Hospodársky denník
USD34,987 Sk
EUR41,332 Sk
CHF26,718 Sk
CZK1,297 Sk
  Piatok  24.Októbra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Bumerangový efekt zákona

Obchodné reťazce majú viac práce, ale niektorí výrobcovia sú ohrození

Prechodné obdobie, počas ktorého majú dať obchodníci a ich dodávatelia svoje vzťahy do súladu so zákonom č. 358/2003 Z. z. o obchodných reťazcoch, je už za polčasom. Od 1. septembra, keď zákon nadobudol účinnosť, dostali prevádzkovatelia obchodných reťazcov tri mesiace na to, aby s ním zladili svoje zmluvy a splnili jeho podmienky. Práve počas podrobnejšieho štúdia zákona sa ukázal bumerangový efekt niektorých opatrení, ktoré sa v čase nekonečných a opakovaných diskusií ešte pred prijatím zákona nepovažovali za kľúčové, a ktoré pri prvom zbežnom prečítaní neudreli do očí. Slovenskí výrobcovia, ktorí sú dodávateľmi „private label“ do reťazcov, totiž o tento biznis postupne prídu. Pritom, ako si zaspomínal Peter Varmuža, obchodný riaditeľ pre čerstvé potraviny Tesco Stores SR, a. s., vo viacerých prípadoch práve kontrakt na dodávku privátnej značky obchodu podržal slovenskú firmu nad vodou a zabránil tak jej predaju zahraničnému investorovi alebo dokonca bankrotu. Ide o to, že ak kvalitu výrobkov predávaných pod značkou obchodu garantuje predajca svojím menom a logom, záleží mu na dodržiavaní dohodnutej kvality a ešte predtým, ako sa nový výrobok uvedie na trh, poverený pracovník obchodu preveruje priamo vo firme technológiu, kvalifikovanosť zamestnancov, dohodne zloženie produktu. Toto však podľa zákona č. 358/2003 Z. z. nie je možné, dokonca je to priamo zakázané. Predaj výrobkov pod značkou Tesco predstavuje 10 % z celkového predaja tejto siete. Asi zo siedmich stovák tovarov predávaných pod značkou tejto siete na Slovensku je 200 vyrábaných na Slovensku u 55 výrobcov. Viaceré sa dodávajú aj do siete Tesco v zahraničí, najmä do ČR, Maďarska a Poľska, ale aj inam, čo pre ich výrobcov vôbec nie je zanedbateľné. Naopak. Veď niektorí vyrábajú pod značkou obchodu až 50 percent svojej produkcie a nevyhnutná strata tohto trhu ohrozí ak aj nie hneď ich existenciu, tak minimálne ich hospodárske výsledky.

Je, pravda, otázne, do akej miery je kontrola priamo vo výrobných priestoroch výrobcu nevyhnutná a nakoľko je opodstatnené odovzdanie kompletného výrobného know-how. Ako pre Hd povedal Jozef Kočan, manažér pre kvalitu I.D.C. Holding, a. s. v prípade odovzdania kompletnej výrobnej dokumentácie dostáva potenciálne obchodný partner do ruky veľmi silnú zbraň a môže de facto zveriť výrobu niekomu inému. Verí však, že zo strany obchodu, konkrétne spoločnosti Tesco, nie je snaha zničiť svojho dodávateľa, ale skutočne jej ide o to, aby výrobky boli kvalitné a v súlade s európskymi a britskými štandardmi zdravotnej bezpečnosti a kvality potravín. "Iní odberatelia nás doteraz tak dôsledne nenútili kontrolovať kvalitu výroby, dodržiavať hygienické podmienky výroby, z Tesco sledujú aj označovanie výrobkov a dôsledné uvádzanie aditívych látok v zložení výrokov," hovorí manažér pre kvalitu. Za dôležité považuje i to, že ak raz spoločnosť Tesco vydá certifikát na základe vnútorného auditu, výrobok sa môže predávať v tejto sieti aj v iných krajinách. Podľa neho všetko spočíva v komunikácii – aby sa dosiahol stav, keď výrobca nebude upodozrievať obchodnú sieť z toho, že cieľom odberateľa je iba dosiahnuť maximálnu obchodnú maržu. Dodávateľ musí mať istotu, že jeho výrobné postupy, ktoré poskytne počas auditu obchodnej sieti nebudú zneužité, ale ich jediným dôvodom je výhradne iba kontrola zdravotnej bezpečnosti potravín a samozrejme tiež aby bola dodržaná dohodnutá kvalita. A to nielen de jure, ale aj de facto. Teda v komunikácii sa obe strany budú správať ako partneri a budú konať podľa osvedčeného pravidla v podnikaní: Dôveruj, ale preveruj. Jeho slová potvrdzuje aj P. Varmuža, ktorý tvrdí, že v spolupráci s dodávateľom výrobky zlepšujú. Čo by však malo nastať od 1. decembra? „Budeme musieť prestať odoberať tieto výrobky,“ tvrdí P. Varmuža. „U tých, kde máme vykonané naše audity s platnosťou na obdobie troch, šiestich alebo 12 mesiacov, budeme pokračovať v odbere dovtedy, kým náš vnútorný certifikát na základe auditu Tesco nestratí platnosť. Vývoj nových produktov sme zastavili. Niektoré boli tesne pred podpisom zmluvy, iné boli v štádiu, že výrobok bol vyvinutý, dizajn obalu pripravený - to sme zastavili. Znamená to, že v priebehu najbližšieho trištvrte roka sa výrobky so značkou Tesco vyrobené na Slovensku dostanú von zo siete.“

Jestvuje aj nejaký iný spôsob, ako sa vyrovnať zo zákonom, ktorý chcel - v dobrej viere - chrániť slovenského výrobcu a celkom, mierne povedané, to „prepískol“? Veď aj v prípade, ak s tým samotný výrobca bude súhlasiť, by sa vstup pracovníkov obchodu, ale napríklad aj kontrola v nezávislej inštitúcii uskutočnená na náklady dodávateľa, kvalifikovali ako protizákonné počínanie. Alebo sa aj tu nájde obchvatový manéver, podobne ako v prípade externých študentov, ktorí za štúdium neplatia, ale predsa platia?

Zuzana Krútka

Tabuľka do plôšky: Čo hovorí zákon

(2) Zneužívanie ekonomickej sily je najmä uzavretie dohody alebo plnenie bez uzavretia dohody

...

h) o kontrole kvality dodaného tovaru prevádzkovateľom obchodného reťazca alebo ním poverenou fyzickou osobou alebo právnickou osobou priamo u dodávateľa tovaru alebo o hradení nákladov na kontrolu kvality dodávateľom tovaru.

Zákon č. 358/2003 Z. z. o obchodných reťazcoch, § 3

Počasie

U pacientov s vysokým tlakom krvi očakávame zvýšený sklon k anginóznym ťažkostiam. Častejšie sa môžu vyskytovať reumatické bolesti, bolesti kĺbov a jaziev. Zvýšená je záťaž dýchacieho aj zažívacieho systému, čo môže podmieniť výskyt dýchavičnosti, astmatických záchvatov, žalúdočných, žlčníkových a črevných ťažkostí a pod. U psychicky labilných osôb je sklon k depresívnym stavom. Pri vegetatívnej dystónii je zvýšená potreba spánku, ktorý je hlboký a pokojný. Osoby s nízkym tlakom krvi sú aktívnejšie a výkonnejšie.Zajtra očakávame čiastočný ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím. (zč)

n Dnes bude prevažne zamračené, miestami občasné sneženie, v nížinách stredného a východného Slovenska dážď alebo dážď so snehom. Popoludní od západu zmenšovanie oblačnosti a ustávanie zrážok. Najvyššia teplota 2 až 6, na Orave, v Liptove a na Spiši len okolo 0 stupňov. Severný vietor 4 až 8, na východe miestami okolo 10 m/s. Na horách vo výške 1500 m okolo -4 n V sobotu bude polooblačno, od severu až oblačno, na mnohých miestach snehové prehánky, v nížinách aj dážď so snehom. Nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách okolo -6 stupňov, denná 0 až 4 stupne.V nedeľu bude prevažne oblačno, početné snehové prehánky, v nížinách prehánky dažďa so snehom. Nočná teplota 0 až -4, v údoliach okolo -6 stupňov, denná 0 až 4 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.22 a zapadne o 17.50 hod.

Amsterdamoblačno7
Aténypolojasno23
Belehraddážď12
Berlínoblačno4
Bratislavadážď3
Bruseljasno6
Budapešťdážď4
Bukurešťdážď13
Frankfurtoblačno5
Helsinkipolojasno1
Istanbulzamračené23
Kodaňpolojasno4
Kyjevdážď4
Lisabonoblačno17
Londýnoblačno7
Madridoblačno17
Moskvaoblačno2
Oslojasno2
Parížoblačno7
Prahaoblačno2
Rímdážď16
Sofiadážď15
Štokholmjasno2
Varšavazamračené1
Viedeňoblačno2
Záhrebdážď7
Ženevaprehánky5

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.