Hospodársky denník
USD35,099 Sk
EUR41,369 Sk
CHF26,737 Sk
CZK1,29 Sk
  Pondelok  27.Októbra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vypĺňa prázdne miesta trhu

Nezastupiteľné miesto malých a stredných podnikateľov

Malé a stredné podnikanie má stabilizujúci vplyv na chod ekonomiky. Takzvaný stredný stav dokáže vyplniť prázdne miesta na trhu, je solídnym zázemím pre pracovný trh a tvorí poistku v čase neistoty cyklických prepadov. Malé podnikanie funguje ako inkubátor manažérov a ďalších kvalitných pracovných síl. Tiež množstvo služieb, malých výrobkov a opráv býva veľkými subjektmi objednávané u menších poskytovateľov a potvrdzuje životaschopnosť malých podnikateľov. Slovenský trh nie je odlišný od ostatných vyspelých ekonomík tým, že by tu boli nejaké špecifiká pre podnikanie malo- alebo veľkopodnikateľov. Základom pre ekonomickú aktivitu sú podľa analytikov hlavne finančné náklady. Pokiaľ sú vyššie tie fixné, je výhodnejšie podnikať „vo veľkom“. Globalizácia a vstup do EÚ praje skôr väčším a ekonomicky silnejším podnikom, zhodujú sa analytici. Štruktúra sa mení v prospech väčších podnikov, čo je dané tým, že mnohé produkčné jednotky vznikajú s cieľom pokryť nielen potreby Slovenska. Budúcnosť malého podnikania spočíva predovšetkým v službách regionálneho charakteru, nadštandardných objednávkach a špecialitách. Slovensko sa postupne bude približovať menším krajinám typu Holandska, Belgicka či Rakúska, kde sa malé a stredné firmy v spracovateľskom priemysle uplatňujú predovšetkým ako subdodávatelia veľkých firiem. Stále však platí, že konkurovať je nutné nápadom. Ani veľké firmy sa pritom na Slovensku nedokážu vyhnúť platobnej neschopnosti, tomuto dlhodobému problému slovenskej ekonomiky. Napriek tomu, že sa nožnice medzi časovým úsekom inkasovania a poukazovaných platieb pomaly uzatvárajú, finančné toky a platby v SR trvajú viac ako dva mesiace.

Slovensko má oproti susedným krajinám horšie podmienky na súkromné podnikanie, menej priemyselnej výroby, vyššiu nezamestnanosť a nižšie príjmy. Napríklad v roku 1992 sa súkromnému podnikaniu venovalo asi pol milióna Čechov a 200-tisíc Slovákov (čo bolo asi 10 a 8 % pracujúcej populácie). Po rozdelení federácie sa podnikateľské podmienky v oboch krajinách rapídne zmenili, zatiaľ čo v Česku podnikateľov výrazne pribudlo (o viac ako tretinu), na Slovensku klesol ich počet o 15 %. Po našom vstupe do EÚ sú opodstatnené obavy, že viacerí malí podnikatelia silný konkurenčný tlak nevydržia. Práve malý a stredný sektor je najcitlivejší, a to bez ohľadu na to, či bude pôsobiť doma alebo či ide o exportérov. Od 1. mája budúceho roka aj na Slovensku budú platiť všetky pravidlá hry platné v zjednotenej Európe. Tak ako dnes rešpektujú slovenské zákony, na budúci rok budú musieť dodržiavať všetky európske normy. Preto analytici upozorňujú malých a stredných podnikateľov, aby si dôkladne preštudovali európske nariadenia v oblastiach, v ktorých podnikajú. Musia si uvedomiť, že ich konkurencia vrátane domácej slovenskej ich bude môcť legálne zničiť. Podľa AZZZ na slabú prípravu môže doplatiť až 18 percent malých a stredných podnikov.

Eleonóra Bujačková

malý podnikateľ

- zamestnáva menej ako 50 ľudí

- ročný obrat jeho firmy neprekračuje 290 mil. Sk

- musí byť ekonomicky nezávislý (teda podiely iných vlastníkov na jeho základnom imaní nesmú byť vyššie ako 25 percent)

stredný podnikateľ

- nemá viac ako 250 zamestnancov

- ročný obrat nepresahuje 1,7 mld. Sk

- musí preukázať ekonomickú nezávislosť

Počasie

Očakávame ústup zdravotných ťažkostí. Budú prevládať pozitívne účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami nemajú preceňovať svoje sily, majú sa šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresovým situáciám. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi citliví na počasie môžu reagovať bolesťami hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a pocitom závratu. Výraznejšie môžu ustúpiť reumatické ťažkosti. Spánok počas oddychových fáz je hlboký a pokojný - pomáha lepšej regenerácii síl organizmu. Zajtra predpokladáme pretrvávanie zväčša priaznivých vplyvov počasia.n Dnes bude naďalej veľká, na juhu občas zmenšená oblačnosť. Na severe miestami, inde len ojedinele prehánky, väčšinou snehové. Najvyššia denná teplota 4 až 9, na severe okolo 2 stupne. Severozápadný až severný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -4 stupne. n V utorok bude jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota -3 až -8, miestami okolo -10, najvyššia denná teplota 6 až 11, na Orave, v Liptove, na Spiši okolo 4 stupne. V stredu bude polojasno, miestami oblačno, ráno a predpoludním na niektorých miestach zamračené nízkou oblačnosťou alebo hmla. Najnižšia nočná teplota -1 až -6, na juhozápade okolo 2, najvyššia denná teplota 7 až 12, na juhozápade miestami teplejšie, na miestach pri dlhšie trvajúcej nízkej oblačnosti okolo 4 stupne. n Slnko vyjde zajtra o 7.33 a zapadne o 17.38 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 23. 10. 2003: Bratislava 99,37, Sliač 97,17, Košice 98,28, Poprad 92,85, za 24. 10. 2003: Bratislava 99,61, Sliač 97,24, Košice 98,25, Poprad 92,88, za 25. 10. 2003: Bratislava 100,47, Sliač 98,13, Košice 99,04, Poprad 93,42.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamoblačno4
Aténypolojasno22
Belehraddážď4
Berlínoblačno3
Bratislavapolooblačno7
Bruseljasno4
Budapešťoblačno7
Bukurešťdážď4
Frankfurtoblačno5
Helsinkizamračené-1
Istanbulpolooblačno15
Kodaňoblačno3
Kyjevsneženie0
Lisabonoblačno15
Londýnoblačno7
Madridoblačno12
Moskvazamračené-1
Oslosnehové prehánky1
Parížzamračené6
Prahaoblačno4
Rímoblačno13
Sofiadážď9
Štokholmoblačno0
Varšavaoblačno2
Viedeňpolooblačno6
Záhrebpolooblačno4
Ženevajasno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.