Hospodársky denník
USD34,277 Sk
EUR41,054 Sk
CHF26,533 Sk
CZK1,28 Sk
  Pondelok  1.Decembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













ZOSTANEME, ZVÍŤAZÍME

Nečakaná „prepadovka“ amerického prezidenta Georga W. Busha v Iraku splnila svoj cieľ. Médiá ostali stáť s otvorenými ústami, Američania si poplakali nad odvážnym činom odvážnej hlavy štátu a vojaci Spojených štátov získali (aspoň na čas) nové odhodlanie vydržať v krízovej oblasti.

Bush nie je prvým a pravdepodobne ani posledným prezidentom USA, ktorý sa odvážil vyraziť na „front“. Pred ním to bol Abraham Lincoln, Franklin D. Roosevelt, Richard Nixon či George Bush starší. No zatiaľ čo v prípade jeho predchodcov možno hovoriť o nevyhnutnosti, Bushov príchod do Iraku nebol ničím iným ako dokonalým propagandistickým ťahom, ktorý mal povzbudiť upadajúcu morálku medzi vojakmi a aj obyvateľstvom Spojených štátov a získať niekoľko plusových bodov do nastávajúcich prezidentských volieb.

Utajenie, ktoré predchádzalo návšteve, je pochopiteľné s ohľadom na nebezpečnú situáciu v Iraku, kde prakticky denne umierajú príslušníci spojeneckých oddielov, nehovoriac o tom, že by amerického prezidenta nevítali moslimské deti s kvetmi, ale po zuby ozbrojení teroristi.

Protestujúcim médiám, tvrdiacim, že dokážu „držať jazyk za zubami“, odpovedal Joe Lockhart, bývalý hovorca exprezidenta Billa Clintona. „Nevidím problém v tom, že Bush ťahal noviny za nos. Problém je v tom, že ide o prezidenta, ktorý nie je ochotný stretávať sa s rodinami tých, ktorí utrpeli stratu v Iraku, ale bez veľkého premýšľania odletí do Bagdadu, aby zneužil vojakov na svoju propagandu,“ vyhlásil.

Bush zaskočil aj predstaviteľov dočasnej irackej vlády, ktorý napokon jeho cestu nepokladali za oficiálnu návštevu krajiny. Obyčajní Iračania väčšinou zhodne konštatovali, že prišiel, aby podporil morálku amerických príslušníkov ozbrojených síl, ale pre nich to neznamenalo nič. A neohriali ich ani Bushove slová o tom, že „nebojovali sme v srdci Iraku, neplatili krutými obeťami, neporazili krutého diktátora a neoslobodili 25 miliónov ľudí, aby sme ustúpili bande vrahov a kriminálnikov. Zostaneme a zvíťazíme, pretože bránime spravodlivú vec“.

Napriek všetkému treba uznať, že išlo o majstrovský ťah Georga W. Busha. Úspech však čiastočne naštrbila Hillary Clintonová, ktorá tiež (necelých 24 hodín po Bushovej návšteve) pricestovala do Iraku a poobedovala s americkými vojakmi. Možno len podporila demokratických prezidentských kandidátov, ktorí ostali sedieť doma a bezradne konštatovali (Howard Dean), že „je pekné, že tam išiel, no nič to nemení na tom, že títo odvážni muži a ženy nemali v Iraku vôbec bojovať“. A možno si už pripravuje vlastnú kampaň...

Mladen Bosiočič

Krvavý november

V novembri v Iraku zahynulo najviac amerických vojakov od začiatku vojnového konfliktu. V novembri registrovali 80 mŕtvych z radov príslušníkov armády USA, ktorí prišli o život pri útokoch irackých ozbrojencov alebo pri nehodách. V apríli ich zahynulo 73 a v marci, keď sa konflikt začal, 65. Podľa štatistík Pentagónu od začiatku konfliktu 20. marca tohto roka do včerajšieho dňa zahynulo v Iraku 439 amerických vojakov. Od konca veľkých vojenských operácií 1. mája ich zomrelo 299, z nich 185 počas vojenských operácií alebo pri bombových útokoch. Zatiaľ poslední dvaja Američania prišli o život včera pri útoku neznámych ozbrojencov na ich konvoj západne od irackej metropoly Bagdad.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdamdážď7
Atényprehánky16
Belehradjasno11
Berlínzamračené5
Bratislavadážď7
Bruselzamračené10
Budapešťjasno7
Bukurešťzamračené5
Frankfurtzamračené5
Helsinkioblačno5
Istanbulzamračené11
Kodaňdážď6
Kyjevmrholenie1
Lisabonprehánka12
Londýndážď9
Madridprehánka9
Milánodážď7
Moskvazamračené3
Oslodážď4
Paríždážď9
Prahadážď4
Rímzamračené12
Sofiadážď4
Štokholmzamračené5
Varšavadážd5
Viedeňhmla7
Záhrebhmla5
Ženevadážď8

Počasie

Prevládajúce počasie podmieňuje pretrvávanie miernych ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému a zhoršenie zdravotného stavu u pacientov trpiacich na prieduškovú astmu (dýchavičnosť, vyššia frekvencia astmatických záchvatov). Môže sa znížiť schopnosť rýchlych a presných reakcií, čím sa zvyšuje riziko úrazov a nehôd, preto je potrebná zvýšená opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave. Zväčša pozitívne sú účinky počasia na pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami - najmä na osoby s vyšším tlakom krvi.Zajtra očakávame mierne zvýšenie pozitívneho vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude v nižších polohách prevažne oblačno až zamračené, hmlisto a ojedinele slabé zrážky. Popoludní miestami zmenšená oblačnosť. Na horách postupne jasno až polojasno. Najvyššia denná teplota 8 až 12 stupňov. Slabý južný, na západe juhovýchodný vietor 4 až 8, v nárazoch popoludní miestami okolo 15 m/s. Na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov.n V utorok bude oblačno až zamračené, cez deň miestami polojasno. Na horách slnečno. Zrána miestami hmla. Nočná teplota 6 až 2, v dolinách pri zmenšenej oblačnosti okolo 0, denná 9 až 13 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno, zrána a predpoludním v nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa na niektorých miestach udrží celý deň. Nočná teplota 6 až 2, v dolinách pri vyjasnení slabý mráz, denná 10 až 15, pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 8 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.07 a zapadne o 16.07 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.