Hospodársky denník
USD36,085 Sk
EUR41,231 Sk
CHF26,281 Sk
CZK1,292 Sk
  Pondelok  10.Novembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













KOHO WATERLOO?

Peter Kasalovský

Waterloo je obec v brabantskom Belgicku. Je spojená s poslednou bitkou Napoleona I. Ten v polovici marca 1815 opustil ostrov Elbu, zosadil kráľa a chopil sa opäť moci. Jeho vojská potom zaútočili 18. júna 1815 na britsko-hannoversko-holandské vojská vojvodcu A. W. Wellingtona. Keď sa k nim pridali pruské zbory maršala G. L. Blüchera, tak o výsledku bitky bolo rozhodnuté. Po stodňovej vláde Napoleon I. putoval ako prominentný väzeň na Ostrov sv. Heleny, kde o šesť rokov zomrel. Bitka v blízkosti obce Waterloo bola poslednou „napoleonskou“ a dodnes sa názvom obce - v prenesenom význame slova - označuje definitívny koniec jednej éry. Prečo však dnes pripomíname to najzákladnejšie o tejto udalosti, resp. o pôvode pojmu?

Jeden z našich politikov pred víkendom totiž ohlásil, že v Národnej rade SR už zajtra bude taká bitka, ktorú možno prirovnať k tej spred takmer dvoch storočí pri Waterloo. Bude jednou z najväčších bitiek medzi opozíciou a koalíciou v našom parlamente, vyhlásil Robert Fico. Chce predložiť pozmeňovacie návrhy k vládnej novele zákona o veľkej privatizácii. Jedným z cieľov je, aby v zmluve o privatizácii SPP bolo zrušené, že vlastník 49-percentného balíka akcií má prednostné právo na kúpu ďalších troch percent akcií podniku. Chce, aby parlament zaviazal vládu predložiť všetky zmluvné dokumenty, ktoré boli podpísané pri privatizácii SPP a ďalších podnikov. „Vláda nám povedala iba čiastočnú pravdu, pokiaľ ide o privatizáciu SPP,“ zdôraznil R. Fico.

Nepochybujme o tom, že pôjde o jednu z najväčších bitiek v našom parlamente. Boli všelijaké bitky v tom našom zákonodarnom zbore, ale len v jedinej zvíťazila opozícia nad koalíciou. Stalo sa tak vďaka rozkladu koalície, ale víťazstvo neznamenalo koniec jednej éry. Vtedy a potom aj pred piatimi rokmi opätovne deklasovaní politici sú dodnes politicky živí a môžu sa stať v nadchádzajúcej bitke, ale skôr súboji o znenie-neznenie pre budúcnosť viac ako významného zákona spojencami strany Smer. Keď už sme však pripomenuli bitku pri Waterloo, tak predsa len treba dešifrovať, kto stojí na ktorej strane. Alebo, kto by mal byť definitívne porazený? Keďže rovnosť strán nie je vylúčená, tak by mohlo rozhodnúť aj v tomto prípade „pruské vojsko“.

Bez „pruského vojska“ je víťazstvo útočiacich nemožné. Nie je vylúčené, že teoreticky jestvuje, pokiaľ budeme myslieť na nedávne pokusy koalície o zvolenie podpredsedu NR SR. O niekoľko hodín po druhom akte voľby, trápneho pokusu o jednotu a potvrdenie si vlastnej väčšiny, sa však toto vojsko vyparilo a ostala po ňom neveľmi príjemná vôňa. Je možné, že sa k strane Smer, ktorá podľa jej lídra R. Fica dokonca nevie, ako sa zachovajú ostatné strany z opozičného brehu v tomto súboji, pridajú tajomní neznámi z koaličného vojska? Keby opozícia bola jedným mužom a získala na svoju stranu čatu z radov protivníkov, tak by sa dalo hovoriť nie o súboji, ale o bitke ako pri Waterloo. Prinajmenej by išlo o začiatok konca koalície.

Ak však ide strana Smer do tohto útoku bez istej dohody o spojenectve s mečiarovcami, tkáčovcami a ševcovco-hoptákovcami a s čatou neznámych odbojníkov z koalície, tak by mal R. Fico vyjaviť, prečo verejnosti avizoval podobnosť svojho útoku s bitkou pri Waterloo. O jednu menšiu sa už postaral a bolo ňou pamätné a takmer zabudnuté rokovanie parlamentu o korupcii, ktoré práve z hľadiska verejnej mienky prinieslo len veľké nič. Okrem silných rečí vynieslo aj niekoľko vyšetrovaní a súdnu dohru bez konca. Ak by sa mala situácia opakovať, tak by sme mohli bojovníkov za odkrytie „pravdy“ o privatizačných zmluvách SPP a iných podnikov, ale aj za likvidáciu podstaty vládneho návrhu zákona o veľkej privatizácii považovať len za hrdinských rečníkov.

Z rečí však živí nebudeme, a podľa všetkého nepôjde o bitku ako pri Waterloo, ale len o súboj názorov, ktorého výsledkom bude len nový opar z mrazivého dychu rečníkov zo Smeru a jeho spojencov. Takpovediac príprava naň minulotýždňovým otvorením parlamentnej diskusie o viac ako problematickom oddlžovaní zdravotníctva prostredníctvom a. s. Veriteľ a jej výsledkom vo forme obsahom relatívneho pokojného uznesenia, prijatého koaličnou väčšinou, nasvedčuje dosť jasne, že k druhej porážke vládnej koalície opozíciou vo veci prioritnej a pre budúcnosť vskutku kľúčovej si budeme musieť ešte chvíľu počkať.

Peter Kasalovský

Počasie

Dnes bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Hlboký spánok počas oddychových fáz pomáha lepšiemu zotaveniu organizmu. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa však majú vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresom. Je sklon k zvýšeniu pulzovej frekvencie. V nižších polohách pri zhoršených rozptylových podmienkach miestami možnosť zhoršenia ťažkostí pri ochoreniach dýchacieho systému (najmä v priemyselných oblastiach). Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať sklonom k migrénam a pocitom závratu. Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených, zväčša priaznivých vplyvov počasia.n Dnes bude jasno až polojasno. V nižších polohách zrána a predpoludním na mnohých miestach hmla alebo nízka oblačnosť, najmä na západe, ktorá sa na niektorých miestach udrží po celý deň. Ojedinele slabé mrholenie. Najvyššia denná teplota 9 až 14, pri celodennej hmle alebo nízkej oblačnosti len okolo 6 stupňov. Slabý premenlivý, na východe prevažne severný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 9 stupňov. n V utorok bude jasno až polojasno, ráno v nižších polohách ojedinele hmla. Najnižšia nočná teplota 0 až -5, v dolinách a kotlinách miestami okolo -7, najvyššia denná teplota 5 až 9 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota 0 až -6, v dolinách a kotlinách miestami -8, najvyššia denná teplota 4 až 8 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 6.55 a zapadne o 16.17 hod.

Amsterdampolooblačno10
Atényzamračené10
Belehradpolooblačno10
Berlínslnečno9
Bratislavapolojasno9
Bruselzamračené10
Budapešťpolojasno9
Bukurešťpolooblačno10
Frankfurtpolooblačno9
Helsinkislnečno6
Istanbulzamračené6
Kodaňpolooblačno7
Kyjevdážď so snehom1
Lisabonpolooblačno18
Londýnpolooblačno12
Madridprehánky14
Moskvaoblačno3
Oslopolooblačno6
Parížoblačno10
Prahaslnečno7
Rímslnečno17
Sofiapolojasno6
Štokholmoblačno7
Varšavazamračené1
Viedeňpolooblačno9
Záhreboblačno6
Ženevadážď9

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 6. 11. 2003: Bratislava 101,65, Sliač 99,53, Košice 100,46, Poprad 95,03, za 7. 11. 2003: Bratislava 101,63, Sliač 99,48, Košice 100,48, Poprad 95,04, za 8. 11. 2003: Bratislava 101,66, Sliač 99,54, Košice 100,50, Poprad 95,03.Údaje poskytuje SPP.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.