Hospodársky denník
USD36,111 Sk
EUR41,41 Sk
CHF26,559 Sk
CZK1,291 Sk
  Streda  5.Novembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Konkurencia Európskej únii?

Európska únia, ktorá je jedným z najsilnejších obchodných blokov na svete, už možno čoskoro stratí svoju poprednú pozíciu. Spojené štáty totiž presadzujú myšlienku Celoamerickej zóne voľného obchodu (FTAA), ktorá by mala zahŕňať 800 miliónov obyvateľov vo všetkých amerických štátov s výnimkou Kuby. Zóna by mala byť prirodzeným rozšírením súčasnej Severoamerickej zóny voľného obchodu (NAFTA), ktorá zahŕňa USA, Kanadu a Mexiko a počtom obyvateľov je podobná EÚ, avšak jej hospodárska previazanosť je oveľa nižšia.

Napriek ambicióznym plánom však úspech nie je zaručený. Prekážkou ostáva odpor niektorých častí obyvateľstva najmä v juhoamerických krajinách, ktoré za snahami o vytvorenie zóny voľného obchodu vidia spôsob, ktorým chcú Spojené štáty ovládnuť ich ekonomiku. Z vlád sa medzi najtvrdohlavejšie radí hlavne brazílska, ktorá by podľa vlastných vyjadrení privítala skôr voľnejšiu verziu FTAA. Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva pre REUTERS uviedol, že by chcel vyváženú FTAA, ktorá by krajine garantovala reálny prístup na americké trhy, ale zároveň nechala priestor aj na rozvojovú politiku. Menšie štáty sa však prikláňajú skôr k opačnému názoru a chcú obsiahlejšiu zónu voľného obchodu, keďže si viac všímajú výhody spojené so zvýšením obchodnej výmeny a otvoreným prístupom na trh po odstránení obchodných prekážok.

Rozhovory sa v súčasnosti nachádzajú vo fáze ťažkých rokovaní, keďže žiadna strana nechce ustúpiť. Sporným problémom ostáva aj podpora domácim farmárom zo strany USA. Tá sa nepáči krajinám s vysokým podielom poľnohospodárstva na čele s Brazíliou, ktorá argumentuje, že americké agrodotácie poškodzujú roľníkov v krajinách, ktoré si subvencie nemôžu dovoliť. USA zatiaľ ústupky v tejto oblasti tvrdošijne odmietajú a chcú tieto otázky nechať na rokovania Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Naproti tomu viaceré rozvojové krajiny sa tiež len veľmi nerady vzdávajú dovozných ciel, ktoré sú pre vlády zdrojom príjmu a pre podnikateľov spoľahlivou „ochranou“ pred zahraničnou konkurenciou.

Je teda možné, že plán sa podarí naplniť iba čiastočne. Medzi jednotlivými krajinami sú okrem spomínaných sporov značné ekonomické, ale aj politické rozdiely. Bilaterálnu dohodu už so Spojenými štátmi podpísalo napríklad Čile, ktoré má relatívne vyspelé hospodárstvo, o niektorých ďalších štátoch sa to však nedá povedať. Rozdielny je aj prístup politických elít. Americký obchodný splnomocnenec Robert Zoellick už naznačil, že USA budú rokovať prioritne s tými krajinami, ktoré prejavujú vôľu, čo by mohlo indikovať, že okrem Kuby budú možno v FTAA spočiatku oproti plánu chýbať aj ďalšie štáty.

FTAA nie je jediným projektom, ktorý predpokladá liberalizáciu obchodu. Septembrové rokovania WTO v Mexiku, ktoré sa snažili obmedziť obchodné prekážky celosvetovo, síce zlyhali, ambíciu stať sa najväčšou zónou voľného obchodu na svete však má aj východná Ázia. Tam sa nedávno 10 krajín združených v organizácii ASEAN dohodlo na postupnom otváraní trhov s Indiou aj Čínou. Ak všetko pôjde podľa plánov, neskôr by sa mohlo pripojiť aj Japonsko a Kórejská republika. Podobný projekt, zatiaľ ešte len v plienkach, sa plánuje aj na Strednom východe, kde by chceli Spojené štáty prostredníctvom otvorenia trhov okrem iného utužovať mier.

Snaha tu teda je, je však otázne, či sa kolaps rokovaní WTO prejaví negatívne aj na súčasných plánoch alebo sa cez to strany dokážu preniesť a urobiť kompromisy. Ak chce FTAA dodržať stanovený dátum 31. decembra 2004 na dokončenie rozhovorov, tak už veľa času nemá.

Michal Mušák

Počasie

Na území Slovenska naďalej prevláda zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv počasia. Pozitívne sú účinky najmä na telesnú a duševnú výkonnosť, schopnosť koncentrácie a pohotových reakcií. Len na niektorých miestach, najmä pri hmle, je možnosť zhoršenia rozptylových podmienok v ranných hodinách, čo môže podmieniť zvýšenie zdravotných ťažkostí u pacientov s ochoreniami dýchacieho systému. Osoby s kardiovaskulárnym postihnutím nemajú preceňovať svoje sily. Meteosenzitívni, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu trpieť migrénami a miernym pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie priaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, ráno a dopoludnia v nižších polohách na mnohých miestach hmla. Najvyššia denná teplota 9 až 14, na severe a na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou okolo 7 stupňov. Slabý severný vietor. Na horách vo výške 1500 m okolo 3 stupňov.n Vo štvrtok bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním miestami hmla. Popoludní od východu až oblačno. Nočná teplota 3 až -1, v údoliach na východe okolo -3, denná teplota 5 až 9, v nížinách za slnečného počasia okolo 12 stupňov. V piatok bude prevažne veľká oblačnosť a miestami, najmä na východe, slabé zrážky. Nočná teplota 2 až -2, denná teplota 4 až 8 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.41 a zapadne o 16.37 hod.

Amsterdampolooblačno13
Aténydážď19
Belehradpolooblačno12
Berlínpolooblačno13
Bratislavapolojasno13
Bruselpolooblačno13
Budapešťpolojasno13
Bukurešťoblačno16
Frankfurtpolojasno14
Helsinkioblačno6
Istanbuldážď23
Kodaňoblačno10
Kyjevzamračené8
Lisabonoblačno19
Londýnpolooblačno13
Madridpolooblačno14
Moskvadážď2
Oslodážď2
Parížpolooblačno14
Prahapolojasno12
Rímpolooblačno20
Sofiadážď11
Štokholmoblačno4
Varšavapolojasno11
Viedeňpolojasno13
Záhrebpolooblačno13
Ženevapolojasno14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.