Hospodársky denník
USD33,706 Sk
EUR41,177 Sk
CHF26,614 Sk
CZK1,284 Sk
  Štvrtok  11.Decembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Patrí to k riadeniu firiem

Zamestnávateľské zväzy by sa mali viac angažovať v BOZP

Neúcta zamestnávateľov k pravidlám bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ich neochota venovať sa tejto problematike - to sú podľa Ing. Milana Šemeláka, generálneho inšpektora práce faktory, ktoré sú príčinou toho, že aj keď pracovná úrazovosť v Slovenskej republike od roku 1969 neustále klesá, v prepočte je oproti krajinám Európskej únie na dvojnásobnej úrovni. Konštatoval to tento týždeň v Bratislave na záverečnej konferencii k bilatelárnemu švédsko-slovenskému projektu Pracovný život a rozširovanie Európskej únie. Približne 50 % zamestnávateľov totiž neakceptuje odporúčania, týkajúce sa zavádzania a zdokonaľovania systému riadenia bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP). M. Šemelák s trpkosťou uviedol, že inšpektorom Národného inšpektorátu práce sa nedarí presviedčať ich o potrebe venovať sa tejto oblasti pracovného života. Smutným výsledkom potom je, že za sedem rokov sme zaevidovali na Slovensku približne 1400 ťažkých pracovných úrazov a takmer 500 smrteľných pracovných úrazov, príčinou ktorých bolo nedodržanie pravidiel BOZP, či priamo absencia systému riadenia BOZP.

Rozhodne neobstojí ospravedlňovanie sa tým, že je potrebné sústreďovať sa na produktivitu, efektívnosť a konkurencieschopnosť v trhovom prostredí. „Starostlivosť o pracovné prostredie patrí k ekonomickému rozvoju a k prosperite,“ povedala pre Hospodársky denník predvstupová poradkyňa Birgitta Mellinová zo Švédska, ktorá zastrešovala spomínaný projekt a strávila pritom na Slovensku dva roky. „Nie všetko si vyžaduje finančné prostriedky,“ dodala. „Vytvárať zdravé a bezpečné pracovné prostredie sa dá aj zadarmo. Správne umiestnenie počítača si oproti nesprávnemu nevyžaduje

ani korunu,

chce to však skutočný záujem a isté vedomosti.“ A takýchto príkladov je podľa nej nespočetné množstvo. S naším vstupom do EÚ podľa nej súvisí aj potreba pracovať podľa zásad Európskej únie, čo znamená neustále zlepšovanie pracovných podmienok. „Netreba sa uspokojovať so základnou úrovňou,“ myslí si B. Mellinová. „A už vonkoncom nemožno pristúpiť na zníženie dosiahnutej úrovne.“ Súčasný trend v BOZP nespočíva len v ochrane pred úrazmi a chorobami z povolania. Zahŕňa aj vytváranie pohody pri práci, opatrenia na elimináciu stresov i prevenciu psychického násilia. To všetko možno v značnej miere zabezpečiť vhodnou organizáciou práce. Generálny inšpektor práce však vidí aj ďalšie momenty, ktoré by mohli viac zainteresovať zamestnávateľov a osobitne podnikateľov na vytváraní bezpečného pracovného prostredia. Poukazuje napríklad na absenciu účinných ekonomických nástrojov a na potrebu transformovať úrazové poistenie tak, aby sa poistné platby zamestnávateľov nevymeriavali podľa jedného metra, ale v závislosti od rizikovosti práce a starostlivosti o pracovníkov. Systém bonusov a malusov by zamestnávateľov stimuloval, aby venovali tejto problematike

väčšiu pozornosť

ako doteraz. Nedostatky sú aj v legislatíve. Doteraz nie sú definované a teda sa ani neevidujú tzv. nebezpečné udalosti, tie, kde hrozilo poškodenie zdravia a k úrazu nedošlo len šťastnou náhodou. Z iného súdka je problém samotného vykonávania inšpekcie na základe platnej legislatívy. Dochádza k zmätočným situáciám, pretože na väčšine pracovísk vykonávajú inšpekciu inšpektoráty práce aj Štátny zdravotný ústav, no každý podľa iného zákona (č. 330/1996 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a č. 272/1994 o ochrane zdravia ľudí). Pritom obe tieto normy transponujú tú istú Rámcovú smernicu EÚ: 391/89/EEC. Pre zamestnávateľov, ktorí chcú vyhovieť zákonu, to potom znamená robiť preventívne opatrenia dvakrát. O probléme sa vie a bola tu aj snaha spolupracovať, dokonca ešte v auguste 2002 došlo k dohode medzi dvoma rezortmi. V tomto roku sa uskutočnila

spoločná inšpekcia

zameraná na prevenciu proti chemickým faktorom a veľkým priemyselným haváriám, takže by sa zdalo, že sa našlo riešenie. Výsledok bol ale iný. Inšpektori práce a zástupcovia Štátneho zdravotného ústavu vykonali síce praktickú inšpekciu spoločne, no so zástupcami firiem hovorili osobitne, každý tím napísal svoju vlastnú správu a pokyny dali firmám na základe dvoch rozdielnych systémov. Napriek snahe kontroly zosúladiť došlo teda k zdvojeniu činnosti, čo možno považovať za kontraproduktívne - z hľadiska kontrolovaných firiem, ale aj efektívnosti inšpekcie.

Ukazuje sa teda potreba zjednotiť legislatívu, ale zároveň aj zvýšiť zainteresovanosť všetkých, teda zamestnávateľov rovnako ako zamestnancov a samostatne zárobkovo činné osoby. M. Šemelák upozornil na nezastupiteľnú úlohu zamestnávateľských zväzov, ktoré by sa mali aktívne zúčastniť na budovaní a implementácii Pravidiel dobrej praxe BOZP v špecifických činnostiach podľa jednotlivých odborov. Vzhľadom na to, že mnohé zamestnávateľské zväzy sú členmi európskych združení, nemalo by im nič brániť v tom, aby zamerali svoju pozornosť popri výslovne ekonomických a obchodných otázkach aj na ochranu zdravia a vytváranie vhodných pracovných podmienok.

Zuzana Krútka

Počasie

Počasie prevládajúce na našom území má zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Spánok je pokojný a osviežujúci. Osoby so srdcovo-cievnymi ochoreniami však nemajú preceňovať svoje sily - majú sa vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresom. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia, citliví na počasie, môžu reagovať sklonom k migrénam a miernym pocitom závratu. Ráno miestami možnosť výskytu dýchacích ťažkostí.Zajtra predpokladáme zvyšovanie nepriaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes jasno až polojasno, miestami časom oblačno. V nižších polohách miestami zamračené nízkou oblačnosťou. Najvyššia teplota 0 až 4 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 3 stupne.V piatok prevažne oblačno, v nižších polohách zrána hmlisto. Miestami dážď alebo mrholenie, pri ktorom sa bude vytvárať poľadovica. Na horách sneženie. Nočná teplota -1 až -5, denná 0 až 4 stupne.V sobotu bude polooblačno až oblačno, miestami snehové prehánky. Nočná teplota -3 až -7, denná 2 až 6 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.31 a zapadne o 15.57 hod.

Amsterdamoblačno5
Atényzamračené11
Belehradoblačno3
Berlínpolojasno0
Bratislavaoblačno3
Bruseloblačno5
Budapešťzamračené6
Bukurešťjasno5
Dublindážď5
Frankfurtjasno5
Helsinkioblačno7
Istanbulpolooblačno8
Kodaňoblačno5
Kyjevpolojasno2
Lisabonslnečno12
Londýnoblačno8
Madridslnečno10
Milánooblačno10
Moskvazamračené-1
Oslosnehové prehánky-2
Parížoblačno7
Prahaoblačno0
Rímoblačno9
Sofiazamračené3
Štokholmpolojasno4
Varšavazamračené2
Viedeňzamračené0
Záhrebdážď5
Ženevajasno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.