Hospodársky denník
USD35,551 Sk
EUR41,204 Sk
CHF26,293 Sk
CZK1,285 Sk
  Štvrtok  13.Novembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Malé zemetrasenia na burze

John Reed má v rukách budúcnosť New York Stock Exchange

Americký akciový trh v posledných rokoch sprevádza poriadna smola. Čierne obdobie sa začalo už koncom minulého desaťročia, keď po rokoch blahobytu a ohromných ziskov spľasla akciová bublina. V nasledujúcich mesiacoch sa začali najprv sporadicky, neskôr hromadne objavovať správy o účtovných škandáloch v amerických firmách, ktoré viedli k najväčším krachom v histórii USA. Investori však prekonali aj toto neľahké obdobie a čakali na priaznivé informácie, ktoré by potvrdili priaznivý vývoj ekonomiky. Aj preto sa v poslednom čase zdalo, že zlé roky pre americký akciový trh sa už pomaly stávajú minulosťou. Nakoniec však prišla rana, ktorú nikto nečakal. Pošramotená ostala povesť jednej z najväčších búrz na svete, New York Stock Exchange (NYSE).

Muž, ktorý má očistiť dobré meno newyorského parketu, sa volá John Reed. Bývalý generálny riaditeľ najväčšej investičnej banky na svete Citigroup vzal na seba dočasnú rolu záchrancu NYSE, keď sa v septembri dôvera amerického akciového trhu otriasala v základoch. Dôvodom boli neprimerane vysoké platy a odmeny najvyšších predstaviteľov burzy a najmä bývalého predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa v jednej osobe Roberta Grassa. NYSE na nátlak verejnosti koncom augusta totiž po dlhom čase zverejnila plat svojho šéfa. Grasso podľa tejto informácie od burzy dostal celkovo 140 mil. USD, pričom sa objavili podozrenia, že šéf burzy o niektorých zložkách svojho platu rozhodoval sám. Roberta Grassa nakoniec táto správa stála kreslo, keď sa o pomery na NYSE začal zaujímať orgán dohľadu nad kapitálovým trhom (SEC) a proti šéfovi burzy sa postavili aj najväčší finančníci v Spojených štátoch. Päťdesiatsedemročný Grasso strávil na burze celý svoj profesionálny život a ešte v roku 1995 jeho plat predstavoval 2,2 mil. USD ročne. Podľa agentúry REUTERS už v roku 2001 jeho mzda dosiahla úroveň 25,5 mld. USD. Jeho predchodca a terajší šéf SEC William Donaldson v roku 1992 za tú istú funkciu dostal ročne iba 1,65 mil. USD a v poslednom roku jeho pôsobenia na NYSE mu správna rada burzy priznala „za úspešné riadenie“ odmenu vo výške 200 000 USD.

Z dôchodku povolaný dočasný riaditeľ burzy John Reed nastúpil na nové miesto hneď s niekoľkými návrhmi, ako očistiť dobré meno NYSE. Ako prvé si predsavzal zverejniť výšku odmien a platov najvyšších predstaviteľov newyorskej burzy. Podstatné zmeny sa dotknú aj predstavenstva burzy, kde už nemôžu sedieť predstavitelia spoločností, s akciami ktorých sa na trhu obchoduje. Aj preto do predstavenstva NYSE Reed opäť navrhol aj bývalú ministerku zahraničných veci Madeleine Albrightovú.

Dočasný šéf burzy sa takto chce vyhnúť možným konfliktom záujmu a zbaviť NYSE podozrenia z manipulácie s informáciami. Niektorí investori navrhli vymeniť súčasný obchodný systém postavený na tzv. tvorcoch trhu (market-makeroch), za elektronický, ako používa drvivá väčšina búrz na svete. Obávajú sa totiž zneužitia informácii v prospech vybraných klientov. Reed tento návrh, ktorý mimochodom presadzuje aj najväčší klient burzy investičná spoločnosť Fidelity Investments, rázne odmietol. Podľa neho je súčasný zastaraný systém plne vyhovujúci. „Tvorcovia trhu sa naozaj správali nesprávne a porušovali pravidlá. Systém však fungoval,“ povedal Reed len pár hodín potom, ako NYSE začala disciplinárne konanie proti piatim market-makerom.

John Reed s neuveriteľným platom jeden (!) americký dolár chce ráznym spôsobom obnoviť dôveru investorov nielen v NYSE, ale aj v americký akciový trh. Newyorská burza sa síce dočkala zmeny štýlu riadenia, obchodovanie sa však aj naďalej bude uskutočňovať tradičným spôsobom.

Marcel Laznia

Počasie

Na území Slovenska prevláda naďalej zväčša všeobecne priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Iba výraznejší pokles teplôt v ranných hodinách v horských dolinách, ale aj v nížinných polohách môže spôsobiť mierne zvýšenú záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému. Počasie pôsobí pozitívne najmä na pacientov s reumatickými ochoreniami, ako aj na telesnú a duševnú výkonnosť, schopnosť sústredenia a pohotových reakcií. Spánok je pokojný a hlboký s dobrou regeneráciou síl organizmu. Citliví, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na migrény a pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na citlivých ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, zrána v nižších polohách ojedinele hmla. Na západe popoludní miestami pribúdanie oblačnosti. Najvyššia teplota 4 až 8 stupňov. Slabý premenlivý, časom južný vietor 2 až 5 m/s. Na horách vo výške 1500 m okolo 1 stupňa.n V piatok bude prevažne oblačno, lokálne občasný dážď, ráno ojedinele hmla. Nočná teplota 0 až -4, v údoliach miestami do -6 stupňov, denná teplota 2 až 6 stupňov. V sobotu bude polooblačno až oblačno, ráno ojedinele hmla. Ojedinele slabé zrážky najmä na východe krajiny. Nočná teplota 1 až -3 stupne, denná teplota 3 až 7 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.55 a zapadne o 16.17 hod.

Amsterdampolojasno10
Aténypolooblačno13
Belehradoblačno7
Berlínoblačno4
Bratislavajasno5
Bruselzamračené8
Budapešťpolooblačno5
Bukurešťpolooblačno5
Frankfurtdážď7
Helsinkizamračené4
Istanbulmrholenie8
Kodaňpolooblačno4
Kyjevmrholenie3
Lisabonslnečno18
Londýnoblačno13
Madridpolojasno16
Moskvaoblačno3
Oslozamračené3
Parížoblačno10
Prahazamračené-1
Rímdážď13
Sofiapolooblačno5
Štokholmzamračené4
Varšavamrholenie3
Viedeňpolooblačno5
Záhreboblačno7
Ženevajasno6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.