Hospodársky denník
USD33,528 Sk
EUR41,102 Sk
CHF26,559 Sk
CZK1,278 Sk
  Streda  10.Decembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Naozaj žijeme nad pomery?

Najlepšie by vari bolo, keby sa opýtali samotných občanov

Už roky odolávame obvineniu, že „si žijeme nad pomery“ a že s tým niečo musíme urobiť. Utiahnuť si opasky čoraz viac a viac. Zatiaľ nám nikto poriadne nevysvetlil, čo je to život nad pomery, napokon žiadna jednoznačná definícia neexistuje. Alebo je ich milión. Ak sa spýtame ekológa, ktože si to žije nad pomery, vynadá nám, že každý, kto jazdí autom, používa spreje, je hamburgery a zalieva ich kokakolou. Ekonóm začne hovoriť o produktivite práce, vnútornej zadlženosti, schodku zahraničného obchodu, kurzovej politike. Nedajbože, aby sa o definovanie života nad pomery pokúšal filozof. Spíše tisícstránkový spis, ktorý na konci života celý v ošiali spáli. Najlepšie je azda spýtať sa každého človeka osobitne. Je takmer isté, že od žiadneho nedostaneme pozitívnu odpoveď - áno, žijem si nad pomery. Jednotlivec, pokiaľ nepodvádza, nad pomery jednoducho žiť nemôže. Ten má problémy využiť. Iba inštitúcie (i tá najvyššia - štát) môžu žiť nad pomery, pretože tie sú tu preto, aby vytvárali prostredie, v ktorom si práve aj chudobný jednotlivec nemôže dovoliť žiť nad pomery. Keďže to ctihodné inštitúcie nedokázali, žijú práve ony nad pomery. Čo s tým? Zrušiť inštitúcie? Štát? A kto ho vlastne tvorí? Nikto iný než práve jednotlivci. Nad pomery si teda žije každý. A každý (teda nikto) je vinný.

Ako individuálne nezmerateľný je „život nad pomery“, tak naopak presne zaznamenateľný je čas, ktorý človek odpracuje, aby mohol nakúpiť tovar alebo zaplatiť služby. Aj keď „odpracovať“ nič nehovorí o tom, či táto práca bola efektívna, na stole predsa len leží meradlo na porovnanie v čase a profesii. Ekonomickí experti na spriemerovanie našej úrovne používajú štyroch reprezentantov: za robotnícke profesie automechanika, za štátnych zamestnancov učiteľku, za najvyššiu platovú skupinu riaditeľa a napokon

„priemerného“ občana, ktorého modeluje podľa oficiálnych štatistických údajov, najmä na základe priemerného hrubého mesačného platu. Tieto kategórie porovnávajú dvoma spôsobmi: medzi sebou, pričom za základ poslúžil ich konkrétny hrubý mesačný príjem a v čase porovnávajú množstvo ich práce vynaloženej za daný výrobok v minulom a v tomto roku. Pravda, každé podobné porovnávanie pokrivkáva, lebo iná bola mzdová hladina koncom osemdesiatych rokov a iná dnes, rovnako tak produktivita práca či spotrebný kôš. Na druhej strane neodškriepiteľná je skutočnosť, že väčšina slovenských domácností sa pohybuje nebezpečne blízko okolo hranice chudoby. Mzdy sa síce zvyšujú, ale zároveň s nimi ide ruka v ruke zvyšovanie nákladov. Podľa niektorých prepočtov sme vlani mali iba 89 % toho, čo sme mali v roku 1989.

Eleonóra Bujačková

Produktivita práce vo vybraných krajinách

(výkon priemerného zamestnanca za rok 2002, v USD/hod.)

Nórsko 38,11

Belgicko 34,85

USA 33,46

Írsko 31,46

Nemecko 29,40

Slovensko 12,10

Maďarsko 11,55

Česko 10,11

Zdroj: TASR

Graf: Hd

Priemerný ročný príjem štvorčlennej rodiny vo vybraných krajinách

(rodina zamestnaná v priemysle s dvoma nezaopatrenými deťmi, v USD)

Luxembursko 52 949

Švajčiarsko 48 007

Nemecko 40 060

Belgicko 37 444

Rakúsko 37 190

Česko 18 847

Poľsko 15 668

Slovensko 14 162

Maďarsko 12 947

Zdroj: TASR

Graf: Hd

Počasie

Očakávame prevládanie všeobecne priaznivých účinkov počasia s pozitívnym vplyvom najmä na toleranciu telesnej a duševnej námahy a schopnosť sústredenia. Ustupujú reumatické ťažkosti. Len v ranných hodinách, najmä v horských kotlinových polohách, je možnosť vyššej chladovej záťaže a vo väčších priemyselných centrách môže byť miestami zhoršená kvalita ovzdušia, čo podmieňuje zvýšenie zdravotných ťažkostí pri ochoreniach srdcovo-cievneho a dýchacieho systému (anginózne ťažkosti, dýchavičnosť). Vegetatívne labilné osoby s nízkym tlakom krvi reagujúce na počasie majú zvýšený sklon k bolestiam hlavy a pocitom závratu.Zajtra neočakávame podstatnejšiu zmenu v pôsobení počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno. Ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa môže ojedinele udržať po celý deň. Najvyššia teplota 0 až 4, v stredných horských polohách miestami okolo 8 stupňov. Slabý, v západnej polovici územia juhovýchodný až južný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov.Vo štvrtok bude zamračené a hmlisto. Na horách a ojedinele aj v nižších polohách polojasno. Ojedinele slabé zrážky. Nočná teplota 1 až -3, denná -1 až 3, ojedinele okolo 6 stupňov.V piatok bude prevažne oblačno, v nižších polohách spočiatku hmlisto. Miestami dážď alebo mrholenie, od 1000 m sneženie. Ojedinele sa bude vytvárať poľadovica. Nočná teplota 2 až -2, denná 0 až 5, na juhozápade okolo 7 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 15.57 hod.

Amsterdamjasno4
Atényzamračené9
Belehradoblačno3
Berlínjasno0
Bratislavaslnečno0
Bruseljasno6
Budapešťslnečno2
Bukurešťpolooblačno1
Frankfurtjasno2
Helsinkipolooblačno6
Istanbulpolooblačno7
Kodaňpolooblačno5
Kyjevpolojasno2
Lisabonslnečno12
Londýnjasno5
Madridslnečno10
Moskvazamračené-1
Oslopolooblačno4
Parížpolojasno7
Prahaoblačno0
Rímdážď9
Sofiaoblačno0
Štokholmpolojasno6
Varšavajasno2
Viedeňhmla0
Záhrebpolooblačno1
Ženevajasno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.