Hospodársky denník
USD35,578 Sk
EUR41,407 Sk
CHF26,717 Sk
CZK1,292 Sk
  Pondelok  3.Novembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Minister už nemôže ustúpiť

Lepšie spravovať majetok štátu je podľa S. Kozlíka len otázka vôle

Ministerstvo financií zatiaľ nemieni ustúpiť z pozície, podľa ktorej by mal byť v štátnom rozpočte na rok 2004 udržaný deficit verejných financií na úrovni 3,9 percenta z HDP. V súvislosti s navýšením vlastných rozpočtov však viac prostriedkov požadujú napríklad poľnohospodári na priame platby, ale aj samospráva miest a obcí Slovenska. V tejto súvislosti sme sa spýtali poslanca Národnej rady SR, exministra financií Sergeja Kozlíka, ako vidí možnosti financovania poľnohospodárov v budúcom roku. Cieľom je, aby sa priblížili v priamych platbách poľnohospodárom v Maďarsku a Českej republike, pričom SMK to považuje za svoju prioritu. „Ako to politicky vyrieši (SMK), nechcem komentovať. Nevylučujem, že v záverečnej fáze rokovania o štátnom rozpočte to jednoducho (deficit) vyletí na 3,94 alebo 3,95 percenta. Minister financií však nemôže nikdy ustúpiť takejto požiadavke v rámci bežnej rozpravy k štátnemu rozpočtu. Sergej Kozlík pripomína, že určenie deficitu pri zostavovaní rozpočtu je len hra s číslami. „Je bezproblémové namaľovať 3,9 percenta a mať pritom v rozpočte 10- až 15-miliardové riziko, ktoré sa potom bude riešiť štátnymi finančnými aktívami, ako to chce vláda urobiť v tomto roku. Číslo 3,9 je magická hranica, ktorú minister financií musí držať, hoci tá jedna desatina nemá podstatný vplyv.“ V tomto zmysle vie pochopiť postoj vlády aj ministra financií Ivana Mikloša. Skôr ho však zaujíma,

aké riziká sú

v rozpočte skryté. Rozpočet na rok 2004 sa podľa neho vyznačuje aj tým, že prenáša časť rozpočtových problémov vlády do verejného okruhu cez financovanie samosprávnych orgánov. „Nikto však nevie povedať, čo stojí ktorá kompetencia. Nikto nevie tie čísla verifikovať.“ Zaujímalo nás, ako tento bývalý minister financií vníma situáciu okolo príchodu a prípadného záujmu ďalších zahraničných automobiliek postaviť na Slovensku nové závody na produkciu osobných vozidiel. Či by slovenská ekonomika nemala z dôvodu budúcej možnej recesie tohto priemyslu vo svete pre istotu viac diverzifikovať svoj výrobno-technický potenciál. „Zahraničné priame výrobné investície treba brať so všetkými rizikami. Je tu riziko, že sa to o niekoľko rokov presunie smerom na východ, ale medzitým sa u nás založia trendy, naviažu na ne domáci dodávatelia a vznikne u nás priemyselný fenomén.“ Z dôvodu obavy budúceho odchodu zahraničného investora od nás by však ich súčasný príchod podľa neho nemal byť prekážkou.

Pretože viacerí členovia súčasnej vlády často zdôrazňujú, že štát je zlým vlastníkom, a preto treba privatizovať, spýtali sme sa S. Kozlíka, či je to naozaj tak a či

jediným liekom

je na to len proklamovaná privatizácia. Exminister pripomína, že štát, pokiaľ vlastnil deväťdesiat a viac percent majetku, „tak to nemohol stíhať, lebo štát je inštitúcia. Ale dnes spravuje počet podnikov, ktoré sa dajú zrátať na prstoch ruky. Sú to veľké strategické firmy a celé je to o tom, ako kvalitne sú pripravené zákony a legislatívne normy, ktoré stanovujú ich manažérom rámce správania. Ak dokážu podniky sieťových odvetví efektívne spravovať Nemci, Francúzi a ďalší, prečo by sme to nemali vedieť my. Veď nie sme hlúpejší ani zaostalejší. Je to len otázka vôle,“ zdôraznil.

Vladimír Turanský

Počasie

Budú prevládať intenzívnejšie ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatické bolesti. Zväčša pozitívny je vplyv počasia na pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, najmä pri ochoreniach krčnej chrbtice. Zvýšený je sklon k depresívnym stavom, k zhoršeniu ekzematóznych kožných ochorení a k zvýšeniu krvného tlaku. Neskôr očakávame pozvoľný ústup nepriaznivých vplyvov počasia.Zajtra predpokladáme pozvoľný ústup nepriaznivých vplyvov počasia.(zč)

n Dnes bude polojasno, miestami oblačno. Ráno a predpoludním na niektorých miestach hmla alebo zamračené nízkou oblačnosťou. K večeru na západe pribúdanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 9 až 14, pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 7 stupňov. Slabý južný vietor. Na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov.n V utorok bude spočiatku veľká, cez deň postupne zmenšená oblačnosť. Na severe miestami prehánky alebo občasný dážď, inde zrážky len ojedinele. Na hrebeňoch Tatier snehové zrážky. Nočná teplota 6 až 2, denná 8 až 12 stupňov, na severe chladnejšie. V stredu bude malá, miestami zväčšená oblačnosť. Zrána a predpoludním miestami hmla. Na severe a východe ojedinele slabé zrážky, asi od 1000 m snehové. Nočná teplota -1 až -5, denná 4 až 8 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.44 a zapadne o 16.27 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdamdážď11
Atényprehánky19
Belehraddážď12
Berlíndážď12
Bratislavaoblačno14
Bruseldážď12
Budapešťpolojasno12
Bukurešťoblačno17
Frankfurtdážď12
Helsinkizamračené5
Istanbulzamračené21
Kodaňdážď10
Kyjevdážď9
Lisabonpolooblačno19
Londýnpolooblačno11
Madridoblačno17
Milánooblačno11
Moskvazamračené3
Oslozamračené2
Paríždážď12
Prahadážď10
Rímpolooblačno20
Sofiadážď10
Štokholmoblačno3
Varšavaoblačno11
Viedeňoblačno11
Záhreboblačno13
Ženevaoblačno12

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.