Hospodársky denník
USD35,041 Sk
EUR41,282 Sk
CHF26,673 Sk
CZK1,294 Sk
  Streda  8.Októbra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













V réžii galského kohúta

Včera sa v Luxemburgu uskutočnilo zasadnutie Rady ministrov financií členských štátov EÚ (ECOFIN). Jednou z hlavných otázok bol postoj, ktorý Európska únia zaujme k francúzskemu opakovanému nerešpektovaniu Paktu stability a rastu. Ten členským krajinám EÚ nepovoľuje vyšší ako 3-percentný deficit štátneho rozpočtu, čo však Paríž porušil už dvakrát za sebou a podľa vyjadrení francúzskeho ministra financií Francisa Mera to nebude inak ani v roku 2004, keď by mal schodok dosiahnuť 3,6 %. Francúzsko sa bráni argumentom, že prísne limity bránia hospodárskemu oživeniu. Podľa pravidiel EÚ hrozí Francúzsku za nedodržiavanie paktu pokuta, ktorá by mohla dosiahnuť až 3 mld. eur. Napriek tomu to však zatiaľ vyzerá, že k nej EÚ nepristúpi.

Na strane Francúzska stojí Nemecko, čo nie je nič prekvapujúce vo svetle faktu, že Berlín v posledných dvoch rokoch 3-percentný deficit prekročil, a to aj napriek tomu, že práve Nemecko sa výraznou mierou podieľalo na formovaní paktu. Podpornú ruku podáva Parížu dlhodobo Rím, ktorý už niekoľkokrát vyzval na flexibilnejšiu interpretáciu pravidiel.

Pochybnosti o ochote

Medzi krajiny, ktoré najviac volajú po potrestaní krajiny galského kohúta, sa radí Rakúsko, Fínsko, ale predovšetkým Holandsko. „Je veľmi, veľmi jasné, že sme teraz v kritickej fáze procesu nadmerného deficitu,“ uviedol podľa agentúry REUTERS rakúsky minister financií Karl-Heinz Grasser, „ (a sú tu) masívne pochybnosti o (francúzskej) politickej ochote dostať sa pod 3 %.“ Holandsko dokonca hovorí o tom, že by mohlo Európsku komisiu dohnať až pred Európsky súdny dvor, ak sa postaví k francúzskemu schodku benevolentne. Práve Európska komisia má dozerať na dodržiavanie Paktu stability a rastu.

Francúzska ignorácia paktu sa veľmi nepozdáva ani niektorým menším krajinám, ktoré tiež mali problémy s dodržaním trojpercentného schodku, avšak na rozdiel od Paríža vykonali potrebné reformy, aby deficit znížili. Týka sa to napríklad Belgicka a Luxemburska. Ich postoj je však oveľa miernejší ako v prípade Holandska. „To, čo bolo zaujímavé a presvedčivé, bol záväzok nielen priviesť deficit pod 3 %, ale aj Merova ochota vykonať štrukturálne reformy,“ podporil Francúzov belgický minister Didier Reynders vo vyjadrení pre REUTERS. Konečné rozhodnutie by mala stanoviť Európska komisia začiatkom novembra.

Monopol búrz sa končí

Ministri financií sa okrem francúzskeho deficitu zaoberali aj niekoľkými ďalšími otázkami. Krajiny sa dohodli na tom, že v budúcnosti už bude v Európskej únii možné vykonávať obchodovanie s akciami aj mimo burzy. To umožní výraznejšie zapojenie bánk do tohto procesu. Dosiaľ si jednotlivé štáty v tomto smere mohli stanovovať vlastné pravidlá, pričom napríklad vo Francúzsku, v Taliansku a Belgicku mali burzy na obchodovanie s akciami výhradné právo. Banky budú musieť na oplátku zverejňovať cenu, za ktorú sú ochotní nakupovať a predávať ešte pred samotným uskutočnením transakcie.

Pripravované zmeny sa chystajú aj v prípade dane z pridanej hodnoty na elektrinu a plyn. Tá sa bude v budúcnosti platiť štátu, z ktorého pochádza spotrebiteľ a nie dodávateľ, ako to bolo doteraz. Do programu sa dostala aj iniciatíva Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka, zamierená na dosiahnutie vyššieho ekonomického rastu. „Je potrebné konať, aby sme podporili dlhodobý rastový potenciál oživením investícií v kľúčových oblastiach, predovšetkým pomocou celoeurópskych projektov, inovácií a výskumu a vývoja,“ uvádza sa v ich spoločnom vyhlásení.

Michal Mušák

Počasie

Na našom území očakávame mierne dráždivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť výkonnejšie a aktívnejšie. Intenzívnejšie sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, výraznejšie pri ochoreniach krčnej chrbtice. Je sklon k depresívnym stavom a k zvýšeniu krvného tlaku, prípadne k anginóznym ťažkostiam. Zhoršiť sa môže priebeh ekzematóznych kožných ochorení.Zajtra predpokladáme zvýšenie nepriaznivých vplyvov počasia. Častejší môže byť výskyt ťažkostí pri ochoreniach srdcovo-cievneho aj dýchacieho systému. Znížiť sa môže výkonnosť a schopnosť sústredenia.(zč)

n Dnes bude premenlivá, na juhu časom zmenšená oblačnosť a na väčšine územia prehánky, od 800 m snehové. Najvyššia teplota 7 až 11, na severe len okolo 5 stupňov, na horách vo výške 1500 m klesne teplota na -2 stupne. Západný až severozápadný vietor 7 až 11 m/s, miestami v nárazoch 13 až 16 m/s. Vo vyšších horských polohách časom víchrica.n Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a početné prehánky alebo občasný dážď, asi od 1000 m snehové. Nočná teplota 6 až 2, denná 7 až 11, na severe okolo 5 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky, asi od 1200 m snehové. Nočná teplota 7 až 3, denná 8 až 12, na severe okolo 5 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.00 a zapadne o 18.18 hod.

Amsterdamdážď12
Atényslnečno29
Belehradoblačno14
Berlíndážď12
Bratislavaprehánky11
Bruseldážď11
Budapešťoblačno11
Bukurešťoblačno16
Frankfurtdážď10
Helsinkiprehánky12
Istanbuljasno29
Kodaňdážď11
Kyjevdážď12
Lisabonpolojasno25
Londýnprehánky14
Madridslnečno21
Moskvadážď10
Oslodážď11
Paríždážď13
Prahadážď10
Rímoblačno21
Sofiajasno24
Štokholmprehánky11
Varšavaprehánky9
Viedeňprehánky9
Záhrebzamračené15
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.