Hospodársky denník
USD33,621 Sk
EUR41,171 Sk
CHF26,567 Sk
CZK1,281 Sk
  Pondelok  15.Decembra 2003

Nedohodli sa na ústave únie

Bruselský summit bol nakoniec predsa úspešným a podnetným

Lídri Európskej únie sa nedohodli na podobe budúcej európskej ústavy. Bruselský summit EÚ sa skončil podľa všetkých agentúr neúspechom. Neprekonateľné rozdiely boli v názoroch na systém hlasovania v rozšírenej EÚ. Taliansky premiér S. Berlusconi na záverečnom sobotňajšom obede oznámil, že rokovania o ústave boli odložené. Počas sobotňajších bilaterálnych rokovaní sa S. Berlusconimu nepodarilo získať dostatočnú podporu ani pre jeden z kompromisných návrhov, ktoré predložil.

Otázkou je, či tento výsledok summitu je neúspechom. Predovšetkým pred ním boli jasné pozície všetkých štátov o systéme hlasovania. Bolo to Poľsko, ktoré sa držalo dohôd z Nice, a možno aj "lavírujúce" Španielsko, avšak celý rad štátov nemal vôbec nič proti tomu, aby sa prijali návrhy Konventu. Dalo by sa povedať, že odporúčal Poľsko do roviny rovnosti so všetkými štátmi. Po Nice sa totiž taktne obchádzalo, prečo tam Poľsko a Španielsko získali rovnakú hlasovaciu silu ako Nemecko.

Poľský premiér L. Miller bol v centre pozornosti. Do Bruselu odcestoval priamo z rehabilitácie svojej chrbtice, poranenej pri nedávnej havárii vládnej helikoptéry, s takým mandátom, že pre Poľsko je smerodajnou dohoda z Nice. Nedostalo, a v podstate ani nemohlo dostať iný návrh od režisérov bruselského summitu. Boli takí, ktorí verili, že sa Poľsko vzdá pozície z Nice len preto, že summit neodsúhlasí ústavu. Nepochopili, že taká "viera" do dnešnej politiky už nepatrí.

Bruselský summit nebol z tohto zorného uhla neúspešným. V procese európskej integrácie nemôže byť priestor na spochybnenie kultúry vzájomných vzťahov medzi jednotlivými štátmi, tobôž nie na "tichú" likvidáciu predchádzajúcich dohôd a záväzkov. Tento pokus sa skončil neslávne, ale plynie z neho viac ako dôležité poučenie pre projektantov celoeurópskej integrácie. Opierajúc sa o históriu, tak tie projekty, ktoré sa odklonili od princípov rovnosti všetkých strán, sa skončili rozkladom.

Problémy s rovnosťou sú vo všetkých rovinách, ale nedoceňujú sa. Jedinečná myšlienka nového domova európskych štátov je totiž neraz atakovaná stereotypnými a preňho, z hľadiska pevnosti základov a takpovediac strešnej kvality, až nevhodnými riešeniami. Bruselský výsledok je preto pozitívny. Zodpovedným za proces celoeurópskej integrácie neostáva nič iné, ako rozmýšľať o európskej ústave aj, a hlavne, na základe dejinných poučení, aby išlo naozaj o novú kvalitu vo vzťahoch.

EÚ môže fungovať tak ako doteraz nielen v roku 2004. Aj bez európskej ústavy, ktorá je problémová nielen hlasovacím systémom.

Peter Fontány

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.