Hospodársky denník
USD35,221 Sk
EUR41,226 Sk
CHF26,698 Sk
CZK1,289 Sk
  Pondelok  6.Októbra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













RÍMSKE EUROOBAVY

Dosť stereotypne všetky cesty vedú do Ríma. Po víkende aspoň jedna „la strada“ z večného mesta celkom netradične vedie k Ústave EÚ. Alebo povedané jemne poetickým slovníkom českého premiéra Vladimíra Špidlu, medzivládna konferencia o návrhu európskej ústavnej zmluvy je „odsúdená na úspech“. Sám Špidla pritom (už menej kvetnato) pripúšťa, že dohoda za každú cenu by nemusela byť najšťastnejším východiskom a osobne dáva prednosť „kvalite pred časom“.

Jeho názor nie je ojedinelý. Čoraz viac politikov, organizácií aj občanov v náznakoch alebo verejne vyjadruje obavy zo súčasného priebehu zjednocovania kontinentu. Ich výhrady ani tak nesmerujú k tvrdeniu z víkendovej Rímskej deklarácie, že „integračný proces je dôležitým poslaním Európy“. Prospešnosť vzájomného politického a ekonomického zbližovania sa spochybňujú hádam len radikáli. Prívrženci hlavného politického prúdu sa skôr zamýšľajú nad slovami nemeckého kancelára Gerharda Schrödera o tom, ako „proces rozšírenia a Ústava EÚ sú dve strany tej istej mince“. Súčasný návrh ústavnej zmluvy je totiž len jedným z možných základov integrácie a rozšírenia, a vôbec nie jediným. Pritom rozsudok nad tým, či súčasný návrh (ktorý pravdepodobne bude s menšími úpravami aj schválený) bol šťastnou voľbou, vynesie až história.

V každom prípade bolo zaujímavé sledovať, ako počas rímskeho víkendu prejavujú nedôveru v súčasné smerovanie kontinentu najrozličnejšie politické, ekonomické a záujmové skupiny. Ako obyčajne, najviac sa zvýraznili skupiny anarchistov, hlásiace sa k antiglobalistickému hnutiu, ktoré sa podľa zvyku uchýlili k chronicky známemu demolovaniu výkladov a iným formám pouličných násilností. Tak ešte raz vrhli tieň na zvyšok antiglobalistického hnutia. Pritom väčšina účastníkov 70-tisícovej demonštrácie (údaj organizátorov) ponúka omnoho serióznejšie zargumentovanú kritiku európskej integrácie, týkajúcu sa potláčania národných kultúr či ekonomických, politických, ba aj ekologických rizík.

Čo sa týka početnosti, najväčšie boli demonštrácie Európskej konfederácie odborov, podľa organizátorov sa na nich zúčastnilo až 250 000 osôb. Demonštranti požadovali viac sociálnej Európy. Väčšina z nich prišla z Talianska, ale do sprievodu odborárov vyslali svoje delegácie mnohé krajiny, napríklad Francúzsko, Belgicko, Nemecko, Portugalsko, Poľsko, Slovinsko a iné.

Najväčšie šance na úspech so svojimi pripomienkami predsa majú predstavitelia jednotlivých krajín. Za zmienku preto určite stojí iniciatíva predsedov vlád siedmich súčasných a budúcich členských krajín EÚ pod vedením Rakúska a Fínska, ktoré ešte pred začiatkom medzivládnej konferencie sformulovali požiadavky na budúcu Ústavu EÚ v liste, adresovanom predsedovi talianskej vlády Silviovi Berlusconimu. Predsedovia vlád Rakúska, Fínska, Maďarska, Českej republiky, Slovinska, Litvy a Malty znova požadujú, aby členské štáty mohli nastoliť všetky otázky, ktoré pokladajú za dôležité, počas 2,5 mesiaca trvajúcej medzivládnej konferencie. Autori listu zdôraznili, že chcú opäť otvoriť diskusiu o štatúte Rady Európy a stálom prezidentovi únie podľa návrhu Konventu, ktorého cieľom je zrušiť polročné rotujúce predsedníctvo v EÚ, zabezpečované jednou krajinou. Sedmička politikov chce tiež znova prediskutovať rozdelenie kresiel v Európskom parlamente.

Inými slovami, účastníci konferencie by mali dobre zvážiť všetky plusy a mínusy predtým, než definitívne schvália ústavnú zmluvu EÚ. Bez ohľadu na to, že sú „odsúdení na úspech“.

Rastislav Boldocký

Počasie

Dnes očakávame prevládanie pomerne nepriaznivých účinkov počasia na celom území Slovenska. Pretrvávať môžu ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zvyšujú sa ťažkosti u pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím (anginózne bolesti) a s ochoreniami dýchacích ciest. Nižšia môže byť telesná a duševná výkonnosť a schopnosť sústredenia. Zvýšená je náchylnosť na nervozitu, predráždenosť, depresiu a celkové nepríjemné telesné a duševné pocity, prípadne zažívacie ťažkosti.Zajtra očakávame pretrvávanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené. Miestami dážď alebo prehánky, od stredných polôh sneženie. Popoludní na západe časom zmenšená oblačnosť. Najvyššia teplota prevažne 10 až 14 stupňov. Severozápadný vietor 5 až 8, na juhozápade v nárazoch 10 až 15 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m klesne na 4 stupne.n V utorok bude veľká oblačnosť až zamračené a časom dážď, od stredných polôh sneženie. Nočná teplota 10 až 6, denná teplota 11 až 15, na severe miestami okolo 9 stupňov. V stredu bude prevažne veľká oblačnosť. Prehánky od stredných polôh snehové. Najintenzívnejšie zrážky očakávame v severných okresoch. Nočná teplota 9 až 5, denná teplota 10 až 14, na severe len okolo 8 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.01 a zapadne o 18.17 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdamdážď12
Aténypolooblačno24
Belehradpolojasno22
Berlíndážď12
Bratislavaprehánky16
Bruseldážď13
Budapešťprehánky16
Bukurešťdážď21
Frankfurtoblačno13
Helsinkiprehánky10
Istanbulpolooblačno24
Kodaňdážď11
Kyjevdážď14
Lisabonslnečno22
Londýnprehánky11
Madridslnečno21
Milánopolojasno23
Moskvaprehánky15
Oslodážď11
Paríždážď15
Prahaoblačno13
Rímpolojasno24
Sofiadážď22
Štokholmprehánky11
Varšavaoblačno13
Viedeňprehánky15
Záhrebpolooblačno19
Ženevadážď14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.