Hospodársky denník
USD34,277 Sk
EUR41,054 Sk
CHF26,533 Sk
CZK1,28 Sk
  Pondelok  1.Decembra 2003

Dovoz opäť vyšší od vývozu

Bilancia naspäť v deficite, analytici sú však spokojní

Slovenský zahraničný obchod sa v októbri po dvoch mesiacoch, keď zaznamenal prebytky, vrátil znova do záporných čísel. Schodok bol však oveľa priaznivejší ako očakávali ekonómi. Tí predpokladali v priemere 4,1-miliardový deficit, podľa štatistického úradu však dosiahol iba 589 mil. Sk. Na porovnanie, pred rokom sa doviezlo o 13,178 mld. Sk viac, ako sa doviezlo. Štatistici revidovali aj čísla z predošlých mesiacov a tieto korekcie zlepšili tohtoročný kumulatívny deficit takmer o ďalšiu miliardu. V januári až októbri tak podľa aktuálnych údajov zahraničný obchod skončil v mínuse 10,771 mld. Sk. To je výrazné zlepšenie oproti minulému roku, keď za rovnaké obdobie dosiahol deficit 73,700 mld. Sk. A napriek tomu, že ešte na jar sa podobný vývoj predpokladal aj na tento rok, skutočnosť sa ukázala značne odlišná.

Významnú zásluhu na priaznivých číslach majú exportéri na čele s automobilovým priemyslom. Slovenský vývoz sa v októbri medziročne zvýšil o 27,9 % na 77,643 mld. Sk. V kategórii dopravných prostriedkov je export oproti minulému roku dokonca viac ako dvojnásobný. Export stúpa aj napriek tomu, že ekonomická situácia na našich hlavných trhoch nie je priaznivá. Aj napriek tomu však export do Európskej únie vzrástol za prvých desať mesiacov tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím vlani takmer o 22 %. Ekonóm ING Bank Ján Tóth to vysvetľuje tým, že sa začínajú prejavovať investície do zlepšenia exportného potenciálu Slovenska, vykonané v rokoch 2000 až 2002. Vtedy svoje kapacity zvyšoval Volkswagen a U. S. Steel.

Naproti tomu import v porovnaní s októbrom minulého roka stúpol iba o 5,9 % na 78,232 mld. Sk. Čiastočne za to pravdepodobne môže januárové zvýšenie regulovaných cien, ktoré znížilo spotrebu a prostredníctvom nej aj dovoz. „Báza importov minulého roka bola vysoká, faktor vplyvu bol v tom, že bol volebný rok, charakteristický vyššími vládnymi výdavkami,“ poukázal na ďalší dôvod nízkej dynamiky importu analytik Tatra banky Elizej Macho. „Pokračoval trend výrazného dovozu strojov a zariadení a ich častí. Ide o výrobky, ktoré priamo súvisia s automobilovým priemyslom. Charakter dovozov tak ostáva stále orientovaný na investície,“ zhodnotila priaznivú štruktúru importu ekonómka ČSOB Silvia Čechovičová.

V štruktúre zahraničného obchodu zohrávajú čoraz väčšiu úlohu Spojené štáty americké. Práve s nimi malo Slovensko najaktívnejšiu bilanciu. Kladný zahraničný obchod sme mali aj s Európskou úniou. Naopak, na druhej strane rebríčka sa nachádza Rusko, čo je spôsobené predovšetkým dovozom ropy a zemného plynu. Oproti minulému roku však prišlo k zmierneniu schodku, keďže zhodnocovanie koruny oproti doláru import týchto surovín zlacňovalo.

Priaznivé výsledky zahraničného obchodu dávajú viac priestoru Národnej banke Slovenska, ktorej predstavitelia sa v priebehu roka niekoľkokrát vyslovili proti výraznému posilňovaniu koruny práve pre obavy z deficitu obchodnej bilancie a bežného účtu. Je tiež možné, že centrálna banka pristúpi k zníženiu úrokových sadzieb, aj keď šance na takýto krok znižuje vysoká miera inflácie.

Michal Mušák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.