Hospodársky denník
USD35,279 Sk
EUR41,366 Sk
CHF26,705 Sk
CZK1,289 Sk
  Streda  29.Októbra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Clinton zlý, Bush horší

„Deväťdesiate roky nám často pripadajú ako skvelé desaťročie. Rozdiely medzi chudobnými a bohatými Američanmi sa znížili, nezamestnanosť klesla na dlho nedosiahnuté minimum. Ale už vtedy bolo zrejmé, že niečo nie je v poriadku, a to nielen v rámci obchodu s akciami,“ vyhlásil držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu (2001) Joseph Stiglitz pri predstavovaní svojej novej knihy s príznačným názvom - Roaring Nineties.

Bývalý hlavný ekonomický poradca (v rokoch 1993 - 1997) amerického exprezidenta Billa Clintona je známym kritikom hospodárskej politiky súčasného šéfa Bieleho domu Georga W. Busha. Jeho základným heslom je „povedzte nie Bushovi“. Dokonca počas nedávnej univerzitnej prednášky si dovolil „prepašovať“ do svojho materiálu vetu: „teraz, krátko pred koncom vlády Busha II.,“ ako keby mali už demokrati v nadchádzajúcich prezidentských voľbách víťazstvo vo vrecku.

Stiglitz je však na prvom mieste profesionálom, a tak predovšetkým nešetrí kritikou na hlavu svojho niekdajšieho spojenca Billa Clintona. Podľa mienky bývalého šéfekonóma Svetovej banky je za krach na burze v roku 2000, ako aj škandály typu Enron zodpovedná najmä Clintonova vláda. „Semeno katastrofy,“ ktoré sa ujalo za Busha, zasial práve kabinet exprezidenta. Clintonova vláda prehnala dereguláciu, darovala príliš veľký priestor šéfom koncernov na „kreatívne účtovníctvo a zlodejstvo“ a znížením daňovej sadzby na dividendy a kapitálové príjmy napumpovala ešte viac vzduchu do bubliny, ktorá potom

Držiteľ Nobelovej ceny uviedol dva základné príklady zlého hospodárenia. Ako prvý spomenul hrozivý štátny deficit, ktorý Clintonovi zanechal jeho predchodca Bush starší. Clinton sa pokúsil vystúpiť z imidžu, podľa ktorého demokrati len robia dlhy a zvyšujú dane. Pri tomto boji s deficitom však vláda konala „hlúpo a krátkozrako“. „Smer bol správny, ale Clinton prestrelil cieľ,“ konštatoval a zároveň dodal, že trochu viac „deficit spending“ (vládnych výdavkov) by silnejšie oživilo konjunktúru. Šanca na investície do štátom podporovaného výskumu, školstva a infraštruktúry bola premrhaná.

Ako druhý príklad Stiglitz pripomenul stiahnutie Kongresom (na podnet Clintonovej vlády) známeho Glass-Steagallovho zákona, pochádzajúceho z obdobia depresie z 30. rokov, ktorý mal vykoreniť záujmového konflikty bankárskeho sveta. Zákon zakazoval finančným koncernom byť zároveň aktívnymi v obchodnej a investičnej bankovej oblasti. Len čo bol minulosťou, na Wall Street radikálne vzrástol počet fúzií. A škandál Enron, do ktorého (proti zdravému rozumu) bankári pumpovali peniaze, hovorí sám za seba.

Podľa Stiglitza sa Clinton excesy svojej dekády pokúsil zašiť, nebojoval však s nimi. „Som prísny na Clintona, ale v porovnaní s Georgom W. Bushom si však zaslúži jedna plus,“ konštatoval napokon exprezidentov poradca. Súčasnému prezidentovi nevie odpustiť najmä fakt, že znížil dane pre majetných a spôsobil miliardovú dieru v štátnom rozpočte.

S týmto Stiglitzovým názorom súhlasí aj „vinník“ Clinton, podľa ktorého Bushove daňové rozpočty prispievajú predovšetkým bohatým a prehlbujú rozpočtový deficit. „Aké obete sa žiadajú od ľudí, ktorí zarábajú viac než milión dolárov za rok?“ spýtal sa.

A do tretice ďalší americký laureát Nobelovej ceny za ekonomiku (dostal ju v roku 2001 spolu so Stiglitzom) George A. Akerlof uviedol, že zníženie daní, uskutočnené Bushovou vládou v prospech bohatých a obrovské výdavky na vojnu vytvárajú taký deficit štátnych financií, ktorý nebude dlhodobo možné udržať pod kontrolou. Zároveň obvinil vládu, že americkému ľudu nehovorí pravdu o rozpočtovom deficite. Ten sa podľa neho okolo roku 2010 ešte viac prehĺbi, pretože do penzie odídu silnejšie ročníky a ďalej zaťažia verejné rozpočty. Akerlof zašiel dokonca tak ďaleko, že súčasnú vládu Georga W. Busha označil za „najhoršiu vládu vo viac ako dvestoročnej histórii Spojených štátov“.

Na záver tvrdenie odborníkov, ktorí uvádzajú, že deficit štátneho rozpočtu USA by mal v tomto fiškálnom roku prekročiť hranicu 500-miliárd dolárov. V percentuálnom vyjadrení to nebude najhorší výsledok v americkej histórii. Za prezidenta Gerarda Forda v roku 1975 bol deficit rozpočtu v pomere k americkému HDP ešte o 0,3 percenta horší...

Mladen Bosiočič

Počasie

Zvýšená intenzita dráždivosti počasia môže spôsobiť častejší výskyt migrén a citlivých ľudí s nízkym tlakom krvi. Následkom predĺženia reakčného času je vyššie riziko úrazov a nehôd, preto je potrebná opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave. Častejšie sa môžu vyskytovať astmatické záchvaty, preto sú vhodné preventívne opatrenia. Môže byť sklon k mrzutosti a podráždenosti až depresii. Uvedené ťažkosti budú slabej až miernej intenzity.Zajtra predpokladáme pretrvávanie uvedených vplyvov počasia.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno. Zrána v nižších polohách miestami hmla. Popoludní od juhu pribúdanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 6 až 10 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5, na juhozápade a na horách 6 až 10 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 3 stupne.Vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, na horách asi od 1500 m sneženie. Nočná teplota +2 až -2, v horských dolinách okolo -4, denná 6 až 10 stupňov. V piatok bude naďalej veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, asi od 1500 m sneženie. Nočná teplota +4 až 0, denná 6 až 10 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.33 a zapadne o 17.38 hod.

Amsterdamdážď4
Atényoblačno22
Belehraddážď7
Berlínoblačno3
Bratislavazamračené3
Bruselzamračené5
Budapešťzamračené4
Bukurešťjasno5
Frankfurtdážď7
Helsinkisneženie0
Istanbuldážď11
Kodaňjasno7
Kyjevjasno2
Lisabonoblačno21
Londýndážď9
Madridpolojasno22
Moskvaoblačno2
Osloprehánky6
Paríždážď6
Prahazamračené2
Rímdážď17
Sofiapolooblačno4
Štokholmoblačno5
Varšavapolooblačno3
Viedeňoblačno5
Záhrebdážď5
Ženevadážď6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.