Hospodársky denník
USD33,862 Sk
EUR41,21 Sk
CHF26,552 Sk
CZK1,285 Sk
  Piatok  12.Decembra 2003

Nájdu komory spoločnú reč?

Nemeckej ekonomike, ako sa zdá, sa po troch rokoch trápenia blýska na lepšie časy. Hoci vyhliadky stále nie sú zvlášť potešujúce, mala by sa po tohtoročnom miernom poklese dostať do čiernych čísel. Názory ekonómov na ďalší vývoj sú však jednoznačné: iskrou, ktorá je nevyhnutná na naštartovanie uspokojivého vývoja tretej najväčšej svetovej ekonomiky, sú ekonomické reformy. Štedrý sociálny systém drží toto hospodárstvo čoraz viac pri zemi.

Zbaviť Nemecko tejto záťaže vôbec nie je jednoduché. Sľubným pokusom je balík reforiem kancelára Gerharda Schrödera nazvaný Agenda 2010. Jej súčasťou sú reformy trhu práce a daní. A práve tie sú v týchto dňoch horúcou témou v tejto krajine.

Zákony, ktoré navrhla Schröderova vláda, uviazli medzi dolnou a hornou komorou nemeckého parlamentu. Súčasťou reformy trhu práce je zníženie príspevkov v nezamestnanosti, ako aj opatrenia obmedzujúce možnosť nezamestnaných odmietať pracovnú príležitosť. Reforma daní prináša zníženie sadzieb pre daň z príjmov už v roku 2004, čo je o rok skôr v porovnaní s pôvodnými plánmi a zároveň prináša zvýšenie spotrebnej dane tabakových výrobkov. Predkladateľovi Agendy 2010 zostáva už iba niekoľko dní na to, aby prostredníctvom kompromisov dosiahol dohodu dvoch snemovní. Ak sa má prvým januárom dostať do platnosti daňová reforma, musí ju na svojom zasadnutí 19. decembra odobriť konzervatívnou opozíciou ovládaná horná komora nemeckého parlamentu. Od nemeckého kancelára bolo v poslednom čase počuť čoraz dôraznejší apel na celú politickú obec v krajine, aby umožnila prechod týmto opatreniam, ktoré sú považované za znak toho, že krajina konečne dokáže pohnúť so svojím skostnateným daňovým a sociálnym systémom. Tón pritvrdzovali aj konzervatívci. Avšak u pozorovateľov stále prevláda názor, že do konca roka by mali obe strany dospieť k dohode.

Dolnou komorou parlamentu prešli reformy v októbri, pričom ich odobrenie nebolo pre Schrödera vonkoncom jednoduchou záležitosťou. Prostredníctvom ústupkov, ale aj hrozieb rezignácie sa mu podarilo presvedčiť rebelujúcu časť svojich sociálnych demokratov (SPD), aby podporili reformy. Návrhy skresávajúce sociálne výhody sú v prudkom rozpore s princípmi ľavicového krídla strany.

Od stredy prebiehajú rokovania, na ktorých musí Schröder pristúpiť na ďalšie kompromisy, aby umožnil priechod reforiem. Rokovanie 32-člennej parlamentnej vyjednávacej komisie malo vyvrcholiť v stredu. Avšak ako už naznačovali vyhlásenia, ktoré jej predchádzali, uzatvorenie celej záležitosti si vyžiada viac dní, pričom konečné rozhodnutia budú zrejme prijaté až v pondelok.

Tentoraz sa snažia presadiť svoje princípy konzervatívci ovládajúci hornú komoru. Tí nepopierajú potrebu reforiem, nesúhlasia však predovšetkým s dosahom daňových škrtov na výšku vládneho dlhu a rozpočtového deficitu. Zníženie daní spôsobí výpadok príjmov do štátneho rozpočtu vo výške približne 15,6 mld. eur a opozícia trvá na nájdení iného spôsobu jeho vykrytia, ako je zvyšovanie dlhu. Medzi kľúčové požiadavky konzervatívcov patrí aj uzákonenie práva, ktoré firmám umožní nezúčastňovať sa na celonárodnom vyjednávaní o raste miezd. Zoznam opozície obsahuje celý rad požiadaviek, ktorých presadenie vo vlastnej strane by bolo pre Schrödera viac než zložité. To by mohlo spôsobiť v rámci SPD zásadné rozkoly, čo hrá do kariet konzervatívcom.

Ľubica Martauzová

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.