Hospodársky denník
USD35,37 Sk
EUR41,328 Sk
CHF26,602 Sk
CZK1,297 Sk
  Štvrtok  23.Októbra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













to: nazory@hd-dennik.sk

mail 19. 10. 2003, 19.31 hod.

Rozprávková štúdia

Slovenskú verejnosť strašia zástupcovia obchodu a výrobcov nápojov s „informáciami“ o vysokých nákladoch na zálohovanie PET obalov, ktoré sa premietnu do ceny nápoja. Až v septembri svoje neustále sa meniace odhady podporili štúdiou Zväzu obchodu, na ktorú poskytol Recyklačný fond 840-tisíc Sk. Ministerstvo životného prostredia zabezpečilo oponentúru odborníkmi z akademickej obce. Jej závery deklarovali, že tento materiál nemôže byť relevantným argumentom do diskusie o zálohovaní. „Štúdia“ obsahuje množstvo neodborných chýb, nadhodnotených nákladov, nezmyselných „svetovo unikátnych“ opatrení a podhodnotenie príjmov, ktoré následne vykreslili systém zálohovania JNO neúmerne komplikovane a predražene.

Jedným z vysokonadhodnotených okruhov investícií v štúdii Zväzu obchodu je 1- až 3- násobne vyššia cena automatov (2,4 mil. Sk), ako sú ceny najdrahších na svete. Taký drahý automat na odber PET obalov na svete neexistuje. Ich reálna cena sa pohybuje v rozpätí od 730-tisíc Sk do 1,4 mil. Sk. Pri nákupe viac ako 600 automatov, s ktorými štúdia počíta, je rozdiel výsledných súčtov medzi reálnou cenou automatov a v štúdii kalkulovanou cenou nemalý. Nehovoriac už o tom, že ide o nadhodnotený počet automatov. Podľa Fakulty financií UMB, dokonca aj podľa samotných výrobcov automatov, ktorí odhadli záujem o max. 300 kusov. Medzi úplne zbytočné náklady štúdie patrí napríklad nákup asi 12-tisíc skenerov na čítanie čiarového kódu pre všetky obchody odoberajúce zálohované PET obaly manuálne (nad 20 fliaš denne). V tomto prípade ide o „svetový unikát“, ktorý nezmyselne predražuje zálohovanie nápojových obalov. Nikde na svete sa nepoužívajú na identifikáciu zálohovaných obalov v obchodoch s manuálnym odberom scanery na čiarové kódy. V týchto prevádzkach sledujú obchodníci iba vizuálne logo, prípadne nápis. Ďalšou zbytočnou investíciou a svetovým unikátom je aj štúdiou navrhovaný nákup lisovacích kontajnerov, ktorými by sa údajne mali lisovať už (v automatoch) zlisované PET fľaše.

Jednou z ďalších chýb štúdie Zväzu obchodu je nereálne podhodnotenie príjmov z nevyžiadaných záloh. Štúdia totiž počíta s nereálnou 90-percentnou návratnosťou zálohovaných PET obalov, a to hneď od prvého roku fungovania. Dodnes žiadna krajina na svete nedosiahla 90-percentnú mieru návratnosti nápojových PET obalov a už vôbec nie v prvých rokoch. Vždy je nábeh miery zberu postupný, Nórsko po prvom roku vyzbieralo 50 % a až po štvrtom roku 75 až 80 %. Pre SR bude veľkým úspechom, ak do roku 2007 dosiahne 80-percentnú mieru zberu a recyklácie. V prvých rokoch treba počítať s omnoho väčším príjmom z nevyžiadaných záloh ako uvádzajú kalkulácie v štúdii. Na základe skúseností zo sveta je reálnym predpokladom 2,5- až 3,5-násobne väčší príjem z nevyžiadaných záloh za prvých päť rokov, než predpokladá „štúdia“ Zväzu obchodu.

V porovnaní so „štúdiou“ Zväzu obchodu výsledky štúdie Fakulty financií Univerzity Mateja Bela (aplikujúca štandardný škandinávsky model) o nákladoch na zálohovanie a 80-percentnú mieru recyklácie PET obalov vykazujú mnohonásobne nižšie náklady: 0,10 - 0,50 Sk na jeden kus nápoja v PET obale pri výške zálohy 3 Sk (oproti nereálnym 3,6 - 5 Sk „štúdie“ Zväzu obchodu).

Zálohovanie je najlacnejší systém, ako dosiahnuť najvyššiu mieru recyklácie nápojových obalov. Dôležitým je príspevok na výrazné znižovanie tvorby nelegálnych skládok odpadov a možnosť zníženia nákladov na odpadové hospodárstvo v obci.

Radoslav Plánička

autor pracuje

v treťom sektore

Počasie

Na juhu územia očakávame prevládanie pomerne nepriaznivých vplyvov počasia s mierne zvýšenou záťažou srdcovo-cievneho a dýchacieho systému a nižšou telesnou a duševnou výkonnosťou a koncentráciou. Na ostatnom území je sklon k zvýšeniu krvného tlaku. Na celom území možno očakávať častejší výskyt ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, bolesti reumatické, kĺbov, starších poranení, hlavy, prípadne mierne zvýšený sklon k depresii u psychicky labilných jedincov, k anginóznym a tráviacim ťažkostiam. Zvýšená je potreba spánku. Na severe územia u ľudí s nízkym tlakom krvi sa zvyšuje aktivita a celková výkonnosť. Zajtra predpokladáme ústup zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí, ale len na južnom Slovensku.(zč)

n Dnes bude prevažne zamračené, miestami občasný dážď, popoludní a večer na juhu aj trvalejšie zrážky. Hranica sneženia bude od 400 m na severozápade po 1300 m na juhovýchode územia. Najvyššia teplota 5 až 10, na severe len okolo 3 stupňov. Na horách vo výške 1500 m bude napoludnie okolo 0 stupňov. Severozápadný až severný vietor 2 až 6 m/s, k večeru na východe zosilnie na 6 až 10 s nárazmi okolo 15 m/s.V piatok bude oblačno, časom až polooblačno, miestami snehové prehánky. Nočná teplota 2 až -2, v horských dolinách okolo -4 stupňov, denná 3 až 7 stupňov. V sobotu bude prevažne polooblačno, ojedinele snehové prehánky. Nočná teplota -1 až -5, v údoliach okolo -7 stupňov, denná 3 až 7 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.23 a zapadne o 17.49 hod.

Amsterdamoblačno8
Atényprehánky24
Belehraddážď10
Berlíndážď4
Bratislavadážď4
Bruseljasno5
Budapešťdážď8
Bukurešťdážď12
Frankfurtoblačno5
Helsinkipolojasno1
Istanbulzamračené25
Kodaňpolojasno4
Kyjevdážď4
Lisabonoblačno18
Londýnoblačno8
Madridoblačno15
Moskvadážď6
Oslojasno2
Paríždážď5
Prahaoblačno1
Rímdážď18
Sofiadážď17
Štokholmjasno1
Varšavazamračené0
Viedeňdážď2
Záhrebdážď6
Ženevaprehánky3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.