Hospodársky denník
USD35,384 Sk
EUR41,256 Sk
CHF26,6 Sk
CZK1,297 Sk
  Utorok  21.Októbra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Otrasie sa dolár v základoch?

Rusko uvažuje nahradiť v platbách za ropu dolár eurom

Boj medzi dvoma najvýznamnejšími menami eurom a dolárom sa v blízkej budúcnosti môže riadne priostriť. Aj keď v súčasnosti sa viac darí euru, jeho pozícia je predsa len horšia ako pri dolári. Americký rival má za sebou nielen dlhšiu históriu, ale čo je najdôležitejšie, je tiež hlavnou menou na komoditnom trhu. Za ropu, zemný plyn či meď sa všade vo svete platí v dolároch bez ohľadu na to, či je jedným z partnerov obchodu americká firma. Táto výhoda dolára sa však môže v budúcnosti rozplynúť, pretože niektoré krajiny uvažujú nad platbou za ropu v európskej mene.

Niektorí predstavitelia moskovskej vlády v posledných týždňoch nahlas uvažovali nad možnosťou zvýšiť podiel platieb za čierne zlato v eurách na úkor amerických dolárov. „Myslím, že nárast podielu transakcií v eurách je nevyhnutný,“ povedal minulú stredu podpredseda ruskej vlády Viktor Christenko. O možnosti oceňovať vyvezenú ruskú ropu namiesto v dolároch eurami sa týždeň predtým zmienil aj ruský prezident Vladimir Putin. Hlavným dôvodom takéhoto návrhu by malo byť zníženie rizika spojeného s pohybom devízových trhov. Rusko ako druhý najväčší exportér čierneho zlata na svete (hneď za Saudskou Arábiou) dostáva podstatnú časť exportu v dolároch, na druhej strane však importované tovary uhrádza v eurách. V takomto prípade je ruská ekonomika príliš závislá od pohybu kurzu medzi eurom a americkým dolárom.

Snaha ruských predstaviteľov zvýšiť podiel platieb za ropu v eurách nie je celkom nová. Už v minulosti Moskva deklarovala zámer postupne nahrádzať dolár eurom. Naposledy sa verejne k tejto téme vyjadrovali predstavitelia Európskej únie a Ruska v polovici roku 2001, keď sa uvažovalo nad možnosťou posilnenia úlohy eura v obchodných vzťahoch medzi úniou a Moskvou.

Európska únia, samozrejme, víta najnovšiu snahu Ruska. Platby za ropu v eurách by zrušili hendikep spoločnej európskej meny oproti americkému doláru. Dolár totiž od skončenia druhej svetovej vojny hrá v komoditnej oblasti prím, pretože takmer všetky strategické suroviny sú oceňované v dolároch. Niektorí ekonómi položartom dodávajú, že dolár je nadviazaný na ropu.

Dolárové platby za ropu sú pre Spojené štáty jednoznačne výhodné. Americká vláda prostredníctvom centrálnej banky (FED) môže svoju menu vymieňať za ropu. Takýmto spôsobom sa do sveta dostávajú doláre (petrodoláre), ktoré sú mimo peňažného obehu v Spojených štátoch, pričom sa nevytvára tlak na rast americkej cenovej hladiny. V ťažkých ekonomických časoch firmy v USA môžu využiť relatívne ľahký prístup k novým dolárom (cez nízko úročené úvery), a tak prežiť nárast cien ropy lepšie ako ich európski konkurenti. Aj preto EÚ jasá nad možnosťou uhradiť časť platieb za čierne zlato v eurách.

Napriek snahe Ruska je však väčšina pozorovateľov skeptická proti razantnejšiemu vstupu eura na komoditný trh. Podľa nich je pozícia dolára zatiaľ neotrasiteľná, aj keď v budúcnosti je možná istá korekcia v prospech európskej meny. Zároveň platby za ropu medzi ruskými dodávateľmi a ich európskymi partnermi je čisto na nich. Ak im vyhovuje platba v dolároch, nie je dôvod to meniť. Ruský Gazprom, ktorý je najväčším producentom zemného plynu v krajine, o platbách v eurách vôbec neuvažuje.

V súvislosti s poslednými vyjadreniami ruských predstaviteľov sa však vynára otázka, či Moskva neponúkla únii platby za ropu v eurách výmenou za ústupky EÚ voči Rusku pri vstupe do Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Únia totiž po Rusku požaduje, aby v rámci podmienok vstupu do WTO okrem iného zvýšilo domáce ceny energií na svetovú úroveň. Prezident Putin však túto požiadavku ostro odmietol s tým, že by to ruskú ekonomiku položilo na kolená.

Marcel Laznia

Počasie

Očakávame zvýšenú záťaž na meteosenzitívnych ľudí. Prevládať môžu ťažkosti pri ochoreniach pohybového aparátu (najmä reumatické bolesti), srdcovo-cievneho, dýchacieho, prípadne zažívacieho systému. Častejší môže byť výskyt nervozity, podráždenosti, únavy až depresie, bolestí hlavy, starších poranení a fantómových bolestí. Nižšia telesná a duševná výkonnosť, schopnosť sústredenia a pohotových reakcií môžu zvýšiť riziko úrazov a nehôd.Zajtra predpokladáme pretrvávanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené, na mnohých miestach dážď, na horách asi od 1400 m sneženie. Denná teplota 8 až 12, na severe okolo 6 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 6, na juhozápade v nárazoch okolo 12 m/s, na východe slabý južný vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m 2 stupne.V stredu bude oblačno, časom až polooblačno, miestami prehánky, asi od 900 m snehové. Nočná teplota 4 až 0, v horských dolinách okolo -2 stupňov, denná teplota 7 až 11, na severe okolo 5 stupňov. Vo štvrtok veľká oblačnosť až zamračené, na mnohých miestach občasný dážď, najmä v južnej polovici krajiny, od nadmorskej výšky 900 m sneženie. Nočná teplota 4 až 0, v údoliach okolo -2 stupňov, denná teplota väčšinou 4 až 8 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.22 a zapadne o 17.50 hod.

Amsterdamoblačno9
Aténypolooblačno22
Belehraddážď11
Berlíndážď8
Bratislavaprehánky10
Bruseldážď8
Budapešťdážď10
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno11
Helsinkipolojasno5
Istanbulpolojasno18
Kodaňoblačno7
Kyjevdážď8
Lisabonoblačno23
Londýnoblačno12
Madridoblačno16
Moskvazamračené6
Oslojasno7
Parížprehánky10
Prahadážď6
Rímdážď18
Sofiazamračené10
Štokholmpolojasno9
Varšavazamračené7
Viedeňdážď8
Záhrebdážď10
Ženevaprehánky11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.