Hospodársky denník
USD35,164 Sk
EUR41,204 Sk
CHF26,714 Sk
CZK1,289 Sk
  Piatok  3.Októbra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Časovaná dôchodková bomba

Na jedného dôchodcu dnes v EÚ pracujú len traja zamestnanci

„Pracovať dlhšie, mať viac detí,“ takýto recept ponúka britský týždenník The Economist na európsku časovanú dôchodkovú bombu. Áno, z reformy penzijného systému nemáme hlavybolenie len na Slovensku, ale aj väčšia časť kontinentu. Systém, na základe ktorého sa dôchodky vyplácajú z odvodov súčasných zamestnancov, sa ukazuje v nových podmienkach ako príliš nákladný.

Pritom vždy to tak nebolo. Schému vymyslel ešte nemecký kancelár Otto von Bismarck koncom 19. storočia. Základná myšlienka úspechu spočívala v tom, že počet aktívne pracujúcich občanov mnohonásobne prevyšuje počet dôchodcov. V tom čase bol dôchodkový vek 70 rokov a priemerná dĺžka života 48, takže systém fungoval na výbornú. Postupom času sa vek odchodu do dôchodku znižoval, zatiaľ čo priemerná dĺžka živote rapídne stúpala. Keď sa k tomu pridal pokles pôrodnosti, pred dvoma desaťročiami sa objavili náznaky problémov, ktoré sa odvtedy stupňujú. Súčasný pomer medzi pracujúcimi a dôchodcami v Európe je 3:1, pričom niektoré odhady hovoria, že o tridsať rokov by sa tento pomer mohol vyšplhať na tri ku dvom. Netreba byť veľkým matematikom, že pokiaľ sa nič nezmení, štátnym dôchodkovým fondom hrozia veľké finančné suchoty.

Niektoré európske krajiny (Holandsko, Veľká Británia) situáciu už skôr riešili rozložením dôchodkovej záťaže na druhý (zamestnanci) a tretí (súkromné poistenie) pilier. Vo Veľkej Británii tak štátne výdavky na dôchodky predstavujú len 5 až 6 percent HDP. V prípade Talianska a Rakúska je toto číslo 15 percent, zatiaľ čo v prípade Francúzska a Nemecka stále vysokých 12 percent. Verejnosť v týchto krajinách sa navyše (a celkom pochopiteľne) len ťažko vzdáva sociálnych výdobytkov.

Pokiaľ ide o znižovanie nákladov na štátne dôchodkové schémy, súčasné vlády sa spoliehajú v prvom rade na zvyšovanie vekovej hranice na odchod do dôchodku. No vzhľadom na opozíciu zo strany odborov reformy postupujú len veľmi nevýrazne. Taliansky premiér Silvio Berlusconi tak nedávno predstavil svoj „dôchodkový balík“, ktorý zvyšuje hranicu odchodu do dôchodku zo súčasných 60 na 65 rokov a povinný počet odpracovaných rokov z 35 na 40. Opatrenie stúpi do platnosti až v roku 2008 a je pravdepodobné, že Berlusconi vtedy už nebude vo funkcii ministerského predsedu. Nemecký návrh je ešte dlhodobejší. Počíta sa s postupným zvyšovaním dôchodkovej vekovej hranice zo súčasných 65 na 67 rokov v období 2011 až 2035.

Mnohí odborníci však za hlavný dôvod krízy Bismarckovej schémy považujú nízku natalitu. Keby sa zväčšila aktívna pracovná sila, nebol by problém z vyplácaním dôchodkov. Aby sa zachovala veľkosť populácie, je potrebné, aby žena v priemere porodila 2,1 dieťaťa. V roku 1965 táto miera pôrodnosti bola v krajinách EÚ 2,7 dieťaťa na jednu ženu, dnes je len 1,5! Časť problému by mohli odstrániť imigranti, ktorí už teraz majú slušný podiel na pracovnej sile v EÚ. O zvyšok by sa mali postarať už Európania a Európanky.

Rastislav Boldocký

Počasie

Prevládajúce počasie podmieňuje pretrvávanie miernych ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému a zhoršenie zdravotného stavu u pacientov trpiacich na prieduškovú astmu (dýchavičnosť, vyššia frekvencia astmatických záchvatov). Môže sa znížiť schopnosť rýchlych a presných reakcií, čím sa zvyšuje riziko úrazov a nehôd, preto je potrebná zvýšená opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave. Zväčša pozitívne sú účinky počasia na pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami - najmä na osoby s vyšším tlakom krvi.Zajtra očakávame mierne zvýšenie negatívneho vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude prevažne polojasno, zrána ojedinele hmla. Najvyššia teplota 20 až 24 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 14 stupňov.n V sobotu bude premenlivá veľká oblačnosť a na mnohých miestach prehánky, ojedinele aj búrky. Veterno. Nočná teplota 12 až 8, denná teplota 15 až 19, na severe okolo 12 stupňov. V nedeľu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach prehánky alebo občasný dážď, na horách asi od 1400 m sneženie. Nočná teplota 9 až 5, v horských dolinách okolo 3, denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.50 a zapadne o 18.32 hod.

Amsterdamoblačno19
Atényslnečno28
Belehradoblačno23
Berlínzamračené15
Bratislavaoblačno19
Bruseldážď14
Budapešťpolojasno23
Bukurešťpolojasno24
Frankfurtdážď15
Helsinkioblačno9
Istanbulpolojasno22
Kodaňoblačno16
Kyjevprehánky17
Lisabonoblačno19
Londýnoblačno17
Madridoblačno20
Moskvadážď12
Oslopolooblačno11
Parížoblačno16
Prahadážď18
Rímoblačno29
Sofiapolooblačno23
Štokholmoblačno12
Varšavapolooblačno14
Viedeňoblačno20
Záhreboblačno23
Ženevazamračené21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.