Hospodársky denník
USD33,621 Sk
EUR41,171 Sk
CHF26,567 Sk
CZK1,281 Sk
  Pondelok  15.Decembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Parlament schválil rozpočet

Poslanci však poriadne okresali rezervu vlády

Slovenským parlamentom v piatok prešiel najdôležitejší ekonomický zákon budúceho roka - štátny rozpočet. Aj keď zaň hlasovalo 78 poslancov vládnej koalície vrátane odštiepujúcej sa Šimkovej platformy Slobodné fórum, do zákona sa nakoniec práve vďaka „platformistom“ a nezávislým poslancom podarilo dostať niekoľko pozmeňujúcich návrhov opozície. Celkový deficit verejných financií by tak podľa plánov mal v roku 2004 poskočil o 0,03 percentuálneho bodu na 3,93 % HDP, čo v prepočte predstavuje 460 mil. Sk.

Minister financií Ivan Mikloš napriek niektorým pozmeňujúcim návrhom vyjadril spokojnosť so schváleným návrhom štátneho rozpočtu. Podľa neho však prijaté návrhy rozpočet nezlepšili. Zvýšenie schodku verejných financií na 3,93 % HDP označil minister za moment, ktorý najviac zhoršuje budúcoročný rozpočet. Aj napriek tomu chce dosiahnuť pôvodnú úroveň deficitu verejných financií 3,9 %.

Rizikom by podľa ministra nemala byť ani príjmová stránka rozpočtu. Podľa opozičného poslanca Sergeja Kozlíka by sa totiž práve výber daní mohol znížiť o 10 mld. Sk, hlavne pri dani z pridanej hodnoty. Podľa neho znižovanie reálnych miezd a prebiehajúce reformy spôsobia, že spotreba tovarov sa zníži a tým aj výber daní. Neznámou by však mohol byť aj nový daňový systém, ktorý sťažuje plánovanie budúcoročných príjmov. Minister financií však takéto scenáre nepripúšťa a nepredpokladá medzi plánom a reálnymi budúcoročnými príjmami výraznejšie disproporcie, ktoré by viedli k „veľkým subjektívnym chybám“, ako to bolo v tomto roku. Výpadky v príjmoch sa potom museli riešiť augustovým zvýšením spotrebných daní.

Poslancom sa podarilo poriadne okresať rezervu vlády, ktorá bola pôvodne naplánovaná na viac ako 1 mld. Sk. Už pred rokovaním o rozpočte bola jednou z výhrad Šimkovho Slobodného fóra privysoká rezerva vlády. Po piatkovom hlasovaní bude vláda premiéra Mikuláša Dzurindu v budúcom roku disponovať len 260 mil. Sk, čo je menej ako jedna tretina tohtoročnej úrovne. Poslanci tak vlastne už s predstihom rozdelili dve tretiny budúcoročnej rezervy vlády. Z tejto položky sa najviac odčerpalo na zvýšenie platov (300 mil. Sk), v prospech Policajného zboru a ministerstva vnútra (150 mil. Sk), na diaľnice (100 mil. Sk), na vybudovanie multifunkčného kultúrneho a knižničného centra (95 mil. Sk) a na navýšenie priamych platieb poľnohospodárom (70 mil. Sk). Z tohtoročnej rezervy (900 mil. Sk), z ktorej viac ako 95 % bolo vyčerpaných už v júli 2003, sa najviac vyčlenilo (42 %) na prípravu a realizáciu investície PSA. Ďalšou významnou položkou boli výdavky na hradenie referenda o vstupe SR do EÚ (85,5 mil. Sk) a septembrová návšteva pápeža na Slovensku (68,2 mil. Sk).

Aj keď v piatkovom hlasovaní prešlo niekoľko pozmeňovacích návrhov opozície, tá zhodne hlasovala proti rozpočtu. „Rozpočet má iné závažné nedostatky súvisiace so sociálnou oblasťou, školstvom a s kultúrou, kde sa vláda zachovala veľmi zle. Preto nebolo možné podporiť rozpočet ako celok,“ vysvetlil Róbert Kaliňák. Prijatý štátny rozpočet nespĺňa podľa poslanca za HZDS Miroslava Maxona kritériá na zabezpečenie sociálne orientovanej trhovej ekonomiky, o ktorej hovorí Ústava SR. Maxon je presvedčený, že v ňom úplne absentujú sociálne aspekty.

Premiér Mikuláš Dzurinda naopak privítal schválenie štátneho rozpočtu na budúci rok, i keď nie je veľmi rád, že došlo k miernemu navýšeniu jeho deficitu. „Som rád, že Slovensko má štátny rozpočet na budúci rok. Som tomu rád, lebo je to rok definitívneho zavŕšenia nášho integračného procesu, je to rok, keď potrebujeme mať jasno v štruktúre príjmov a výdavkov štátneho rozpočtu,“ povedal predseda vlády.

Príjmy rozpočtu sa tak oproti vládnemu návrhu znížili o 18,07 mld. Sk na 231,985 mld. Sk. Výdavky sa naopak zvýšili o 440 mil. Sk na 310,453 mld. Sk a deficit tak vzrástol o 18,51 mld. Sk na 78,495 mld. Sk. Celkový deficit verejných financií by mal podľa metodiky ESA 95 v budúcom roku dosiahnuť 3,93 % HDP. Vláda sa zaviazala do roku 2006 dostať tento deficit na európsku úroveň 3 % HDP.

Rozpočet zostavený vládou vychádzal z očakávaného rastu HDP na úrovni 4,1 %, pričom celková inflácia by sa mal pohybovať na úrovni 8,1 % a nezamestnanosť má dosiahnuť hodnotu 14,9 %.

Marcel Laznia

tabuľka 1

O rozpočte povedali

„Som naozaj rád, že záverečné hlasovanie dopadlo tak, ako dopadlo,“ Mikuláš Dzurinda, predseda vlády.

„Stiahnutie rozpočtu by však bolo väčšie zlo ako jeho schválenie so zmenami,“ Ivan Mikloš, minister financií.

„Deficit je citlivá záležitosť a desatinky v rámci deficitu sú stovky miliónov korún... Vláda zmäkla v kolenách,“ Sergej Kozlík, poslanec HZDS-ĽS o zvýšení deficitu verejných financií z plánovanej úrovne 3,9 na 3,93 %.

„My sme hlasovali o návrhoch, ktoré odzneli v rozprave, boli v prospech ľudí a zlepšili rozpočet,“ Ivan Šimko, poslanec za Slobodné fórum, takto odmietol obvinenia ministra financií z nedodržania slova „platformistov“ v súvislosti s hlasovaním o štátnom

Počasie

Budú pretrvávať intenzívnejšie ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatické bolesti. Zväčša pozitívny je vplyv počasia na pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, najmä pri ochoreniach krčnej chrbtice. Zvýšený je sklon k depresívnym stavom, k zhoršeniu ekzematóznych kožných ochorení a k zvýšeniu krvného tlaku.Zajtra predpokladáme na našom území pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.n Dnes bude premenlivá veľká oblačnosť a početné prehánky na juhozápade vo forme dažďa so snehom, inde snehové. Na horách severozápadného Slovenska aj trvalejšie sneženie. Najvyššia teplota 3 až -1, vo výške 1500 m klesne teplota na -6 stupňov. Severozápadný vietor 4 až 8 m/s, na horách a na juhozápade aj nížinách v nárazoch 15 až 20 m/s, na hrebeňoch hôr víchrica.n V utorok bude polooblačno až oblačno a miestami, najmä na severe a východe, snehové prehánky. Nočná teplota -2 až -6, denná -2 až 2, na severe okolo -4 stupne. V stredu bude polojasno, popoludní na západe a severe pribúdanie oblačnosti, miestami so slabým snežením. Nočná teplota -4 až -8, v horských dolinách okolo -10, denná -3 až 1, na severe miestami len -5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.38 a zapadne o 15.57 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdamprehánky5
Atényoblačno16
Belehradoblačno5
Berlínprehánky2
Bratislavaprehánky3
Bruselpolooblačno4
Budapešťprehánky4
Bukurešťdážď4
Frankfurtprehánky4
Helsinkisneženie-1
Istanbuldážď8
Kodaňprehánky4
Kyjevzamračené2
Lisabonpolooblačno16
Londýnpolooblačno3
Madridpolooblačno14
Milánojasno12
Moskvadážď2
Oslosneženie-1
Parížpolooblačno5
Prahaprehánky2
Rímpolooblačno13
Sofiadážď5
Štokholmsneženie0
Varšavasneženie-1
Viedeňprehánky3
Záhrebprehánky7
Ženevapolooblačno4

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.