Hospodársky denník
USD35,164 Sk
EUR41,204 Sk
CHF26,714 Sk
CZK1,289 Sk
  Piatok  3.Októbra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nákladná vojenská diéta

Potreba malej, efektívnej a flexibilnej profesionálnej armády

Rozširovanie Severoatlantickej aliancie a boj proti terorizmu spôsobili nové preteky v zbrojení, aj keď so zmenenými prioritami, čo v preklade znamená nahradenie kvantity kvalitou. Problémy súvisiace s transformovaním armády na moderné a mobilné bojové útvary postihli predovšetkým kandidátske krajiny NATO a jej nových členov, no nevyhýbajú sa ani takým krajinám (s veľkými tradíciami), ako je Nemecko alebo Rusko.

Z nepriameho merania síl vychádza zatiaľ najlepšie Slovinsko (a to je len kandidátskou krajinou), riadiace sa slovami svojho premiéra Antona Ropa: „Potrebujeme malú, efektívnu a flexibilnú profesionálnu armádu, schopnú podieľať sa na medzinárodných mierových misiách aliancie.“ V tomto duchu bola v krajine na začiatku septembra zrušená povinná vojenská služba. Slovinci sa dokázali vyhnúť aj kritickému bodu, trápiacemu ostatné štáty, a to je vojenské letectvo. Reálne ohodnotili svoje schopnosti a možnosti a budú sa spoliehať na motorizované oddiely sprevádzané maximálne vrtuľníkmi. Vzdušnú ochranu zabezpečia (silnejšie) štáty NATO.

Tým sa výpočet dobrých správ končí. Ako príklad môžu poslúžiť „čerstvé“ posily aliancie. Nevyhnutná modernizácia armády prinútila nášho západného suseda, Českú republiku, k najväčšiemu zoštíhľovaniu vo svojej histórii. Jej počet by mal klesnúť na 30 000 profesionálnych vojakov a letectvo si bude musieť vystačiť s 18 strojmi typu L-159 a 14 prenajatými stíhačkami od niektorého z ďalších členov Severoatlantickej aliancie. A pre pozemné vojsko zostanie 30 kusov tanku T-72. Námestník českého ministra obrany Jan Váňa len lakonicky konštatoval, že „nemáme veľa možností si vyskakovať“. V prípade letectva sa črtá zaujímavé riešenie, keď Spojené štáty ponúkajú Prahe stíhačky typu F-16, dokonca s tým, že im na stroje poskytnú pôžičku... Reformný proces si vyžiadal aj „obeť“ v radoch českej armády, keď minister rezortu Jaroslav Tvrdík rezignoval v máji na funkciu z dôvodu rozpočtových škrtov štátnych výdavkov, ktoré sa dotkli ozbrojených síl.

Náš južný sused, Maďarská republika, musí zápasiť s faktom, že technika, ktorú tamojšia armáda zdedila po Varšavskej zmluve, je naďalej neudržateľná. V nastávajúcich rokoch plánuje Budapešť zvýšiť pohyblivosť a schopnosť rýchleho úderu vojska. Počet jej príslušníkov by mal podobne ako v Česku klesnúť na 30 000 mužov. Šéf rezortu obrany Ferenc Juhász zároveň priznal, že v tomto roku dosahuje rozpočet maďarskej armády 309 miliárd forintov, čo je dvojnásobok rozpočtu ukrajinských ozbrojených síl. (Českí vojaci môžu v tomto ohľade závidieť svojim maďarským kolegom, keďže sa kabinet premiéra Vladimíra Špidlu rozhodol armáde „venovať“ maximálne 1,9 percenta HDP, napriek pôvodne dohodnutým 2,2 percenta.)

„Miláčikom“ aliancie a Spojených štátov zostáva Poľsko. Nemecko sa už minulý rok dohodlo s Varšavou, že poľskej armáde dodá 128 tankov typu Leopard, nehovoriac o najnovšej ponuke 23 stíhačiek typu Mig-29. (Pomoc Nemecka však nie je úplne nezištná, keďže v Berlíne schválili znižovanie počtu prebytočnej vojenskej techniky.) Severoatlantická aliancia tiež investuje do Poľska na budúci rok vyše 300 miliónov zlotých, v prepočte 3,6 miliardy Sk. Peniaze majú poslúžiť na modernizáciu radarov schopných kontrolovať vzdušný priestor v okolí krajiny a rekonštrukciu vojenských prístavov. A Spojené štáty navrhli, že v prípade, ak sa Varšava rozhodne pre stíhačky F-16, dostane navyše šesť veľkokapacitných transportných lietadiel typu Herkules za zvýhodnenú cenu 40 miliónov dolárov...

Všetky staré, nové či kandidátske krajiny NATO (vrátane Slovenska) by nemali zabúdať na jednoduché pravidlo - so zbraňami sa obchoduje najlepšie. Treba si však vybrať to najlepšie a najpraktickejšie a nezablúdiť v labyrinte tlakov a potrieb zúčastnených strán.

Mladen Bosiočič

Počasie

Prevládajúce počasie podmieňuje pretrvávanie miernych ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému a zhoršenie zdravotného stavu u pacientov trpiacich na prieduškovú astmu (dýchavičnosť, vyššia frekvencia astmatických záchvatov). Môže sa znížiť schopnosť rýchlych a presných reakcií, čím sa zvyšuje riziko úrazov a nehôd, preto je potrebná zvýšená opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave. Zväčša pozitívne sú účinky počasia na pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami - najmä na osoby s vyšším tlakom krvi.Zajtra očakávame mierne zvýšenie negatívneho vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude prevažne polojasno, zrána ojedinele hmla. Najvyššia teplota 20 až 24 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 14 stupňov.n V sobotu bude premenlivá veľká oblačnosť a na mnohých miestach prehánky, ojedinele aj búrky. Veterno. Nočná teplota 12 až 8, denná teplota 15 až 19, na severe okolo 12 stupňov. V nedeľu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach prehánky alebo občasný dážď, na horách asi od 1400 m sneženie. Nočná teplota 9 až 5, v horských dolinách okolo 3, denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.50 a zapadne o 18.32 hod.

Amsterdamoblačno19
Atényslnečno28
Belehradoblačno23
Berlínzamračené15
Bratislavaoblačno19
Bruseldážď14
Budapešťpolojasno23
Bukurešťpolojasno24
Frankfurtdážď15
Helsinkioblačno9
Istanbulpolojasno22
Kodaňoblačno16
Kyjevprehánky17
Lisabonoblačno19
Londýnoblačno17
Madridoblačno20
Moskvadážď12
Oslopolooblačno11
Parížoblačno16
Prahadážď18
Rímoblačno29
Sofiapolooblačno23
Štokholmoblačno12
Varšavapolooblačno14
Viedeňoblačno20
Záhreboblačno23
Ženevazamračené21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.