Hospodársky denník
USD34,774 Sk
EUR40,972 Sk
CHF26,112 Sk
CZK1,279 Sk
  Utorok  18.Novembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Úradníci škodia záujmom SR

Spravovať peniaze je náročnejšie ako sieťové odvetvia

Privatizácia sieťových odvetví a liberalizácia v tejto oblasti podľa odborníkov, ako aj skúseností a konkrétnych udalostí v zahraničí nemusia vždy viesť k zlepšeniu fungovania týchto systémov, ale neraz k presnému opaku. Na názor na túto záležitosť sme sa opýtali prezidenta Slovenskej nukleárnej spoločnosti a poslanca Národnej rady SR Tibora Mikuša. Podľa neho to, či môže, alebo nemusí byť štát dobrým vlastníkom, „závisí od kvalitných manažérov, ktorí zavedú dobré pravidlá do vnútra spoločnosti a stabilného legislatívneho prostredia v danej krajine“. Pretože súčasná vláda pri svojich snahách zbavovať sa štátneho majetku sústavne zdôrazňuje práve to, že štát je zlým vlastníkom, zaujímalo nás, či je to skutočne tak. „Keď toto podpredseda vlády a minister financií Ivan Mikloš hovorí, tak hneď treba na neho ukázať, prečo dáva miliardy korún do rúk ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovítovi Kaníkovi. Pretože spravovať peniaze je oveľa citlivejšia otázka ako spravovať zariadenia v podmienkach existencie štyridsaťročných skúseností s jasnými a pevnými pravidlami. Spravovanie energetického systému, ktorý sa vyvíjal desaťročia a ktorý mal vnútri zabudované množstvo mechanizmov zabraňujúcich urobiť chybné kroky, je oveľa jednoduchšie, ak štát vyberie správnych správcov, než spravovať financie.“ Na otázku či má na mysli aj prostriedky v rámci dôchodkovej reformy, poslanec potvrdil, že áno. „Nie štát môže byť zlý vlastník, ale môže vymenovať zlých správcov. Na to je dosť príkladov. Do roku 1998 neexistovalo, aby sa na vysoký manažérsky post dostal človek, ktorý by nemal desať- či pätnásťročné skúsenosti v danej oblasti. To nebolo možné. Napokon, technické a hospodárske výsledky hovoria, že sa to robilo dobre, napriek všetkým fámam a nepravdám, ktoré z pozície vysokých štátnych úradníkov povedali napríklad na adresu Slovenských elektrární. Môžem povedať, že opakovane hovorili stanoviská, ktoré poškodzovali hospodárske záujmy Slovenska ako celku, teda každého občana republiky. Napríklad pri spochybňovaní energetiky a jej funkčnosti, pri spochybňovaní jadrovej elektrárne V-1 v Jaslovských Bohuniciach, pri spochybňovaní výhodnosti dostavby jadrovej elektrárne v Mochovciach,“ zdôraznil T. Mikuš.

Ak sa nedopracuje energetická politika a nebudú postavené nové zdroje, ktoré budú pokrývať vzrastajúcu spotrebu energie a hlavne hroziaci výpadok zo skončenia výroby v elektrárni V-1 a odstavených zastaraných blokov, môžeme sa dostať do situácie, že budeme deficitní na úrovni 30-percentnej celoročnej spotreby. To už je objem, ktorý dostáva našu krajinu do závislosti, pod obchodný diktát a do technických problémov z hľadiska spoľahlivých dodávok. Poslanec a Slovenská nukleárna spoločnosť v záujme zvýšenia znalostí zákonodarcov o slovenskej a zahraničnej elektroenergetike nedávno usporiadali priamo v parlamente odborný seminár. To však bolo len prvé kolo. V ďalšom by chceli pokračovať prednáškami, ktoré priblížia problematiku spoľahlivosti dodávok elektrickej energie. Na treťom stretnutí s poslancami by sa chceli venovať otázkam

vplyvu energetiky

na životné prostredie a reakciou jednotlivých krajín, najmä silných ekonomík na snahy v tejto oblasti. Počítajú aj s ďalšími stretnutiami na tému alternatívne zdroje a tzv. zadný palivový cyklus. Tibora Mikuša sme sa spýtali, aká je úroveň poznatkov a názorov slovenských zákonodarcov o týchto odborných otázkach. Hovorí, že spektrum ich názorov je niekedy až krajne stranícke, s opakujúcou sa rétorikou až po vysokoodborné a hlboké znalosti. S potešením však zaznamenal, že keď sa na jar tohto roku diskutovalo v parlamente o pristúpení k Európskej únii a mal príspevok o energetickej problematike, mnohí kolegovia mu kládli otázky a mali o tému záujem. Prejavili hlad po informáciách, konštatuje T. Mikuš. Preto sa budú v Národnej rade SR konať ďalšie spomínané odborné podujatia.

Vladimír Turanský

Počasie

Očakávame zvýšenú záťaž meteosenzitívnych ľudí. Prevládať môžu ťažkosti pri ochoreniach pohybového aparátu (najmä reumatické bolesti), srdcovo-cievneho, dýchacieho, prípadne zažívacieho systému. Častejší môže byť výskyt nervozity, podráždenosti, únavy až depresie, bolestí hlavy, starších poranení a fantómových bolestí. Nižšia telesná a duševná výkonnosť, schopnosť sústredenia a pohotových reakcií môžu zvýšiť riziko úrazov a nehôd.Zajtra predpokladáme pretrvávanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

n Dnes bude veľká, na západe miestami zmenšená oblačnosť. Na niektorých miestach občasný dážď alebo prehánky, od 1300 m snehové. Najvyššia denná teplota 3 až 8 stupňov. Severozápadný vietor 4 až 8 m/s. Na horách vo výške 1500 m 0 stupňov.V stredu bude oblačno, na severe a východe spočiatku miestami dážď, inde zrážky len ojedinele. Na juhu popoludní miestami zmenšovanie oblačnosti. Nočná teplota 4 až 0, denná teplota 6 až 10 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, v nižších polohách početné hmly alebo nízka oblačnosť z hmly, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Na severovýchode spočiatku veľká oblačnosť a ojedinele slabé zrážky. Nočná teplota 3 až -1, v dolinách ojedinele chladnejšie, denná teplota 6 až 11, pri hmle okolo 4 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.07 a zapadne o 16.07 hod.

Amsterdamdážď11
Atényoblačno20
Belehradoblačno10
Berlíndážď7
Bratislavaoblačno7
Bruseldážď7
Budapešťdážď6
Bukurešťoblačno8
Frankfurtoblačno7
Helsinkizamračené2
Istanbuloblačno15
Kodaňzamračené6
Kyjevzamračené3
Lisabonpolojasno16
Londýnoblačno13
Madridoblačno13
Milánopolooblačno13
Moskvazamračené2
Oslozamračené2
Paríždážď10
Prahaoblačno6
Rímoblačno20
Sofiadážď6
Štokholmoblačno4
Varšavadážd4
Viedeňoblačno8
Záhreboblačno9
Ženevaoblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.