Hospodársky denník
USD35,829 Sk
EUR41,186 Sk
CHF26,242 Sk
CZK1,288 Sk
  Streda  12.Novembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













NIE NA ÚKOR NIEKOHO, ALE V ZÁUJME KONSENZU

Nielen v uplynulom týždni, ale niekoľkokrát v tomto roku bola z viacerých strán vyslovená kritika na adresu pôsobenia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky (AZZZ SR), jej prezídia a tiež prezidenta Michala Ľacha. Z kuloárov členských zväzov a iných podnikateľských, respektíve zamestnávateľských organizácií sa neraz dostala do verejnosti zaručene pravdivá informácia, že možno už zajtra sa uskutoční „palácový prevrat“ a pôjde sa po novom. Od fám či rozširovaných želaní ku skutkom je neraz dosť ďaleko. Prezidentom AZZZ SR je stále generálny riaditeľ Chemosvitu Michal Ľach, ktorý sa vyjadruje o horúcej situácii v Asociácii.

Klub 500, respektíve jeho predseda V. Soták, chce iniciovať zmenu vo vedení AZZZ SR, pretože nedostatočne obhajuje záujmy podnikateľov a v súčasnosti je najslabším článkom tripartity.

M. Ľach: Pán Soták ako hlavný predstaviteľ Klubu 500 má právo na svoje názory. Má právo hovoriť o nich na Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení, kde Klub 500 je pridruženým členom. Proces zmien je aj v Asociácii, tak ako aj v celej našej spoločnosti, postupný a je potrebné, aby pokračoval ďalej. Zmenami sme začali už v minulom roku. Jednak s filozofiou potrieb, filozofiou v oblasti formulovania Zákonníka práce, filozofiou v oblasti daňovej reformy a ostatných sociálnych reforiem. Názor, že nedostatočne obhajuje záujmy podnikateľov v rámci tripartity, to je názor pána V. Sotáka. Rada hospodárskej a sociálnej dohody je orgán, alebo inštitúcia, ktorá má hľadať konsenzus v rámci možností, ktoré spoločnosť v danom období má k dispozícii. Musí hľadať konsenzus tak, aby všetci traja sociálni partneri, vláda i odbory, mohli dané stanovisko ktoréhokoľvek partnera, teda v tomto prípade Asociácie, akceptovať.

Tak ako v doterajšom vývoji a postavení Asociácie sú niektoré zmeny, alebo rozhodnutia vlády, respektíve Úradu pre reguláciu sieťových odvetví nie celkom akceptovateľné v danom období pre určitú časť podnikateľskej sféry. Treba však vychádzať z jedného. Všetci sme sa hlásili k nevyhnutným reformám, hlásili sme sa k trhovej ekonomike. A budovanie trhovej ekonomiky, budovanie voľného obchodu, neobmedzeného trhu, voľného pohybu pracovných síl, voľného pohybu kapitálu nesie so sebou aj niektoré bolestné rozhodnutia, ktorým sa musíme prispôsobiť, to je na jednej strane. Na druhej strane treba vidieť, či rozhodnutie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a vlády v oblasti zmeny cien elektrickej energie a plynu boli v takejto výške potrebné a tak, ako sme my navrhovali. Podľa môjho názoru bolo žiaduce v danom období ísť postupnými krokmi. Potom by tieto zmeny boli menej bolestné.

Bolo rozhodnuté aj napriek tomu, že sme viedli rokovania aj s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví, aj s vládou SR, osobitne s predsedom vlády M. Dzurindom, ktorí však boli k zmene daného rozhodnutia neprístupní. Majú na to právo, majú zodpovednosť, samozrejme, so všetkými dôsledkami, ktoré sa potom prenesú do podnikateľskej sféry. Takisto je potrebné vidieť, že ceny niektorých médií, mám na mysli ceny elektrickej energie a tiež palív, ktoré veľmi negatívne vplývajú na rozvoj podnikateľských aktivít, sú vyššie ako v okolitých štátoch, konkrétne elektrická energia, motorová nafta, a toto považujeme za negatívne. Vláda si to musí uvedomiť a musí si to uvedomiť aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, aby nerobili rozhodnutia, ktoré nie sú porovnateľné s okolitým trhom, pretože tým prispieva k likvidácii domácej podnikateľskej sféry. Takže znovu opakujem, nevyhnutné reformy, ich akceptácia, a prispôsobenie sa im a možnosť riešenia zmien nie na úkor niekoho, ale v prospech alebo v rámci konsenzu so všetkými.

Je AZZZ dnes vôbec funkčná? Do akej miery sú vaši tripartitní partneri ochotní rešpektovať vaše odporúčania?

M. Ľach: Otázka, či je Asociácia funkčná, je neadekvátna, alebo nesprávna. Asociácia je funkčná, veď si plní svoje úlohy v rámci medzinárodnej organizácie, tak ako som už spomínal v iných svojich vyjadreniach, či už je to UNICE - Medzinárodná organizácia zamestnávateľov a priemyselníkov, či už je to ILO - Medzinárodná organizácia práce, či je to Medzinárodný kongres priemyselníkov a zamestnávateľov. Tam je Asociácia známa, funkčná i aktívna. Som presvedčený o tom, že aj v rámci tripartity je Asociácia aktívna. Treba však vidieť aj štruktúru členov Asociácie v tom zmysle, že členmi sú štátne podniky, súkromné podniky a dosť často prichádzame do konfliktu záujmov so záujmami štátnych podnikov, teda vlády, a našimi záujmami, či už to bolo v oblasti plynu, privatizácie elektrickej energie a pod.

Ste presvedčený, že Asociácia skutočne reprezentuje väčšinu zamestnávateľov?

M. Ľach: Som presvedčený o tom, že Asociácia reprezentuje väčšinu zamestnávateľov, ktorí sú ochotní budovať dlhodobé vzťahy, dlhodobú pozíciu s predstaviteľmi vlád, parlamentu a tiež so sociálnymi partnermi, teda s odborármi. Dnes, keď sa Európa podstatne rýchlejšie globalizuje, Európa sa viac otvára aj pre nás v súvislosti so vstupom do Európskej únie. Veľmi významnú úlohu budú hrať vzťahy medzi zamestnancami a zamestnávateľmi, pretože tento proces globalizácie bude vo väčšej miere vyhrocovať konkurenčný boj, vzťahy na trhu. Je potrebné hľadať priestor na podstatne väčšiu flexibilitu, na znižovanie celkových nákladov, na to, ako expandovať a podľa môjho názoru a doterajších skúseností aj z poznatkov procesov, ktoré sa dnes dejú v krajinách Európskej únie, budeme musieť hľadať prehĺbenie vzťahov s tými, ktorých riadime, ktorých zamestnávame, aby boli záujmy v prevažnej väčšine spoločné.

Chemosvit je jednou z mála firiem, ktoré si roky udržiavajú dobrý štandard. Ako vnímate súčasné ekonomické opatrenia?

M. Ľach: Je pravda, že Chemosvit si udržiava dlhodobo dobrý štandard, postavenie na trhu. Vzťahy vo vnútri firmy aj napriek tomu, že nevyhnutné ekonomické reformy, rozhodnutia vlády majú takisto negatívny vplyv. Len tento rok zvýšenie cien energií znamenalo negatívny dopad 80 milión korún. Nehovorím o negatívnych dosahoch zmeny kurzu koruny oproti doláru, českej korune, euru, čo má takisto značný negatívny vplyv. Samozrejme, že sa s tým musíme vyrovnať. My sme rok 2003 vyhlásili za rok energetických úspor a myslím si, že sa nám to celkom darí. Hľadáme na každom mieste, na každom pracovisku možnosti jednak zníženia spotreby, ale aj možnosti regulácie spotreby. Snažíme sa presúvať niektoré výroby, pokiaľ je to možné, na časový horizont, keď nie sú energetické špičky, keď energia nie je najdrahšia. Takisto si uvedomujeme, že sú reformy, ktoré sú jednak nevyhnutné už vzhľadom na samotnú filozofiu vstupu do jednotnej Európy a budú pozitívne, alebo negatívne. Reformy v oblasti zvyšovania cien elektrickej energie alebo približovanie sa cien všetkých druhov energie k cenám európskeho trhu, samozrejme, že pôsobia negatívne, ale na druhej strane reformy v oblasti daňovej sústavy pôsobia pozitívne a motivačne. Takže, na jednej strane negatívne vplyvy, na druhej strane pozitívne vplyvy a v tomto prostredí musíme fungovať.

Sú navrhované ceny energie skutočne likvidačné?

M. Ľach: My sa snažíme študovať trhy EÚ, pretože tam smeruje prevažná časť našej produkcie a s nimi sa musíme porovnávať, prispôsobovať sa všetkým pravidlám, ktoré sú tam. Jednak cien surovín materiálov, jednak dosahovaných cien pri predaji, ale samozrejme aj od ďalších nákladov, ako sú predovšetkým mzdy, ktoré tvoria značnú časť našich celkových nákladov. S očakávaným vstupom do EÚ sa dá predpokladať nárast cien základných produktov, či už potravín, alebo spotrebného tovaru. Ostatné ceny sú už, myslím, na európskej úrovni a z toho dôvodu sa dá očakávať značný nárast požiadaviek zamestnancov na mzdy. Toto, samozrejme, bude možné riešiť a pripravovať sa na to jednak hľadaním nových odberateľov, expanziou na trhy, ktoré dnes ešte nie sú celkom obsadené, hľadaním spoločných partnerov v podnikaní, investovaní, rozvoji, ale aj v oblasti zvyšovania výkonnosti, produktivity práce. Takže, my vnímame celý proces začleňovania sa do svetového trhu ako proces nevyhnutný, nezvratný, ktorý my, ako malí hráči, nemôžeme ovplyvniť, ale musíme hľadať spôsob, ako sa mu prispôsobiť. Pokiaľ ide o ceny energie, už som spomínal v predchádzajúcich vetách, že vzhľadom na ten obrovský skok môžu byť pre niektoré firmy likvidačné, to je ten prvý dosah. Ale v prípade, že nebudú likvidačné, každý podnikateľ sa bude snažiť znižovať náklady, iné druhy nákladov, respektíve predovšetkým sa zamerať na znižovanie nákladov na pracovnú silu, čo môže niesť so sebou znižovanie stavov a tým aj negatívny dosah na trh práce v podobe zvyšovania nezamestnanosti.

Záverom chcem povedať jedno. Tak ako Chemosvit, aj ostatné podniky na Slovensku sa musia prispôsobiť veľkým hráčom, veľkému trhu, tým globalizačným vplyvom, ktoré sú tu, tej tvrdej konkurencii, ktorá nás sprevádza či už na trhu východnej Európy, alebo trhu západnej Európy, a v súvislosti s tým musíme hľadať spoločné riešenia aj v spolupráci s vládou, s odbormi, aby sme nevytvárali priestor na konflikty. Podobne je to aj v Asociácii, kde sa proces zmien začal. Treba v ňom pokračovať a budúcoročné valné zhromaždenie, ktoré by sa malo uskutočniť tak, ako sa dohodlo už skôr na Prezídiu Asociácie, v júni, a toto obdobie treba využiť na to, aby sa pripravili nové orgány, nový prezident, aby sa zmenila taktika rokovaní, aktivita Asociácie, aj nadväzne na nové miesto vo veľkej a nie celkom jednotnej Európe.

Peter Kasalovský

Počasie

Počasie na území Slovenska bude naďalej pod vplyvom vyššieho tlaku. Nie je podstatnejšia fyzická ani psychická záťaž, len ráno miestami pri nižších teplotách možnosť prechodne zvýšenej záťaže srdcovo-cievneho systému. Preto sú vhodné preventívne opatrenia u pacientov trpiacich na kardiovaskulárne ochorenia. Pozitívne sú účinky počasia na reumatické ochorenia, telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa však majú šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Citliví, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi majú sklon k bolestiam hlavy a pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, zrána v nižších polohách ojedinele hmla. Najvyššia teplota 4 až 8 stupňov. Slabý premenlivý, na juhozápade juhovýchodný vietor 3 až 6 m/s. Na horách vo výške 1500 m okolo -1 stupeň.Vo štvrtok bude jasno až polojasno, ráno lokálne hmla. Nočná teplota -2 až -6, v údoliach miestami okolo -8 stupňov, denná 6 až 10, na severe okolo 4 stupňov. V piatok bude polooblačno až oblačno, ráno miestami hmla. Nočná teplota -2 až -6 stupňov, na severe miestami aj chladnejšie, denná 4 až 8 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.55 a zapadne o 16.17 hod.

Amsterdamzamračené10
Atényoblačno16
Belehradjasno8
Berlínzamračené4
Bratislavajasno7
Bruselpolooblačno9
Budapešťjasno8
Bukurešťoblačno8
Frankfurtjasno8
Helsinkipolojasno5
Istanbuldážď10
Kodaňzamračené7
Kyjevpolooblačno3
Lisabonoblačno17
Londýnoblačno9
Madridoblačno17
Moskvaoblačno4
Oslopolojasno4
Parížjasno7
Prahajasno7
Rímpolooblačno18
Sofiajasno6
Štokholmpolooblačno3
Varšavapolooblačno3
Viedeňjasno7
Záhrebjasno7
Ženevajasno8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.