Hospodársky denník
USD35,164 Sk
EUR41,204 Sk
CHF26,714 Sk
CZK1,289 Sk
  Piatok  3.Októbra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Sme alpskí, no nevážime si to

Brehy tokov chradnú a sú čím ďalej tým viac devastované

Lesnícko-technické meliorácie vrátane zahrádzania bystrín patrili v minulosti medzi tradičné lesnícke činnosti. Ako sa uvádza v tzv. zelenej správe o stave tohto odvetvia, išlo o špecifickú symbiózu technickej zdatnosti a citu pre prírodu, les a krajinu, ktorej naši predchodcovia v prvej Československej republike dali aj právne základy. Slovensko svojou konfiguráciou, množstvom bystrinných tokov lokalizovaných na európskej rozvodnici pripomína alpské krajiny, ktoré sú kolískou tejto činnosti. Otázkou ostáva, či tak ako v minulosti dokážeme byť citliví k prírode aj teraz. V predchádzajúcich desaťročiach sa v značných objemoch zalesňovali vysokohorské lúky a pasienky, strže a zosuvy, kde hrozilo nebezpečenstvo erózie pôdy. Budovali sa protilavínové zábrany, ozeleňovali a sanovali opustené kameňolomy, odvodňovali podmáčané časti produkčných parciel a zakladali brehové porasty. Bola snaha zadržiavať vodu v horných častiach lesných povodí a spomaľovať tak jej odtok. Vykonávali sa rôzne protierózne úpravy terénu a na bystrinách vznikali prehrádzky, stupne, prahy a ďalšie účelové objekty na obmedzenie vzniku splavenín. Robili sa protipovodňové úpravy v povodiach a vo veľkom pribúdali protipožiarne pásy. Na túto činnosť organizáciám lesného hospodárstva finančne prispieval štát. Prečo sa to v takej alebo aspoň podobnej miere nerobí dnes, ostáva záhadou. Vtedy na to financie boli a dnes spravidla výrazne chýbajú.

V súčasnosti sa lesnícko-technické meliorácie a zahrádzania bystrín vykonávajú v zmysle uznesenia vlády SR č. 731/1995. Malo by sa prakticky zabezpečovať napĺňanie ochrany lesného pôdneho fondu. Preventívnym vykonávaním týchto prác v horných lesnatých povodiach sa šetria značné finančné prostriedky na odstraňovanie následkov v dolných povodiach tokov, riek a pri čistení vodných nádrží. Do roku 1989 investovali organizácie lesného hospodárstva na tieto práce približne 100 miliónov korún ročne. Dnes sa táto činnosť utlmila alebo vôbec neexistuje. Niektoré havarijné stavy sa riešia buď na úkor zisku štátnych organizácií lesného hospodárstva, alebo preplatením udalostí poisťovňou. Vybudované diela i brehové porasty (biokoridory) v okolí drobných vodných tokov chradnú a devastujú sa.

Z doteraz vykonaných približne 760 km úprav drobných vodných tokov v správe štátnych organizácií lesného hospodárstva je približne 80 percent v intravilánoch obcí. Celková dĺžka evidovaných malých tokov je v SR 28 374 km, z toho 19 618 km v správe štátnych organizácií lesného hospodárstva. Delimitácia približne ich polovice na štátny vodohospodársky podnik alebo na obce prebieha veľmi pomaly. Prvého júna 2002 nadobudol účinnosť zákon č. 184/2002 o vodách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (vodný zákon). Ten vytvára podmienky na všestrannú ochranu povrchových a podzemných vôd vrátane priamo závislých krajinných ekosystémov a upravuje práva a povinnosti fyzických a právnických osôb k povrchovým vodám, nehnuteľnostiam, ktoré s nimi súvisia. Vytvára podmienky na ochranu pred povodňami a určuje povinnosti štátnej správy v týchto oblastiach.

Vladimír Turanský

Počasie

Prevládajúce počasie podmieňuje pretrvávanie miernych ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému a zhoršenie zdravotného stavu u pacientov trpiacich na prieduškovú astmu (dýchavičnosť, vyššia frekvencia astmatických záchvatov). Môže sa znížiť schopnosť rýchlych a presných reakcií, čím sa zvyšuje riziko úrazov a nehôd, preto je potrebná zvýšená opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave. Zväčša pozitívne sú účinky počasia na pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami - najmä na osoby s vyšším tlakom krvi.Zajtra očakávame mierne zvýšenie negatívneho vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude prevažne polojasno, zrána ojedinele hmla. Najvyššia teplota 20 až 24 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 14 stupňov.n V sobotu bude premenlivá veľká oblačnosť a na mnohých miestach prehánky, ojedinele aj búrky. Veterno. Nočná teplota 12 až 8, denná teplota 15 až 19, na severe okolo 12 stupňov. V nedeľu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach prehánky alebo občasný dážď, na horách asi od 1400 m sneženie. Nočná teplota 9 až 5, v horských dolinách okolo 3, denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.50 a zapadne o 18.32 hod.

Amsterdamoblačno19
Atényslnečno28
Belehradoblačno23
Berlínzamračené15
Bratislavaoblačno19
Bruseldážď14
Budapešťpolojasno23
Bukurešťpolojasno24
Frankfurtdážď15
Helsinkioblačno9
Istanbulpolojasno22
Kodaňoblačno16
Kyjevprehánky17
Lisabonoblačno19
Londýnoblačno17
Madridoblačno20
Moskvadážď12
Oslopolooblačno11
Parížoblačno16
Prahadážď18
Rímoblačno29
Sofiapolooblačno23
Štokholmoblačno12
Varšavapolooblačno14
Viedeňoblačno20
Záhreboblačno23
Ženevazamračené21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.