Hospodársky denník
USD34,393 Sk
EUR40,943 Sk
CHF26,406 Sk
CZK1,286 Sk
  Štvrtok  20.Novembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Globálkapitalizmus zlyháva?

James Wolfensohn: Rovnováha sveta je narušená

Svetová banka (SB) sa nakláňa beznádejne doľava a je zamorená politickými učencami, ktorí vôbec nemajú predstavu o tom, ako pomôcť národom k bohatstvu a prosperite. Tak väčšinou hlásajú kritici, ktorí neradi načúvajú správam o globálnej chudobe a odmietajú tvrdenia, že globálny kapitalizmus zlyháva a nedarí sa mu zbaviť chudobných ich biedy. Isto aj najnovšie vyjadrenia prezidenta Svetovej banky Jamesa Wolfensohna vyvolajú búrku protestov, ale i súhlasných stanovísk. Možno mu vyčítať, že je až príliš kriticky, ak tvrdí, že na našej planéte došlo k narušeniu rovnováhy. Podľa Wolfensohna nemôže byť v poriadku skutočnosť, že 80 % obyvateľov Zeme (5 mld. ľudí) má k dispozícii 20 % svetovej produkcie a 20 % bohatých obyvateľov (1 mld. ľudí) disponuje 80 % hrubého svetového produktu. V nasledujúcich 25 rokoch počet obyvateľov zemegule vzrastie o ďalšie 2 mld. a najväčší prírastok zaznamenajú práve chudobné štáty. Pravdou je, že chudoba je dnes podstatne väčším problémom než pred 20 rokmi. Nie je však len nedostatok peňazí, ale aj „bezmocnosť, zraniteľnosť a strach“. Medzi chudobu a terorizmus nedáva Wolfensohn znamienko rovnosti automaticky. Poukazuje však na to, že teroristi idú do chudobných regiónov so zámerom využiť nespokojnosť jeho obyvateľov na presadzovanie svojich politických cieľov. „Preto som presvedčený,“ povedal bankár, „ak nebude zvládnutý problém chudoby, bude jestvovať živná pôda pre terorizmus.“ V súčasnosti dostáva rozvojový svet asi 56 mld. USD pomoci ročne. Z nich je 30 mld. USD úverov, zvyšok sa rozdeľuje na podporu vzdelávania, boja proti analfabetizmu, odpustenie dlhov, pomoc krízovým oblastiam a podobne. Pred 30 rokmi sa konštatovalo, že vyspelé krajiny by mali dávať na hospodársku pomoc tretiemu svetu 0,7 % svojho hrubého domáceho produktu. Keby to platilo aj teraz, potom by bolo preň k dispozícii ročne 170 mld. USD.

(lum)

Počasie

Očakávame ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím a zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Nie je podstatnejšia fyzická ani psychická záťaž, počasie pôsobí skôr pozitívne na telesnú aj duševnú výkonnosť a koncentráciu. Osoby so srdcovo-cievnymi ochoreniami by však nemali preceňovať svoje sily a mali by sa vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresovým situáciám. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi majú náchylnosť na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu a mierny pocit závratu, zvlášť na západe územia, kde je všeobecne možnosť vyššej záťaže kardiovaskulárneho systému.Zajtra očakávame pretrvávanie priaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude polojasno, na severe a východe spočiatku oblačno. Teplo. Najvyššia denná teplota 9 až 13, na juhozápade a na juhu stredného Slovenska až okolo 15 stupňov. Západný vietor 3 až 7 m/s v priebehu dňa zoslabne. Teplota vo výške 1500 m 8 stupňov.n V piatok bude polojasno, zrána a predpoludním miestami hmla. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 9 až 14, pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 7 stupňov. n V sobotu bude polojasno, zrána a predpoludním miestami hmla. Nočná teplota 7 až 3, denná 9 až 13, pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 7 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.06 a zapadne o 16.07 hod.

Amsterdamdážď11
Aténypolojasno19
Belehradpolooblačno13
Berlíndážď9
Bratislavapolooblačno11
Bruselzamračené10
Budapešťpolooblačno11
Bukurešťpolooblačno11
Frankfurtzamračené9
Helsinkioblačno2
Istanbulpolooblačno15
Kodaňdážď8
Kyjevzamračené5
Lisabonpolooblačno18
Londýndážď13
Madridpolooblačno17
Moskvazamračené1
Oslodážď2
Parížoblačno12
Prahajasno9
Rímoblačno19
Sofiapolooblačno10
Štokholmoblačno3
Varšavaoblačno8
Viedeňpolooblačno12
Záhrebjasno10
Ženevajasno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.