Hospodársky denník
USD35,041 Sk
EUR41,282 Sk
CHF26,673 Sk
CZK1,294 Sk
  Streda  8.Októbra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













MAFIA, TÁ SA DÁ POTLAČIŤ, ALE ČO S BIELOGOLIEROVOU?

Hodnotiace posudky Európskej únie znejú celkom sľubne, dobrý dojem však nezaplaší názor mnohých, že únia otvára svoje brány záplave korupcie a kšeftovania. Veľkú mieru korupcie nám vyčíta Európska komisia už niekoľko rokov. Európsky komisár pre rozšírenie Günter Verheugen nedávno znova osobitne upozornil aj Slovensko na potrebu boja proti korupcii, organizovanému zločinu či obchodovaniu s ľuďmi. Korupciu označil za rakovinu strednej Európy, ktorú treba zničiť. Šírka korupcie dusí ekonomiku, ale napriek snahám sa nedarí podstatne zmeniť jej rozsah. Niektoré domáce zdroje pripúšťajú, že doslova všetko je vraj u nás na predaj za príslušný úplatok. Korupcii sa nebránia predstavitelia výkonnej ani súdnej moci, zákonodarcovia a dokonca ani občania. Dnes je o jej všadeprítomnosti presvedčených až 89 percent obyvateľov. Dokonca pripúšťajú, že korupcia je všeobecným javom.

Dokonca i minister vnútra Vladimír Palko priznal, že najväčším problémom, ktorý pomáha slovenskému organizovanému zločinu prenikať aj do vysokých podnikateľských a politických kruhov, je korupcia. Polícia však s mafiou nedokáže účinne bojovať, pokiaľ tento boj nebude komplexný a na všetkých úrovniach. Zodpovednosť majú aj občania. Boj proti mafii totiž nikdy nesúvisí iba so stavom ministerstva vnútra, ale aj s celospoločenskou atmosférou. Podľa jedného prieskumu verejnej mienky občania vidia najväčšie zlo v mafiánoch s bielymi goliermi, ktorí nemusia a ani

nepoužívajú násilie,

používajú peniaze. Robia podvody v ekonomickej oblasti a korumpujú všetkých, ktorých treba korumpovať, aby sa im nič nestalo. Problém je, že nemusí ísť o ľahko viditeľnú korupciu. Vládny kabinet má vypracovaný program boja s korupciou. Novinkou v právnom prostredí bude zákon o vstupe verejnosti do legislatívneho procesu o lobingu. Touto právnou úpravou sa chce dosiahnuť stav, aby mohla verejnosť a záujmové skupiny vstúpiť do legislatívneho procesu pri príprave nielen vládnych návrhov zákonov, ale aj právnych noriem pripravených poslancami. Obce a vyššie územné celky budú mať povinnosť zverejniť každý svoj návrh nariadení ešte predtým, ako o nich príslušný orgán bude rozhodovať. Tento princíp výrazne posilní právnu istotu občana a v neposlednom rade aj spoločenskú akceptáciu normy po jej schválení. Vládny kabinet si od takéhoto zákona sľubuje antikorupčný efekt pri tvorbe právnych noriem a transparentnosť od ich vzniku. Na svojom rokovaní ho chce prerokovať ešte v októbri. Vznikne tzv. register adresátov, zahŕňajúci zoznam všetkých subjektov prejavujúcich záujem získať informácie o legislatívnych aktivitách všetkých subjektov štátnej správy. Zákon by mal výhľadovo riešiť aj pracovné stretnutia a kontakty zamestnancov všetkých úradov

verejnej sféry

mimo oficiálnych protokolov. Doteraz majú takúto povinnosť iba štátni zamestnanci vo funkcii mimoriadnej významnosti. Sociológovia tvrdia, že úplatkárstvo je u nás ešte stále vnímané ako „prirodzené správanie“ v situácii, keď normálna cesta vybavovania záležitostí nevedie k úspechu, i ako známka rastúcej nedôvery bežnej spoločnosti voči inštitúciám, funkcii štátu a spochybneniu legitimity elít a sociálna nerovnosť. A hoci práve štát so svojimi výkonnými orgánmi by mal razantne zasiahnuť proti korupcii, súčasne je občanmi vnímaný ako zdroj beznádeje a miesto vzniku korupčných prejavov. Podľa štatistických odhadov vynaložia Slováci ročne na úplatky viac ako 2,6 miliardy korún. Analytici vravia, že je to podstatne viac. Jedinou cestou ako z bludného kruhu von, je znížiť toleranciu spoločnosti, narušiť pocit, že normálne je uplácať, napadnúť legitimitu skorumpovaných činiteľov.

Eleonóra Bujačková

Počasie

Na našom území očakávame mierne dráždivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť výkonnejšie a aktívnejšie. Intenzívnejšie sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, výraznejšie pri ochoreniach krčnej chrbtice. Je sklon k depresívnym stavom a k zvýšeniu krvného tlaku, prípadne k anginóznym ťažkostiam. Zhoršiť sa môže priebeh ekzematóznych kožných ochorení.Zajtra predpokladáme zvýšenie nepriaznivých vplyvov počasia. Častejší môže byť výskyt ťažkostí pri ochoreniach srdcovo-cievneho aj dýchacieho systému. Znížiť sa môže výkonnosť a schopnosť sústredenia.(zč)

n Dnes bude premenlivá, na juhu časom zmenšená oblačnosť a na väčšine územia prehánky, od 800 m snehové. Najvyššia teplota 7 až 11, na severe len okolo 5 stupňov, na horách vo výške 1500 m klesne teplota na -2 stupne. Západný až severozápadný vietor 7 až 11 m/s, miestami v nárazoch 13 až 16 m/s. Vo vyšších horských polohách časom víchrica.n Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a početné prehánky alebo občasný dážď, asi od 1000 m snehové. Nočná teplota 6 až 2, denná 7 až 11, na severe okolo 5 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky, asi od 1200 m snehové. Nočná teplota 7 až 3, denná 8 až 12, na severe okolo 5 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.00 a zapadne o 18.18 hod.

Amsterdamdážď12
Atényslnečno29
Belehradoblačno14
Berlíndážď12
Bratislavaprehánky11
Bruseldážď11
Budapešťoblačno11
Bukurešťoblačno16
Frankfurtdážď10
Helsinkiprehánky12
Istanbuljasno29
Kodaňdážď11
Kyjevdážď12
Lisabonpolojasno25
Londýnprehánky14
Madridslnečno21
Moskvadážď10
Oslodážď11
Paríždážď13
Prahadážď10
Rímoblačno21
Sofiajasno24
Štokholmprehánky11
Varšavaprehánky9
Viedeňprehánky9
Záhrebzamračené15
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.