Hospodársky denník
USD35,368 Sk
EUR41,359 Sk
CHF26,643 Sk
CZK1,29 Sk
  Piatok  31.Októbra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













ŤAŽKÝ BALAST MINULOSTI

Príliš ťažký je v Európe balast minulosti. Na jednej strane Európa volá, aby sa proces zmierenia medzi donedávna rozvojnovanými Srbmi, Chorvátmi a Bosniakmi a aj v Kosove čo najskôr ukončil, aby sa urobila hrubá čiara za minulosťou, a na druhej strane sú tu politické kruhy či dokonca štátnici, ktorí opakovane vyvolávajú ducha (ne)spravodlivosti druhej svetovej vojny. Pre strednú Európu mimoriadne citlivá téma povojnového vývoja udalostí sa dostala na „najvyšší politický pretras“ počas utorkového a stredajšieho rokovania v Gdansku poľského prezidenta Aleksandra Kwašniewského s jeho nemeckým kolegom Johannesom Rauom. Obaja štátnici najskôr oznámili, že na pondelkovom summite prezidentov Vyšehradskej štvorky (V4) v Maďarsku bude prezentovaná iniciatíva na odsúdenie tzv. divokého odsunu sudetských Nemcov z Československa po druhej svetovej vojne. Priame telefonické linky medzi metropolami jednotlivých štátov sa krátko na to doslova rozžeravili. Ak sa tým zaoberá Nemecko, prosím, išlo o Nemcov, ale prečo v tejto otázke majú byť iniciatívni aj Poliaci či Maďari (hostitelia summitu V4)?

Okamžitý kritický postoj zaujal český prezident Václav Klaus, ktorý iniciatívu susedných prezidentov nazval výbušnou a neproduktívnou. Klaus dôrazne podčiarkol, že predmetná téma je vecou bilaterálnych riešení a nejde o problém celoeurópsky či medzinárodný. Možno práve pre kritické vyjadrenia Klausa a aj premiéra ČR Vladimíra Špidlu, že prvá verzia textu z Gdanska neodkazovala na príčinu vyháňania - druhú svetovú vojnu rozpútanú nacistami -, v stredu prezidenti Rau a Kwašniewski už svoje vyhlásenie o povojnovom odsune sudetských Nemcov z ČSR zmiernili. Stredajšia výzva oboch štátnikov nakoniec vyzýva na diskusiu o presídľovaní národov, ich útekoch a vyháňaní. Kwašniewski si však neodpustil ironickú poznámku na adresu Prahy, keď vyhlásil, že „česká rozviedka je asi najlepšia na svete, keď už v utorok poznala text, ktorý sme prijali až v stredu“, za čo ho Rau pochválil.

V pozadí tejto ironicko-sarkastickej poznámky je však téma mimoriadne vážna: ako sa čo najelegantnejšie a raz navždy vyrovnať z dedičstvom minulosti? Lebo napríklad šéf českej vlády nesúhlasí ani s upravenou verziou Gdanskej deklarácie. „Otázky, ktoré pramenia z bývalých konfliktov v Európe, sa týkajú veľmi širokého okruhu európskych krajín. Je preto škoda, že nemecký a poľský prezident vydali svoje vyhlásenie k týmto tradične citlivým otázkam skôr, než by sa na potrebe a konkrétnej podobe takejto výzvy prípadne zhodli aj predstavitelia týchto európskych krajín,“ uviedol Vladimír Špidla. Naopak. Rau a Kwašniewski by chceli, aby sa spory minulosti riešili na „vyššej inštancii“, teda na úrovni Európskej únie a aby sa zriadilo akési Európske centrum proti vyháňaniu. Europeizácia tohto problému, ako včera uviedol nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung, však skrýva riziko, že sa zabudne na vážne diskusie, ktoré by sa mali konať na národných úrovniach v Nemecku, ČR, Poľsku, na Slovensku (ak sa má proces týkať aj odsunu Maďarov zo Slovenska). To isté zaznieva aj z Hradčian v Prahe.

Podobné deklarácie môžu vzbudiť oprávnené otázky, či ešte pred budúcoročným rozšírením EÚ sa medzi Európanov nezaseje nové semienko sporov (nedoriešené aspekty minulosti) a či takýto unilaterálny a poľskou stranou vopred neprekonzultovaný ťah, ktorý sa chce zviditeľniť na fóre V4, nespochybní aj samotnú existenciu Vyšehradskej štvorky. Lebo je jasné, že Budapešť sa veľmi rada pridá k podobným iniciatívam (najnovšia desaťtisícová listová kampaň Maďarov zo Slovenska, ktorí sa cítia poškodení Benešovými dekrétmi, iste nie je samoúčelná!) a vo „vé štvorke“ tak môžu vzniknúť dva tábory: Poľsko a Maďarsko verzus ČR a Slovensko.

Najpozitívnejšou stránkou celej veci je spoločná výzva nemeckého a poľského prezidenta, že odteraz už nebudú platiť žiadne nároky na hmotné odškodnenie, vzájomné obviňovanie a predkladanie účtov za straty a zločiny bývalej vojny. Čiže žiadne budúce útoky na rozpočty ČR, SR, ale aj Poľska zo strany sudetských Nemcov, karpatských či hornouhorských Maďarov. Veľmi dôležitá vec! Práve to je tá hrubá čiara, za ktorou by mali dostať priestor už iba historici.

Iaromír Novák

Počasie

Prevládajúce počasie môže nepriaznivo pôsobiť na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia sa. Reakcie môžu byť pomalšie a menej presné. To môže zvýšiť riziko úrazov a nehôd, preto je nutná opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave a v povolaniach vyžadujúcich si dobrú koncentráciu a pohotové reakcie. Častejšie sa môžu vyskytovať migrenózne bolesti hlavy, mrzutosť a podráždenosť. U pacientov s prieduškovou astmou je zvýšený sklon k dýchacím ťažkostiam.Zajtra pretrvávanie uvedených vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude veľká, cez deň zmenšená oblačnosť. Ráno a predpoludním miestami zamračené nízkou oblačnosťou. Miestami občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Najvyššia denná teplota 8 až 12 stupňov. Nočná teplota 4 až 0 stupňov. Južný až juhozápadný, popoludní na juhozápade severozápadný vietor 3 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 1 stupňa. n V sobotu bude polooblačno, ráno a predpoludním miestami hmla, ojedinele s mrholením. Nočná teplota +4 až 0, denná 10 až 14 stupňov. V nedeľu bude polooblačno, miestami občasný dážď. Nočná teplota +4 až 0, denná 10 až 14, na severe okolo 8 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.33 a zapadne o 17.38 hod.

Amsterdamdážď9
Aténypolooblačno19
Belehradoblačno13
Berlínzamračené5
Bratislavaoblačno12
Bruseldážď11
Budapešťoblačno8
Bukurešťoblačno12
Frankfurtdážď9
Helsinkidážď6
Istanbuldážď19
Kodaňdážď5
Kyjevdážď3
Lisabondážď14
Londýndážď7
Madridprehánky14
Moskvaoblačno7
Oslodážď4
Paríždážď12
Prahazamračené6
Rímdážď17
Sofiajasno11
Štokholmdážď5
Varšavaoblačno7
Viedeňzamračené12
Záhrebzamračené13
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.