Hospodársky denník
USD35,279 Sk
EUR41,366 Sk
CHF26,705 Sk
CZK1,289 Sk
  Streda  29.Októbra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ktorý zákon je pre nás lepší?

Porovnali sme dva zákony o sociálnom poistení predložené do NR SR

Národná rada SR má dnes na programe opätovné prerokovanie prezidentom vrátených zákonov, teda zákona o sociálnom poistení a dvoch zákonov (o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a o orgánoch štátnej správy v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti), ktoré s ním úzko súvisia. Okrem vráteného zákona o sociálnom poistení však máme ešte jeden zákon s rovnakým názvom, ktorý je stále platný, aj keď neúčinný. Je to zákon č. 413/2002 Z. z. z dielne bývalého ministra P. Magvašiho. Bol prijatý ešte v máji 2002, no novozvolený zákonodarný orgán odložil jeho účinnosť a vytvoril tým priestor novému ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Ľ. Kaníkovi predložiť ďalší návrh, ktorý v kontexte ďalších zákonov mení aj fungovanie Sociálnej poisťovne. Platnosť zákona č. 413/2002 Z. z. by mal zrušiť až nový zákon, ak ho dnes poslanci odobria. Mimochodom, zrušovacie ustanovenia sú v tomto novom zákone zoradené do 54 bodov... Pretože aj zákon č. 413/2002 Z. z. vznikol ako výsledok úsilia o reformu systémov nemocenského poistenia, dôchodkového zabezpečenia, poistenia v nezamestnanosti a úrazového poistenia, pokúsili sme sa porovnať niektoré ich najdôležitejšie časti. Oproti zákonu vytvorenému za ministra Magvašiho dochádza v Kaníkovom zákone k viacerým zmenám a v niektorých prípadoch aj k zhoršeniu postavenia občanov v sociálnom poistení, najmä k zvýšeniu platieb na sociálne poistenie a zníženiu dávok.

Nemocenské poistenie

Nový zákon presúva výplatu náhrady mzdy za prvých desať dní práceneschopnosti na zamestnávateľa, až od 11. dňa bude vyplácať nemocenské Sociálna poisťovňa. S takouto úpravou nie sú spokojní ani zamestnávatelia, ani odborová centrála. Kým zamestnávatelia namietajú najmä to, že vzhľadom na pomer krátkodobých a dlhodobých práceneschopností sa na ich bedrá presunie výplata väčšej časti, ako aj to, že im chýbajú páky na kontrolu dodržiavania liečebného režimu práceneschopnými zamestnancami. Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR zasa nesúhlasila v obave, že zamestnanci niektorých zamestnávateľov sa budú báť ochorieť, aby sa nestali pre zamestnávateľa záťažou a nezbavil sa ich. Dajú sa tiež predpokladať problémy s výplatou dávok u niektorých neserióznych zamestnávateľov. Nemocenská dávka bude za prvé tri dni iba 25 % dennej mzdy (teda z priemernej mzdy to bude na deň asi 112 Sk). Od 4. dňa bude nemocenská dávka 55 % dennej mzdy. Magvašiho zákon predpokladá nemocenské vyplácané Sociálnou poisťovňou a vo výške 55 % od prvého dňa. Úprava ostatných nemocenských dávok, čiže ošetrovného, vyrovnávacej dávky a materského je zhodná vo výške 55 %. Magvašiho zákon zachováva poskytovanie kúpeľnej starostlivosti z nemocenského poistenia, na druhej strane však nepredpokladá poskytovanie 37 týždňov materskej dávky pre osamelé matky a matky, ktorým sa narodia dve a viac detí, čo zakotvuje Kaníkov zákon.

Dôchodkové poistenie

V novom zákone je obmedzený rozsah dávok. Ani v jednom z porovnávaných zákonov nie je ustanovený minimálny dôchodok, ktorý by mal byť aspoň na úrovni životného minima pre každého, kto celý život pracoval, ako to dôrazne požadovala KOZ SR. Dôchodky občanov s nízkymi mzdami nedosiahnu totiž ani túto hranicu. Vzorec pre výpočet starobného dôchodku je v obidvoch zákonoch zhodný, avšak aplikovanie princípu zásluhovosti je v Kaníkovej verzii omnoho výraznejšie. Negatívny dosah to bude mať najmä na občanov s nízkymi mzdami, ktorí platia nižšie poistné. Napríklad podľa teraz platných predpisov (zákon č. 100/1988 Zb.) je dôchodok z minimálnej mzdy po 40 odpracovaných rokoch 120 % tejto mzdy. Podľa oboch zákonov by mal byť dôchodok z minimálnej mzdy iba 54 %. K tejto úrovni sa „dopracujú“ dôchodcovia podľa oboch zákonov po troch rokoch. Podľa Magvašiho zákona by tí, ktorým by sa priznával dôchodok v rokoch 2003 až 2006, mali nárok na dôchodok podľa starého zákona, teda vo výške 120 % svojej predchádzajúcej mzdy. Prechodné opatrenie podľa Kaníkovovho zákona zabezpečí v roku 2004 dôchodok z minimálnej mzdy na úrovni jej 94 % a v ďalších dvoch rokoch vždy menej. Pre poistencov s vyššími mzdami sú oba zákony výhodnejšie, ale Kaníkov o čosi viac. Zamestnanec s trojnásobkom priemernej mzdy, teda 40 500 Sk mesačne, by dostal v roku 2004 dôchodok vo výške 14 319 Sk, teda 35 %, kým podľa Magvašiho zákona by bol jeho dôchodok 11 014 Sk, čiže 27 % z predchádzajúcej mzdy. Okrem toho by podľa Magvašiho zákona trvalo desať rokov, kým by sa dôchodok vypočítaný z 3-násobku priemernej mzdy dostal na 50 % tejto sumy. Podľa Kaníkovho zákona to bude trvať iba tri roky.

Na druhej strane tieto vyššie dôchodkové nároky malej skupiny poistencov (približne 20 % zo všetkých poistencov bude mať vyššie dôchodky podľa nového zákona, ako by mali podľa teraz uplatňovaného zákona č. 100/1988 Zb.) zaplatia všetci poistenci zvýšenými odvodmi poistného, ak bude znovu prijatý Kaníkov zákon v nezmenenej podobe.

Na rozdiel od zákona č. 413/2002 Z. z. zákon z Kaníkovej dielne upravuje aj poistenie

v nezamestnanosti

a oproti súčasnému stavu sprísňuje podmienky nároku na podporu v nezamestnanosti. Odstraňuje pritom princíp zásluhovosti, keď zamestnanci, ktorí odpracovali 15 a viac rokov, už nebudú dostávať podporu deväť mesiacov, ale len šesť, rovnako ako mladší zamestnanci.

Ako vidieť z tabuľky, sociálne poistenie je viac štruktúrované podľa Kaníkovho zákona. Zamestnávatelia budú odvádzať o 3,6 % menej na poistnom, ale sú povinní uhrádzať prvých desať dní práceneschopnosti zamestnanca. Aj samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) budú platiť menej o 2,65 %. Platby štátu sa nedajú porovnať pre rozdielny vymeriavací základ. Zamestnanci budú podľa tohto zákona platiť o 0,6 % zo mzdy na poistenie viac. Súčasne sa pre všetkých platiteľov zvyšuje oproti súčasnému stavu, ale aj oproti zákonu prijatému za ministra Magvašiho vymeriavací základ z 32 000 Sk na trojnásobok priemernej mzdy, čo je v súčasnosti asi 40 500 Sk.

Pre väčšinu zamestnancov bude teda Kaníkova verzia zákona o sociálnom poistení horšia ako verzia Magvašiho. Závisí však od parlamentu, podľa ktorej z nich budeme od 1. januára 2004 žiť.

JUDr. Mária Svoreňová

Tabuľka:

Platby poistného do jednotlivých fondov v % z vymeriavacieho základu

Druh poistenia Platiteľ Odvody v % podľa Kaníka Odvody v % podľa Magvašiho

Nemocenské zamestnávateľ 1,4 3,4

zamestnanec 1,4 1,4

SZČO 4,4 4,8

dobrovoľne poistený 4,4 4,8

Úrazové zamestnávateľ 0,3 - 2,1 0,3 - 2,1

Garančné zamestnávateľ 0,25 0,25

V nezamestnanosti zamestnávateľ 1 2,75

zamestnanec 1 1

SZČO - 3

dobrovoľne poistený 2 3

Rezervný fond soc. poist. zamestnávateľ 2,75 -

SZČO 2,75 -

dobrovoľne poistený 2,75 -

Tabuľka:

Platby poistného na dôchodkové poistenie (resp. starobné a invalidné) v % z vymeriavacieho základu

Podľa Kaníkovho zákona Podľa Magvašiho zákona

Poistenie Platiteľ Odvody v % Poistenie Platiteľ Odvody v %

Starobné zamestnávateľ 16 Dôchodkové zamestnávateľ 21,6

zamestnanec 4 zamestnanec 6,4

SZČO 20 SZČO 28

dobrovoľne poistený 20 dobrovoľne poistený 28

štát 20 štát 7

Sociálna poisťovňa 20 Národný úrad práce 28

Invalidné zamestnávateľ 3

zamestnanec 3

SZČO 6

dobrovoľne poistený 6

štát 6

Počasie

Zvýšená intenzita dráždivosti počasia môže spôsobiť častejší výskyt migrén a citlivých ľudí s nízkym tlakom krvi. Následkom predĺženia reakčného času je vyššie riziko úrazov a nehôd, preto je potrebná opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave. Častejšie sa môžu vyskytovať astmatické záchvaty, preto sú vhodné preventívne opatrenia. Môže byť sklon k mrzutosti a podráždenosti až depresii. Uvedené ťažkosti budú slabej až miernej intenzity.Zajtra predpokladáme pretrvávanie uvedených vplyvov počasia.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno. Zrána v nižších polohách miestami hmla. Popoludní od juhu pribúdanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 6 až 10 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5, na juhozápade a na horách 6 až 10 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 3 stupne.Vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, na horách asi od 1500 m sneženie. Nočná teplota +2 až -2, v horských dolinách okolo -4, denná 6 až 10 stupňov. V piatok bude naďalej veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, asi od 1500 m sneženie. Nočná teplota +4 až 0, denná 6 až 10 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.33 a zapadne o 17.38 hod.

Amsterdamdážď4
Atényoblačno22
Belehraddážď7
Berlínoblačno3
Bratislavazamračené3
Bruselzamračené5
Budapešťzamračené4
Bukurešťjasno5
Frankfurtdážď7
Helsinkisneženie0
Istanbuldážď11
Kodaňjasno7
Kyjevjasno2
Lisabonoblačno21
Londýndážď9
Madridpolojasno22
Moskvaoblačno2
Osloprehánky6
Paríždážď6
Prahazamračené2
Rímdážď17
Sofiapolooblačno4
Štokholmoblačno5
Varšavapolooblačno3
Viedeňoblačno5
Záhrebdážď5
Ženevadážď6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.