreslá, alebo nič) a trojlístok ostatných troch strán zasa bude vehementne trvať na platnosti „čarovnej formulky“. Vyzerá to tak, že vo Švajčiarsku nastáva čas na hľadanie nového vzorca vládnutia.

Tak vyzerá situácia z vnútropolitického hľadiska. Nemenej zložité však môžu byť aj budúce vzťahy so zvyškom Európy, najmä s EÚ. Veď práve na odmietavom stanovisku k členstvu v EÚ získala SVP nemalú časť hlasov. Charizmatický Blocher, ktorého v EÚ majú tendenciu prirovnávať k rakúskemu ultrapravicovému politikovi Jorgovi Haiderovi (čo on odmieta), sa však svoj anti-EÚ postoj snaží zdôvodňovať celkom racionálne: „Tesnejšie spojenie s Európou bude znamenať stratu tradičných hodnôt - suverenity, neutrality a priamej demokracie.“ Blocher bol aj známym bojovníkom proti vstupu konfederácie do OSN, kde však politicky prehral, lebo Švajčiarsko sa do OSN predsa dostalo. Ako (pravdepodobný) člen budúcej vlády však bude mať silnejšie páky na to, aby mohol pribrzďovať eventuálne euronadšenie Helvétov.

Najviac kritiky sa však na SVP a na Blochera zosypalo pre ich tvrdé slová na adresu nelegálnych migrantov. Tí podľa ľudovcov môžu hádam za všetko zlé: za nárast kriminality („brutálna albánska mafia“) a prílev drog (obchod v rukách „čiernych Afričanov“), za zneužívanie sociálneho systému krajiny, za menej prosperity. To, čo SVP pomohlo v predvolebnom boji - priam agresívna kampaň - im však po voľbách môže paradoxne škodiť. Ľudovci sú víťazi, nie však jednoznační a totálni. Musia si hľadať partnerov tak doma, ako aj v zahraničí. A tak je pravdepodobné, že ostrosť svojho slovníka trochu obrúsia a dôjde na vlnu kompromisov. Už aj preto, že Švajčiari síce milujú diery vo svojich syroch, ale nie diery v systéme vládnutia.

Iaromír Novák

Počasie

Očakávame zvýšenú záťaž na meteosenzitívnych ľudí. Prevládať môžu ťažkosti pri ochoreniach pohybového aparátu (najmä reumatické bolesti), srdcovo-cievneho, dýchacieho, prípadne zažívacieho systému. Častejší môže byť výskyt nervozity, podráždenosti, únavy až depresie, bolestí hlavy, starších poranení a fantómových bolestí. Nižšia telesná a duševná výkonnosť, schopnosť sústredenia a pohotových reakcií môžu zvýšiť riziko úrazov a nehôd.Zajtra predpokladáme pretrvávanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené, na mnohých miestach dážď, na horách asi od 1400 m sneženie. Denná teplota 8 až 12, na severe okolo 6 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 6, na juhozápade v nárazoch okolo 12 m/s, na východe slabý južný vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m 2 stupne.V stredu bude oblačno, časom až polooblačno, miestami prehánky, asi od 900 m snehové. Nočná teplota 4 až 0, v horských dolinách okolo -2 stupňov, denná teplota 7 až 11, na severe okolo 5 stupňov. Vo štvrtok veľká oblačnosť až zamračené, na mnohých miestach občasný dážď, najmä v južnej polovici krajiny, od nadmorskej výšky 900 m sneženie. Nočná teplota 4 až 0, v údoliach okolo -2 stupňov, denná teplota väčšinou 4 až 8 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.22 a zapadne o 17.50 hod.

Amsterdamoblačno9
Aténypolooblačno22
Belehraddážď11
Berlíndážď8
Bratislavaprehánky10
Bruseldážď8
Budapešťdážď10
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno11
Helsinkipolojasno5
Istanbulpolojasno18
Kodaňoblačno7
Kyjevdážď8
Lisabonoblačno23
Londýnoblačno12
Madridoblačno16
Moskvazamračené6
Oslojasno7
Parížprehánky10
Prahadážď6
Rímdážď18
Sofiazamračené10
Štokholmpolojasno9
Varšavazamračené7
Viedeňdážď8
Záhrebdážď10
Ženevaprehánky11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.