Hospodársky denník
USD35,305 Sk
EUR41,333 Sk
CHF26,606 Sk
CZK1,283 Sk
  Štvrtok  30.Októbra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Kedy sa skončia zlé časy?

FED signalizuje, že úrokové sadzby tak skoro nezmení

Najväčšia ekonomika sveta sa ešte stále spamätúva zo spľasnutia akciovej bubliny z druhej polovice 90. rokov minulého storočia. Spojené štáty podľa výskumu organizácie NBER sa v marci 2001 dostali na vrchol ekonomického cyklu a po 120 mesiacoch trvajúcej ekonomickej expanzie (mimochodom, najdlhšej od roku 1854) opäť zakúsili pocity hospodárskej recesie. Odvtedy si ekonómi a politici želajú návrat k lepším časom.

Makroekonomické ukazovatele vývoja hospodárstva USA však nie vždy hovoria jednoznačnou rečou. Finančné trhy jasali, keď v druhom kvartáli tohto roka hrubý domáci produkt vykázal medziročný rast (prepočítaný ročným tempom) 3,3 %. Na druhej strane však ekonómi mali hlavy v smútku, pretože tento rast neočakávane nepodporil trh práce. Nezamestnanosť zostala na pomery Spojených štátov na vysokej úrovni 6,1 % (september 2003). Americká ekonomická prax si začala privykať na nový termín - hospodárky rast nevytvárajúci nové pracovné miesta.

Jednoznačným potvrdením toho, že ekonomika USA je na ceste k ďalšiemu vrcholu, by bolo zvýšenie základnej úrokovej sadzby americkou centrálnou bankou, pomocou ktorej môže ovplyvňovať chod hospodárstva. Najbližšiu príležitosť na to mali predstavitelia FED-u tento utorok. Išlo však len o teoretickú možnosť, pretože podľa ekonómov najväčšie hospodárstvo je síce na dobrej ceste, no tá je ešte plná prekážok. Menový výbor (FOMC) centrálnej banky, ktorý rozhoduje o menovej politike, sa v duchu predpokladov väčšiny analytikov jednomyseľne rozhodol ponechať na najbližšie mesiace súčasné úrokové sadzby. Tie sú už dlhší čas na najnižšej úrovni (1 %) za posledných 45 rokov. Podľa posledných vyhlásení predstaviteľov centrálnej banky tam zrejme nejaký ten mesiac ešte pobudnú, aj keď rastú obavy, že by inflácia mohla klesnúť na nebezpečne nízku úroveň. Napriek nadopovaniu amerického menového systému lacnými dolármi (po prudkom 13-násobnom znížení úrokových sadzieb z úrovne 6,5 % na 1 % v priebehu 2 rokov) FED totiž zaznamenal len veľmi malé zmeny v raste cenovej hladiny.

Centrálna banka však vo svojej správe hodnotí posledné obdobie mierne pozitívnejšie ako po septembrovom zasadnutí FOMC. Pracovný trh je podľa nej už „stabilizovaný“, v septembri ho ešte považovala za „slabý“. Hlavným problémom tak už pre menovú autoritu nie je trh práce, ale riziko príliš nízkej inflácie. FOMC v utorok zopakoval toto varovanie tento rok už po druhý raz. Finančné trhy zareagovali na rozhodnutia FOMC pozitívne. Americké akciové trhy zostali aj po zverejnení správy FOMC v pozitívnom teritóriu a americký dolár si v prvých hodinách takisto mierne polepšil.

Aj keď sa v poslednom čase množia pozitívne signály a oživenie začína mať trvalý charakter, analytici sa domnievajú, že FED úrokové sadzby zmení až v budúcom roku. Podľa agentúry REUTERS až 16 z 22 oslovených analytikov predpokladá, že v Spojené štáty budú mať v prvej polovici budúceho roka rovnaké sadzby ako dnes. Štyria počítajú s potvrdením oživenia a očakávajú, že sadzby budú v tom čase vyššie a len dvaja si myslia, že FED bude musieť budúci rok prikročiť k ďalšiemu zníženiu na 0,75 %.

Marcel Laznia

Počasie

Očakávame zvýšenú záťaž meteosenzitívnych ľudí. Prevládať môžu ťažkosti pri ochoreniach pohybového aparátu (najmä reumatické bolesti), srdcovo-cievneho, dýchacieho, prípadne zažívacieho systému. Častejší môže byť výskyt nervozity, podráždenosti, únavy až depresie, bolestí hlavy, starších poranení a fantómových bolestí. Nižšia telesná a duševná výkonnosť, schopnosť sústredenia a pohotových reakcií môže zvýšiť riziko úrazov a nehôd.Zajtra predpokladáme pretrvávanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

n Dnes bude prevažne veľká oblačnosť. Ráno a predpoludním miestami zamračené nízkou oblačnosťou. Miestami dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Najvyššia denná teplota 5 až 9 stupňov. Južný až juhozápadný, popoludní na juhozápade severozápadný vietor 3 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 1 stupňa. n V piatok bude veľká, cez deň zmenšená oblačnosť a miestami občasný dážď alebo prehánky, asi od 1300 m sneženie. Nočná teplota 4 až 0, denná teplota 8 až 12 stupňov. V sobotu bude polooblačno, ráno a predpoludním miestami hmla, ojedinele s mrholením. Nočná teplota 4 až 0, denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.33 a zapadne o 17.38 hod.

Amsterdamdážď8
Aténydážď16
Belehraddážď11
Berlíndážď4
Bratislavadážď5
Bruseloblačno6
Budapešťdážď6
Bukurešťoblačno5
Frankfurtdážď5
Helsinkipolooblačno8
Istanbuldážď15
Kodaňdážď4
Kyjevpolooblačno5
Lisabondážď20
Londýndážď8
Madriddážď15
Moskvapolooblačno-1
Oslodážď8
Paríždážď8
Prahadážď3
Rímdážď14
Sofiadážď10
Štokholmoblačno13
Varšavadážď4
Viedeňdážď5
Záhrebdážď11
Ženevaoblačno5

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.