Hospodársky denník
USD35,777 Sk
EUR41,44 Sk
CHF26,672 Sk
CZK1,294 Sk
  Utorok  4.Novembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













BUDEME SI BAHNIŤ V ČIERNOM ZLATE?

Ropa je tekutina, ktorá hýbe svetom. Toto čierne zlato, okrem toho, že dáva do pohybu dopravné prostriedky a stroje, je jedným zo zásadných faktorov ovplyvňujúcich smer a rýchlosť vývoja globálnej ekonomiky. Osobitne pri súčasnej krehkej kondícii svetového hospodárstva je ďalší vývoj ceny tejto komodity v centre pozornosti.

Všetky zainteresované múdre hlavy sa zhodujú na tom, že vývoj na trhoch budú počas zimy riadiť ropné zásoby. Čo však tieto hlavy trápi a vytvára rozpory medzi nimi, je smer pôsobenia rezerv. Importéri si môžu vybrať medzi predpoveďami dvoch protichodných táborov. Zatiaľ čo jeden predpovedá hojnosť ropy na trhoch, podľa druhej skupinky sa treba pripraviť na nedostatok. Zatiaľ čo medzi pravdepodobnosťou týchto alternatív je rozdiel minimálny, rozdielne scenáre môžu vyústiť v dva rôzne extrémy.

Úroveň zásob tradične v priebehu štvrtého kvartálu klesá. Tento trend sa však v priebehu posledného roka narušil, čím vznikol tábor, obávajúci sa neúmerne vysokého objemu dodávok čierneho zlata, čo by implikovalo pokles cien. Rast na strane ponuky má súvisieť predovšetkým s tým, že na trhy by sa mali vrátiť iracké dodávky a aj export Venezuely a Nigérie, ktorý bol v priebehu posledného roka tlmený v dôsledku vnútorných nepokojov v týchto krajinách. Tieto obavy ďalej živia a umocňujú vyhlásenia nečlenských krajín na čele s Ruskom, ktoré pokladajú súčasné ceny ropy za vysoké a deklarujú svoje úsilie zvýšiť svoj prínos na svetové trhy.

Tie pred záplavou čierneho zlata tradične zachraňuje Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Majúc pod palcom značnú časť celosvetovej produkcie, reguláciou svojich ťažobných kvót výrazne ovplyvňuje ceny na svetových trhoch. Jej deklarovaným cieľom je udržanie cien referenčného koša, obsahujúceho sedem druhov ropy v pásme 22 až 28 USD, s dôrazom na stred tohto rozpätia. Faktom však je, že svoju politiku prehodnocuje omnoho aktívnejšie už pri poklese pod 25-dolárovú úroveň ako pri presiahnutí vrchnej hranice. Príkladom je zníženie produkčných kvót o 3,5 % s účinnosťou od prvého novembra, o ktorom rozhodol kartel koncom septembra, keď sa cena referenčného koša hýbala niekoľko dní v strede stanoveného pásma. Ako dôvod uviedol obavy z presýtenia trhu pre rastúce dodávky z Ruska a Iraku. Tento krok a zvlášť jeho načasovanie (začiatok vykurovacej sezóny na severnej pologuli) vyústil vo výrazný vzostup cien na svetových trhoch. Prekvapujúco výrazne však rástli aj zásoby USA, ktoré sú najväčším spotrebiteľom tejto suroviny. Obchodníci sa výrazne predzásobili, pričom dôvodov na to mohli mať niekoľko. Okrem toho, že predpovede naznačovali nadpriemerne nízke teploty počas nadchádzajúcej zimy, obchodníci sa snažili vyťažiť s očakávaného rastu cien v súvislosti s obmedzením produkcie členských krajín OPEC. Americké rezervy ropy vzrástli ešte predtým, než rozhodnutie OPEC nabralo v novembri účinnosť do takej miery, že sa už nahlas hovorí o možnosti, že OPEC na svojom decembrovom zasadnutí môže pristúpiť k ďalšej redukcii svojich ťažobných limitov. Cena ropy pritom v októbri strávila tri týždne nad požadovaným pásmom a naďalej ostáva tesne pod jeho hornou hranicou.

Na druhej strane stoja analytici, ktorí varujú pred tým, že nerovnováha medzi dopytom a ponukou sa môže zvrtnúť práve opačným smerom. Návrat irackých dodávok ostáva stále otázny, keď toto úsilie stále komplikujú sabotéri. Silný tlak na cenu ropy môže vytvárať rastúci ázijský dopyt, vyplývajúci predovšetkým z rozmáhajúcej sa čínskej ekonomiky.

Zásoby ropy a ropných produktov USA sa počas minulej zimy držali na pomerne nízkej úrovni, čo bolo spôsobené výpadkom dodávok z Venezuely ochromenej štrajkom. V dôsledku toho sa ich tohtoročná vysoká úroveň môže pri medziročnom porovnaní javiť ešte výraznejšia, čo bude zrejme mať dosah na sentiment na trhoch. A ten je jedným z dôležitých faktorov vývoja. Dôsledkom môže byť pokles dopytu a naň nadväzujúci zostup cien.

Ľubica Martauzová

Počasie

Očakávame ústup zdravotných ťažkostí. Budú prevládať pozitívne účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami nemajú preceňovať svoje sily, majú sa šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresovým situáciám. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi citliví na počasie môžu reagovať bolesťami hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a pocitom závratu. Výraznejšie môžu ustúpiť reumatické ťažkosti. Spánok počas oddychových fáz je hlboký a pokojný - pomáha lepšej regenerácii síl organizmu. Ráno, najmä na miestach s výskytom hmly, možnosť zhoršenia dýchacích ťažkostí.Zajtra predpokladáme pretrvávanie zväčša priaznivých vplyvov počasia.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, na severe miestami oblačno. Zrána v nižších polohách ojedinele hmla. Najvyššia denná teplota 8 až 12 stupňov. Slabý premenlivý, na západe severozápadný vietor 3 až 7 m/s. Na horách vo výške 1500 m okolo 2 stupňov.n V stredu bude jasno až polojasno, ráno miestami hmla. Nočná teplota 2 až -2, v údoliach miestami okolo -4, denná teplota 7 až 11 stupňov.n Vo štvrtok bude jasno až polojasno, na juhu časom až oblačno. Ráno a predpoludním miestami hmla. Nočná teplota 2 až -2, v dolinách miestami okolo -4, denná teplota 8 až 12 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.41 a zapadne o 16.27 hod.

Amsterdamdážď11
Atényprehánky19
Belehraddážď12
Berlíndážď12
Bratislavaoblačno12
Bruseldážď12
Budapešťpolojasno12
Bukurešťoblačno17
Frankfurtdážď12
Helsinkizamračené5
Istanbulzamračené21
Kodaňdážď10
Kyjevdážď9
Lisabonpolooblačno19
Londýnpolooblačno11
Madridoblačno17
Moskvazamračené3
Oslozamračené2
Paríždážď12
Prahadážď10
Rímpolooblačno20
Sofiadážď10
Štokholmoblačno3
Varšavaoblačno11
Viedeňoblačno11
Záhreboblačno13
Ženevaoblačno12

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.