Hospodársky denník
USD34,277 Sk
EUR41,054 Sk
CHF26,533 Sk
CZK1,28 Sk
  Pondelok  1.Decembra 2003

AKO S PROVOKÁCIOU J. WOLFENSOHNA?

Peter Kasalovský

Prezident Svetovej banky James Wolfensohn sa domnieva, že na našej planéte došlo k narušeniu rovnováhy. Zdôraznil, že nemôže byť v poriadku skutočnosť, že 80 % obyvateľov Zeme má k dispozícii 20 % svetovej produkcie, pričom miliarda ľudí disponuje 80 % hrubého svetového produktu. V tejto súvislosti jeden z najuznávanejších lídrov svetovej ekonomiky pripomenul v rozhovore pre nemecký Handelsblatt z 19. novembra t. r., že v nasledujúcich 25 rokoch počet obyvateľov zemegule vzrastie o ďalšie dve miliardy, pričom najväčší prírastok sa zaznamená práve v chudobných štátoch.

Poukázal aj na to, že sú to práve teroristi, ktorí idú do chudobných regiónov - krajín, so zámerom využiť nespokojnosť jeho obyvateľov na presadzovanie svojich politických cieľov. „Preto som presvedčený, že ak nebude zvládnutý problém chudoby, bude jestvovať živná pôda pre terorizmus.“ Ak sa neurobia účinné opatrenia, tak o štvrťstoročie „naše deti budú žiť vo svete so 7 miliardami ľudí, z ktorých polovica bude musieť vyžiť denne z menej ako dvoch USD“. Aj keď zdôraznil, že centrom možných problémov bude síce Afrika, tak Európe predpovedal nemenej tvrdú a smutnú budúcnosť.

Európa by mohla byť o štvrťstoročie podľa jeho názoru príliš malou, starou, ale aj preplnenou. Predovšetkým v dôsledku dramatickej migrácie zo súčasných chudobných do relatívne bohatých európskych krajín ľuďmi, ktorí sa v nej nenarodili. V spomínanom rozhovore J. Wolfensohn o. i. uviedol, že „rozvojový svet“ dostáva ročne 56 mld. USD, z ktorých je 60 % na podporu vzdelávania, odpustenie dlhov a pomoc krízovým oblastiam a zvyšok vo forme úverov na rozvoj ich hospodárstva. Dodal však, že pred tridsiatimi rokmi bol názor, že od vyspelých štátov by mal dostať pomoc vo výške 0,7 % HDP.

Keby to platilo aj teraz, potom by bolo preň k dispozícii ročne až 170 mld. USD. Je to viac ako alarmujúci fakt, ktorý jednoznačne hovorí o tom, že čoraz dramatickejší problém chudoby a v konečnom dôsledku ani expandujúci terorizmus v najrôznejších podobách nemôže byť zvládnutý. Prirodzene, že by sa dalo uvažovať aj o tom, koľko zo súčasnej pomoci sa naozaj použije v boji proti chudobe a jej dôsledkom. Myšlienky a svojím spôsobom výzvy J. Wolfensohna sa dajú vnímať aj v kontexte celoeurópskeho a osobitne nášho domáceho vývoja (či transformácie?).

Je faktom, že to boli práve myšlienky prezidenta Svetovej banky J. Wolfensohna, ale aj iných osobností svetovej ekonomiky, ktoré vyprovokovali k aktivite nepočetnú skupinu členov Hospodárskeho klubu (NEF). V najbližších dňoch dostane práve on a spolu s ním predseda Európskej komisie R. Prodi od tejto skupiny rámec projektu, ktorého realizáciou možno vyriešiť v období piatich až siedmich rokov jeden z najvážnejších a súčasníkov traumatizujúcich problémov z chudoby, či z bezútešnej sociálnej biedy nielen v našom domácom priestore, ale vôbec v centrálnej a vo východnej Európe.

Najdôležitejšie je, že jedenásť dní po zverejnení provokujúcej a znepokojujúcej predstave o tom, aký bude svet a v jeho rámci aj Európa o štvrťstoročie, vznikol rámec projektu na postupnú likvidáciu chudoby a premenu jej súčasných nositeľov na plnohodnotných ľudí...

Peter Kasalovský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.