Hospodársky denník
USD34,277 Sk
EUR41,054 Sk
CHF26,533 Sk
CZK1,28 Sk
  Pondelok  1.Decembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zmena vykazovania výdavkov

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Už dva roky mám živnostenský list a podnikám popri zamestnaní. Nemám veľké zásoby ani drahší inventár. Doteraz som uplatňoval výdavky percentom z príjmov. Od 1. septembra som skončil pracovný pomer, budem sa živiť výlučne živnosťou a túto činnosť rozšírim. Došiel som k názoru, že moje výdavky sa zvýšia, a preto chcem prejsť na vykazovanie skutočných výdavkov. Kedy to môžem urobiť a aké to bude mať dôsledky. Počul som, že budem musieť zdaniť aj zásoby a pohľadávky, hoci s nákupom zásob som mal výdavky a za pohľadávky som nedostal nijaký príjem.

- Zdaňovanie príjmov z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti upravuje zákon č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov (ZDP). V § 7 ods. 4 ustanovuje, že základom dane (čiastkovým základom dane) sú príjmy znížené o daňové výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie. Daňovníkovi - fyzickej osobe dáva zákon možnosť voľby medzi dvoma spôsobmi uplatňovania výdavkov. Môže sa rozhodnúť uplatňovať skutočne vynaložené výdavky (§ 24 ZDP) a pri zisťovaní základu dane vychádzať z jednoduchého alebo podvojného účtovníctva (§ 23 ods. 2 ZDP). Ustanovenie § 7 ods. 9 ZDP mu však umožňuje rozhodnúť sa neuplatňovať preukázateľne vynaložené daňové výdavky a uplatniť výdavky percentom z príjmov, konkrétne z príjmov zo živnosti vo výške 25 %. V tom prípade nie je povinný viesť účtovníctvo, ale počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a pohľadávkach.

Ak daňovník uplatní výdavky percentom z príjmov, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky výdavky daňovníka vynaložené v súvislosti s dosahovaním, zabezpečením a udržaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Výnimku tvoria výdavky, na ktoré boli poskytnuté dotácie, podpory a niektoré príspevky. Daňovník môže meniť spôsob vykazovania výdavkov, ale musí rovnaký spôsob používať vždy po celé zdaňovacie obdobie. Túto podmienku výslovne neustanovuje zákon o daniach z príjmov. Vyplýva z predpisov o účtovníctve a síce z ustanovenia § 37 ods. 2 Obchodného zákonníka (zákon č. 513/1991 Zb. v znení neskorších predpisov) a z ustanovenia § 9 ods. 3 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve, podľa ktorých vo zvolenej účtovnej sústave je účtovná jednotka povinná účtovať po celé účtovné obdobie a sústavu môže meniť len k prvému dňu účtovného obdobia.

Nepriamo to vyplýva aj zo znenia § 23 ods. 14 ZDP, ktoré upravuje povinnosti daňovníka pri zmene spôsobu uplatňovania výdavkov. Tu sa ustanovuje, že daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 24 ZDP (preukázané účtovníctvom) na spôsob podľa § 7 ods. 9 ZDP (percentom z príjmov) alebo ak začal účtovať po období, keď nebol účtovnou jednotkou (neviedol účtovníctvo, lebo viedol len evidencie, predpísané pri uplatňovaní výdavkov percentom z príjmov), upraví základ dane za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene tak, ako pri skončení činnosti.

Vplyv skončenia činnosti na základ dane upravuje § 23 ods. 12 ZDP. Pre konkrétny prípad je významné ustanovenie pod písm. c), podľa ktorého daňovník, ktorý končí činnosť a uplatňoval v zdaňovacom období výdavky percentom z príjmov je povinný upraviť za toto obdobie základ dane o cenu nespotrebovaných zásob a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok preukázateľne nedobytných (§ 24 ods. 2 písm. s) ZDP). Túto úpravu musí daňovník urobiť bez ohľadu na to, či začne účtovať v sústave jednoduchého alebo v sústave podvojného účtovníctva.

Ani v jednom prípade toto zvýšenie základu dane nie je daňovo nespravodlivé. Ak začne účtovať v sústave podvojného účtovníctva, musí urobiť začiatočnú súvahu, v ktorej zásoby a pohľadávky sa zapíšu ako majetok (aktívum). Úbytok zásob po predaji alebo spotrebe sa účtuje ako náklad, teda ovplyvní základ dane. Ak by sa neupravil (nezvýšil) základ dane v predchádzajúcom období, keď sa uplatňovali výdavky percentom z príjmov, ktoré zahrnujú aj výdavky na obstaranie zásob, došlo by k duplicitnému uplatneniu výdavkov. Úhrada pohľadávky v podvojnom účtovníctve neovplyvní základ dane, lebo nie je výnosom, nebola by teda zdanená ani v období pred zmenou spôsobu uplatnenia výdavkov ani v období po tejto zmene.

Odlišná je situácia, ak po období, keď uplatňoval výdavky percentom z príjmov začne daňovník účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva. Úhrada pohľadávky a tržba za predané zásoby (prípadne výkony, na vytvorenie ktorých boli spotrebované) sa bude účtovať ako príjem, ktorý ovplyvní základ dane, došlo by teda k dvojitému zdaneniu. Túto situáciu ošetruje ustanovenie § 23 ods. 4 písm. c) ZDP, podľa ktorého do základu dane sa nezahŕňa suma, ktorá už bola u toho istého daňovníka zdanená podľa zákona o daniach z príjmov (súčasného alebo predchádzajúcich). Pre uplatnenie tohto ustanovenia je potrebné, aby podnikateľ, ktorý po období, keď uplatňoval výdavky percentom z príjmov, začal účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, osobitne vedel doložiť, o ktoré pohľadávky a ktoré zásoby pri zmene zvýšil základ dane a ktoré príjmy teda nebude povinný po zmene zdaniť.

Opačný postup by bol v prípade, ak by sa tento daňovník rozhodol po období, keď bol účtovnou jednotkou, znovu uplatňovať výdavky percentom z príjmov. Ak účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, upraví základ dane o sumy vymenované v § 23 ods. 12 písm. a) ZDP. Ak účtoval v sústave podvojného účtovníctva, upraví základ dane o sumy vymenované v § 23 ods. 12 písm. b) ZDP.

Pretože neskončí činnosť a bude v nej pokračovať pri zmenenom spôsobe uplatňovania výdavkov, môže aplikovať aj v tomto prípade ustanovenie § 23 ods. 4 písm. c) ZDP a v nasledujúcom období nezdaniť príjmy, ktoré už boli zdanené.

Ing. Tatjana Pecháčová

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdamdážď7
Atényprehánky16
Belehradjasno11
Berlínzamračené5
Bratislavadážď7
Bruselzamračené10
Budapešťjasno7
Bukurešťzamračené5
Frankfurtzamračené5
Helsinkioblačno5
Istanbulzamračené11
Kodaňdážď6
Kyjevmrholenie1
Lisabonprehánka12
Londýndážď9
Madridprehánka9
Milánodážď7
Moskvazamračené3
Oslodážď4
Paríždážď9
Prahadážď4
Rímzamračené12
Sofiadážď4
Štokholmzamračené5
Varšavadážd5
Viedeňhmla7
Záhrebhmla5
Ženevadážď8

Počasie

Prevládajúce počasie podmieňuje pretrvávanie miernych ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému a zhoršenie zdravotného stavu u pacientov trpiacich na prieduškovú astmu (dýchavičnosť, vyššia frekvencia astmatických záchvatov). Môže sa znížiť schopnosť rýchlych a presných reakcií, čím sa zvyšuje riziko úrazov a nehôd, preto je potrebná zvýšená opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave. Zväčša pozitívne sú účinky počasia na pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami - najmä na osoby s vyšším tlakom krvi.Zajtra očakávame mierne zvýšenie pozitívneho vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude v nižších polohách prevažne oblačno až zamračené, hmlisto a ojedinele slabé zrážky. Popoludní miestami zmenšená oblačnosť. Na horách postupne jasno až polojasno. Najvyššia denná teplota 8 až 12 stupňov. Slabý južný, na západe juhovýchodný vietor 4 až 8, v nárazoch popoludní miestami okolo 15 m/s. Na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov.n V utorok bude oblačno až zamračené, cez deň miestami polojasno. Na horách slnečno. Zrána miestami hmla. Nočná teplota 6 až 2, v dolinách pri zmenšenej oblačnosti okolo 0, denná 9 až 13 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno, zrána a predpoludním v nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa na niektorých miestach udrží celý deň. Nočná teplota 6 až 2, v dolinách pri vyjasnení slabý mráz, denná 10 až 15, pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 8 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.07 a zapadne o 16.07 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.