Hospodársky denník
USD34,593 Sk
EUR40,936 Sk
CHF26,398 Sk
CZK1,284 Sk
  Štvrtok  27.Novembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nehoria len ropné polia

Situácia v Iraku je napriek dočasným úspechom čoraz horšia

Americkým vojakom sa podarilo zadržať manželku a dcéru Izzata Ibrahima ad-Dúriho (popredného spolupracovníka irackého exprezidenta Saddáma Husajna) podozrivého z organizácie útokov na spojencov.

Naozaj veľkolepý úspech. Najmä ak hneď potom začal horieť hlavný ropovod pri dedine Šarka, spájajúci severoiracké ropné polia s najväčšou rafinériou v krajine. A centrom Bagdadu, kde sa nachádza americké veliteľstvo, otriasli mohutné explózie.

Spojeným štátom v Iraku doslova „horí pod zadkom“. Aj keď si to ešte stále nechcú priznať. Iní si už neberú servítky pred ústa a (niekedy aj so zadosťučinením) kritizujú množiace sa prejavy bezvládia a anarchie.

Podľa iránskeho ajatolláha Alí Chameneího sa Irak stal pre Američanov „bahnom“. „Spojené štáty prišli do Iraku v mene ľudských práv a boja proti zbraniam hromadného ničenia, ale vytvorili okolo Iračanov len zverák, do ktorého musia každodenne vkladať svoje prsty,“ uviedol.

Španielska ministerka zahraničných vecí Ana Palaciová označila život v Bagdade za horší než počas Husajnovej vlády. V Iraku existuje „veľmi vážny bezpečnostný problém“, vyhlásila Palaciová, zatiaľ čo jej šéf, premiér José María Aznar, pripustil, že spojenci urobili chyby, pretože adekvátne neposúdili „komplexnosť povojnovej intervencie“ v krajine.

Dokonca aj bývalý šéf dočasnej správy Iraku, americký generálporučík vo výslužbe Jay Garner, vyhlásil, že pri obsadzovaní Bagdadu sa prejavili výrazné nedostatky. Spojenci mali rýchlejšie konať vo veci zriadenia tamojšej vlády a umiestniť v krízovej oblasti viac vojakov. Dočasná správa zároveň vykonala „zlú prácu“ pri komunikácii s Iračanmi a „dôsledkom toho je, že ten, koho počúvajú, je al-Džazíra“.

Mimochodom, arabské televízne stanice sú už dávnejšie na „čiernej listine“ Washingtonu. Američania obvinili al-Džazíru, že sa vopred dohodla so vzbúrencami na nakrúcaní útokov na spojenecké sily. Ďalšej arabskej stanici al-Arábia prostredníctvom dočasnej vládnej rady zakázali pôsobiť v Iraku. Dôvodom je fakt, že televízia odvysielala záznam pripisovaný Saddámovi Husajnovi, v ktorom vyzýval svojich stúpencov na útoky proti okupačným silám.

Pritom, ako uviedol generálny riaditeľ BBC Greg Dyke, americké médiá nevyvážene pokrývajú konflikt v Iraku. „Mediálne organizácie by mali prinášať vyvážené spravodajstvo, nie bubnovať za jednu alebo druhú stranu. Hovoriť ľuďom to, čo chcú počuť, neznamená robiť pre nich žiadnu láskavosť. Nemusí byť síce pohodlné vystupovať proti vládam alebo verejnej mienke, je to však to, prečo sme tu,“

Aký je teda recept na krízovú situáciu? Bývalí fínsky prezident Martti Ahtisaari konštatoval, že Organizácia Spojených národov by mala na ochranu svojich zariadení v Iraku zamestnať jednotky, ktoré by boli impozantnejšie než radoví príslušníci mierových oddielov. „Len samotná prítomnosť napríklad francúzskych legionárov by spôsobila, že si to potenciálni útočníci dvakrát rozmyslia,“ povedal Ahtisaari.

Ide o jedno z možných riešení, ale zabráni naozaj prítomnosť „ostrých chlapíkov“ novým a novým útokom? Nebolo by radšej lepšie začať odznova a vrátiť Iračanom skutočnú moc nad krajinou? A hlavne už konečne priznať, že celé naplánovanie útoku, jeho dôvody a momentálna situácia sú fiaskom, ktoré si vyžaduje skutočnú spoluprácu a pomoc. „Zázračné odhalenie“ údajných kontaktov bývalého irackého diktátora s teroristickou organizáciou al-Káida možno na chvíľku upokojí svedomie, ale čo ďalej? Vojna pokračuje a stále nemá žiadneho víťaza.

Mladen Bosiočič

Počasie

Prevládajúce počasie podmieňuje pretrvávanie miernych ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému a zhoršenie zdravotného stavu u pacientov trpiacich na prieduškovú astmu (dýchavičnosť, vyššia frekvencia astmatických záchvatov). Môže sa znížiť schopnosť rýchlych a presných reakcií, čím sa zvyšuje riziko úrazov a nehôd, preto je potrebná zvýšená opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave. Zväčša pozitívne sú účinky počasia na pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami - najmä na osoby s vyšším tlakom krvi.Zajtra očakávame mierne zvýšenie negatívneho vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude veľká časom zmenšená oblačnosť. Miestami občasný dážď. Najvyššia denná teplota 12 až 17 stupňov, ojedinele na juhu vyššie. Na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov C. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6 m/s, na juhozápade miestami a na hrebeňoch hôr okolo 8 m/s.n V piatok bude veľká, časom zmenšená oblačnosť a miestami občasný dážď, alebo prehánky. Nočná teplota 8 až 4 stupňov, denná 8 až 12 stupňov C.n V sobotu bude polooblačno až oblačno, ojedinele prehánky, na horách od cca 1200 m snehové. Nočná teplota 5 až 1 stupeň, denná 7 až 11, na severe okolo 5 stupňov C.n Slnko vyjde zajtra o 7.16 a zapadne o 16.01 hod.

Amsterdampolooblačno7
Atényoblačno19
Belehradzamračené16
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno13
Bruselpolooblačno7
Budapešťdážď12
Bukurešťdážď6
Frankfurtzamračené9
Helsinkizamračené1
Istanbuloblačno11
Kodaňdážď6
Kyjevzamračené6
Lisabonpolooblačno13
Londýnoblačno10
Madridpolooblačno14
Moskvazamračené5
Oslozamračené-1
Parížoblačno7
Prahazamračené10
Rímzamračené15
Sofiaoblačno10
Štokholmzamračené3
Varšavapolooblačno11
Viedeňpolooblačno13
Záhreboblačno13
Ženevadážď9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.